Gebelik Süresince Egzersiz Yapmanın Faydaları

gebelikte egzersiz

Her insan sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmanın önemini bilir. Gebelik süresince egzersiz yapmanın da ekstra faydaları vardır. Gebeliğin ilk haftalarında yapılacak egzersiz basit olmalıdır. Ağır bir egzersiz programı kan akışını kritik bölgelerden başka yönlere dağıtabilir.

Sürekli egzersiz yapan kadınların hamilelik dönemlerinde egzersiz programlarını hafifletmeleri gerekmektedir. Ancak hiç egzersiz yapmayan kadınlar özellikle gebelik döneminde uygulayacakları hafif bir egzersiz programıyla çok daha rahat bir hamilelik geçirebilirler ve doğacak olan çocuklarının sağlığına katkı sağlayabilirler.

Yüzme, Yoga

Yüzmek ve yoga gibi aktiviteler gebeler için en uygun egzersizlerdir. Uzmanlar haftada 3 veya 4 kez yapılacak bir egzersizin gebeler için sağlıklı ve yeterli olduğunu söylemektedir. Ancak gebelikte egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktorla görüşülmesi gerekir. Eğer egzersiz sırasında bir zorlanma veya ağrı hissediliyorsa egzersiz sonlandırılmalı ve yine mutlaka tıbbi yardım almak gereklidir.

Spor

Egzersiz doğum sancısının ve doğumdan sonra iyileşme ve toparlanma süresini kısaltmaktadır. Doğru uygulanacak bir egzersiz programı dayanıklılığı güçlendirir. Ayrıca spor yapmak fiziksel sağlıkla beraber ruhsal sağlığı da güçlendirmektedir.

Çoğu insan doğumdan sonra kilo vermenin güçlüğünden yakınmaktadır. Oysa gebelik boyunca egzersiz yapmak, annenin, bebeğin doğumundan sonra oluşabilecek kilo problemlerini en aza indirmektedir. Gebelikte yapılacak egzersizlerin annenin gebelikten sonra daha kolay kilo vermesini sağladığı kanıtlanmıştır.

Gebelik süresince yapılacak egzersizlerin anne karnındaki bebek için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bu egzersizler annenin sağlığını güçlendirdiği gibi bebeğin sağlığını da güçlendirmektedir. Haftada dört kez yapılacak yarım saatlik yürüyüşler gebelikten kaynaklanan sıkıntıları azaltır. Örneğin baş ağrısı, kramplar, mide bulantısı, kusma gibi hamile kadınlarda görülen rahatsızlıklar egzersiz yaparak hafifler. Ayrıca yapılan araştırmalar gebelikte uygulanacak hafif bir egzersiz programının erken doğum riskini en az yüzde elli azalttığını göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz