Gebelik Testi Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Gebelik testinde çubukta görülen ikinci çizginin silik olması ne anlama gelmektedir? Çoğu bayan adet gecikmesinden kısa bir süre sonra gebelik testine başvurarak hamile olup olmadıklarını öğrenmek ister. Eğer çubukta tek çizgi varsa negatif, çift çizgi varsa pozitiftir.

Peki test çubuğunda çift çizgi var ama ikincisi silik ise bu ne anlama gelir?

Sorunun cevabı şu şekilde verilebilir. Gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için adet gününün gecikmesinden sonra belli bir süre geçmelidir. Çünkü hamilelik hormonlarının kana karışması ve idrara taşınması beli bir zaman alır. Bu durumda siz acele edip erken bir zamanda test yaparsanız ikinci çizgi hiç çıkmayabilir veya silik çıkar.

Sonuç olarak gebelik testlerinde silik çizgi çıkması çok yüksek bir oranla testin pozitif olduğunun göstergesidir. Yani eğer gebelik testinde silik çizgi gördüyseniz hamilesinizdir. Emin olmak için 2-3 gün sonra tekrar deneyiniz.

Silik çizginin negatif sonuç göstermesi düşük ihtimaldir. İdrardaki başka bir hormona çapraz reaksiyon gelişmesi nedeniyle silik çizgi görülmüş olabilir. Yine Hcg içren ilaçlar testin pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu durumda test birkaç gün sonra tekrar yapılmalı ya da bir sağlık kuruluşunda kan testi ile kesin sonuç alınmalıdır.

Silik çizgide testin bozuk olma ihtimali de vardır ama bu da çok çok düşük bir ihtimaldir. Aldığınız testin son kullanma tarihini kontrol ediniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz