Gebelikte Bakım ve Kontrol

hamilelikte kontrol

Gebelikte bakım ve kontrol çok önemlidir. Bu anlamda şu hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir;

Gebelikte Beslenme 

Beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden birisi de gebeliktir. Annenin beslenmesi kendi sağlığı kadar doğacak bebeğin sağlığını da etkilemektedir. Anne iyi beslenmezse erken doğum, bedensel ve zihinsel özürlü doğum hatta ölü doğumlar bile görülebilir.  Annenin gebelik öncesinde fiziksel yönden güçlü olması, besin depolarının dolu olması hem bebeğin hem annenin sağlığını etkiler. Annenin dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Şunu da eklemeliyim ki, dengeli beslenme sadece hamilelik sürecinde değil, hamile kalmayı planlayan anne adayları için de oldukça önemlidir.

Gebelikte Temizlik

Gebelik döneminde annenin banyoya ihtiyacı iki kart artmaktadır. Gebelikte hormonların etkisiyle annelerde aşırı terleme durumları görülür. Bu terlemeler anneyi ciddi rahatsız eder. Banyo sıcaklığı 37 dereceden aşağı olmamalıdır. En az 10-15 dakika banyo yapılmalıdır. Banyoda kayıp düşmelere dikkat edilmelidir. Gebeler oturarak değil ayakta banyo yapıp sonra dinlenmeye çekilmelidir.

Gebelik döneminde vücudun kalsiyum ihtiyacı artar. Bu durum gebelerde diş çürüklüğüne neden olur. Her yemek sonrası mutlaka gebenin dişlerini fırçalaması gerekir. Gebelik döneminde diş çekimi yapılmasında sakınca yoktur. Diş röntgeni çektirmek doğru değildir. Çünkü röntgen odaları radyasyon içerir. Radyasyonlu ortamlar bebekler için tehlikelidir. Bu konuda doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Gebelikle birlikte memelerde dolgunluk ağrı hissi birlikte büyüme başlar. Son aylara doğru memelerden süt gelmeye başlar. Memeler temiz tutulmalı, ılık suyla ıslatılmalıdır.

Gebelikte Giyim

Gebelikte ilk 3 ay normal giyime devam edilebilir. 4. aydan sonra bol ve rahat giysiler giyilmesi bebeğin kendini rahat hissetmesini sağlar. İç çamaşırlar rahat olmalı ve pamuklu kumaştan yapılmış olmalıdır. Bacaklarda kan dolaşımını engelleyen lastikli sırt çoraplar yerine külotlu çoraplar kullanılır. Mevsim koşullarına uygun giyinmelisiniz.

Gebelikte Uyku ve Dinlenme

Gebelikte anne çok fazla yorulur. Gebenin dinlenmesi için en az 8 saat uyuması gerekir. Gebeliğin ilk aylarında uyku ihtiyacı çok artar. Sürekli ayakta kalmak, dinlenmeden çalışmak, aşırı yük kaldırmak gebelikte sakıncalı davranışlardır. Ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır. Gün geçtikçe yürüyüşler yapmalıdır. Pamuklu ve bol gecelikler giymeli, yatağı çok sert ya da yumuşak olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz