Gebelikte Düşük HCG Seviyesi

hcg seviyesi

HCG, idrar ve kan gebelik testleriyle ölçülen hormondur. Hamileyken, hCG, plasenta olacak doku tarafından üretilir. HCG üretimi, bir yumurtanın büyüyebilmesi için rahim astarını hazırlayan bir hormon olan progesteron üretmeyi sürdürebilmek için yumurtalıkta büyüyen follikülün kalıntısı olan korpus luteum sinyalini verir. Plasenta, gebeliğin onuncu haftasında progesteron üretimini ele geçirdiğinde, hCG seviyeleri gebeliğin geri kalanında dengede kalır. Sizin tarafınızdan hiçbir işlem hCG düzeylerinizi değiştirmeyecek.

İlk Adım

Doktorunuzla hCG düzeylerinizi gözden geçirin. Başlangıçta hCG seviyenizin yüksek olması önemli değildir. Düşük hCG seviyeleri gebeliğin başlangıcında normaldir, ancak gebeliğin ilk yedi ile sekiz haftası için her 48 ile 72 saatte ikiye katlanması gerekir. İlk kaçırdığınız dönemde, hCG seviyeniz genellikle 5 ila 50 ml arasında değişir ve ortalama 21 ml’dir. Gebe kalındığından 11 gün sonra, kadınların yüzde 98’inde tespit edilebilir hCG seviyeleri var.

İkinci Adım

Hamileliğin ilk iki ile üç haftası için hCG düzeylerinizi takip edin. Fertilizasyon gibi doğurganlık prosedürlerini uyguladıysanız, ultrasonunuza kadar ilk üç hafta boyunca hCG seviyelerini izleyebilir. HCG düzeyleriniz 3.600 ml’ye ulaştığı zaman, transabdominal ultrason rahimde cenin gelişimi göstermelidir. Transgaginal ultrason ile hCG düzeyi 2.000 ml’ye eriştiğinde cenin gelişimi uterusta görülmelidir.

Üçüncü Adım

HCG’nizin hamileliğin erken döneminde iki katına çıkmazsa sorunların izlerini takip edin. Geç implantasyon normdan daha düşük bir başlangıç hCG düzeyini açıklayabilirken, uygun şekilde yükselmeyen hCG seviyeleri, fallop tüplerinden birinde rahim dışında implante edilen erken fetal bir ölüme veya ektopik gebeliğe işaret edebilir. Vajinal kanama, karın ağrısı veya baş dönmesi varsa doktorunuza derhal haber verin.

Dördüncü Adım

HCG düzeylerinin gebeliğin yedinci veya sekizinci haftasından sonra iki ile üç gün içinde artık iki katına çıkmayacağını fark edin. Bu noktada, plasenta daha fazla progesteron üretmeye başlar ve korpus luteumun rolü parçalanarak kaybolur. Sekizinci haftadan sonra normal hCG düzeyleri 7,650 ila 229,000 ml arasında değişmektedir. Bu seviye statik kalacak ve ardından 22. Haftadan sonra doğuma kadar yükselecektir.

Beşinci Adım

Bebeğiniz ultrasonda normal şekilde büyümekte ise hCG düzeyleri önemli değildir. Gebelik altı ile yedi hafta arasında fetus bir kalp atışı geliştirdikten sonra, Amerikan Gebelik Derneği’ne göre gebeliğin devam etme olasılığı yüzde 70 ile yüzde 90 arasında olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz