Gebelikte Düşük Tehlikesi

gebelik düşük

Gebeliğin erken döneminde görülen vaginal kanamalar düşük tehdidi olarak değerlendirilir. En önemli özelliği rahim ağzında açıklık olmamasıdır. Gebeliğin 20’inci haftasından küçük gebeliklerin %25-30’unda  az yada çok kanama görülür. Bu kanama görülen gebeliklerin ortalama yarısı düşükle sonuçlanır diğer yarısı da gebeliklerine devam eder. Tipik olarak kanama ile birlikte ağrı yada kramp yoktur. Ağrının varlığında olayın düşük ile  sonlanma ihtimali yüksektir.

DüşükTehlikesi Nasıl Konur?

Erken gebelik döneminde ultrasonografide bebek ve kalp atımları görülürken rahim ağzında açılma olmaksızın tipik olarak ağrı olmadan kanama olduğunda bu duruma düşük tehlikesi tanısı konur. Vajinal kanama ile başvuran gebede spekulum incelenmesi yaparak kanamanın rahimden geldiği öncelikli olarak tespit edilmelidir. Rahim ağzında yara, polip varlığı ve iltihaplanma da bazen kanamaya yol açarak yanıltıcı olabilir.

Kanama koyu kahverengiden parlak kırmızıya kadar farklı şekilde olabilir. Genelde miktar fazla değildir. Parlak kırmızı renk taze yeni kanamayı, koyu kahverengi renk ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır.

Düşük Tehlikesi Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?

Sebebi tam bilinmemektedir. Kanamanın muhtemel nedeni  embriyonun rahim içi dokuya yuvalanması veya plasenta gelişim sürecidir. Kromozom bozuklukları genellikle sebep değildir.

Düşük Tehdidi Nasıl Tedavi Edilir? Düşük Tedavisi İlacı Var Mıdır?

Aktivite kısıtlaması ve yatak istirahati önerilir. Yatak istirahatinin derecesi kanamanın şiddetine bağlıdır. Hafif koyu renkli kanama varlığında ağır fiziksel aktivite kısıtlaması yeterlidir. Çalışan gebeler kanama tamamen kesilene dek işe ara vermelidir, yatakta dinlenerek günü geçirmelidir. Sadece yemek yemek ,tuvalet ve banyo yapmak için  izin verilir. Şiddetli kanamalarda  hastanede mutlak yatak istirahati önerilir. Hasta tüm ihtiyaçlarını ,yemeğini, tuvaletini dahi yatağında giderir. Kanama azalana kadar yataktan kalkmasına izin verilmez. Gerekirse serum ile sıvı takviyesi yapılır.

Düşük tehlikesi durumunda günümüzde en sık başvurulan ilaçla tedavi yöntemi progesteron kullanımıdır. Sebebi bilinmeyen düşük tehlikelerinde ağızdan, vaginadan veya iğne şeklinde progesteron takviyesi yapılır. Kanama dursa dahi gebeliğin 12-16 haftasına kadar tedaviye az miktarda progesteron ile devam edilebilir.

Progesteronun düşük tehdidini ne kadar engellediğine dair kesin rakamsal veriler olmasa da  özellikle progesteron eksikliğinden dolayı risk altında olan ve hafif kanamalı gebelerde  iyi sonuçlar vermektedir. Dozu ve ne kadar süre kullanılacağı doktorunuz tarafından planlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz