Hamilelikte Fındık Yemenin Faydaları Nelerdir?

Fındık, Karadeniz bölgesinden tüm ülkemize ve hatta dünyaya ulaştırılmaktadır. Fındık sözcüğü, hemen herkesin aklına ilk olarak enerji deposu bir besini getiriyor. Tüm vücuda faydalı olan doğal yağlar içeren fındık, sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezi oluyor. Fındık, vitaminler, mineraller bakımından oldukça zengin olduğundan gerekli ve yeterli miktarda tüketildiğinde sağlıklı bir kişinin ihtiyaç duyduğu enerjinin, proteinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır.

Fındık tüketimi söz konusu olduğunda gelişme çağında olan çocuklardan, ileri yaşlardaki yetişkinlere kadar herkesin fiziksel, zihinsel sağlığı ve gelişimi için tüketilmesi gerekiyor. Günlük ortalama 8 – 10 fındık tüketmek, kişinin bedensel ve zihinsel yorgunluk hissetmesini, odaklanma, konsantrasyon sorunu yaşamasını önlüyor. Düzenli olarak fındık tüketenlerin hücrelerinin daha hızlı yenilendiği, yaralarının daha hızlı kapandığı, tedavi görülen hastalıkların daha kısa sürede iyileşebildiği bilinmektedir.

Fındığın Kaliteli Bir Besindir

Fındık; altın değerinde olan folik asit, B6, C, E, K vitaminleri, bakır, demir, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum, doymamış yağ asitleri ve Omega 3 bakımından çok zengin bir besindir. Bununla birlikte fındık, yağ ve kalori açısından da oldukça zengindir ve dolayısıyla günde 1 avuçtan fazla tüketmemek önerilir. Gün içinde tüketilen 1 avuç fındık; 4,1 gram karbonhidrat, 3,59 gram protein,14,58 gram yağ,2,33 gram lif,163,2 miligram potasyum, 27,36 miligram kalsiyum,4,8 miligram A vitamini,1,51 miligram C vitamini ve 1,13 miligram demir içermektedir.

 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Kilo verme sürecini destekleyebilir.
 • Kanserle savaşmaya yardımcıdır.
 • Kasları güçlendirir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Sinir sistemini korur.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • Fındık yağı cildini besler.
 • Akne ve sivilce oluşumunu önler.
 • Saç sağlığının dostudur.

Yukarıda faydaları sıralanan fındık, hamilelik döneminde tüketildiğinde hem anne sağlığı için, hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için oldukça yararlı olmaktadır. Gün içinde yenilen bir avuç fındık, anne adayının vücudunun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu tüm proteini karşılamaktadır. Fındık özellikle gelişim çağındaki çocukların vücut gelişimini destekleyerek, enerji veriyor, büyüme sürecini destekliyor. Bu bağlamda anne karnındaki bebek de büyümesi, gelişmesi için fındığın besin değerlerine ihtiyaç duyar.

Doğurganlığı Arttırır

Fındığın gebelik dönemindeki faydalarının yanında, doğurganlık yeteneğini de arttırabildiği bilinmektedir. Gebelikte anne adayının tükettiği fındığın, doğacak çocuğun fındık alerjisine yakalanma riskini de yok edebildiği düşünüldüğünden hamilelikte bol bol fındık tüketimi önerilir. Araştırmacılar, anneleri gebelik döneminde fındık, fıstık yiyen çocukların alerji olma riskinin üçte bir oranında azaldığını belirtiyorlar.

Hamilelikte en sık rastlanılan sorunlardan birisi olan kabızlığı doğal yolla önlemek için fındık tüketmek faydalı olur. Fındığın, bitkisel posa içeriği yüksek olduğu için günde 1 avuç fındık, hamilelikte kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engeller. Hamilelik döneminde tüketilen fındığın, anneler için iyi ve yan etkisi olmayan harika bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir.

Fındık; kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerdiğinden dolayı kan basıncını azaltıcı etki gösterir.

Tansiyonu Dengeler

Bazı uzmanlara göre; hamilelik öncesinde ya da hamilelik döneminde tansiyonu yüksek olan kadınlar, düzenli olarak fındık tükettiğinde tansiyon değerleri dengelenebilecektir. Ancak başka uzmanlara göre ise yüksek tansiyonlu anne adaylarının fındık tüketmesi, tansiyon sorununu daha da ilerletebilir. Bu sebeple de yüksek tansiyon problemi olan anne adaylarının doktora danışarak fındık tüketmeleri önerilir.

Fındığın içerdiği Omega–3 yağ asitleri ile bebeğin beyin gelişimini desteklemek mümkündür.

Gebelikte folatlar, bebeklerin fiziksel ve zihinsel büyümesine katkıda bulunmaktadır. Bu bakımdan gebelikte 30 gramlık bir porsiyon fındık, bünyenin ihtiyaç duyduğu folatın %17’ni karşılayabilmektedir.

Bir araştırmaya göre; hamilelik döneminde düzenli olarak fındık tüketen annelerin çocuklarının 7 yaşına kadar astıma yakalanma riskleri tüketmeyenlerle kıyaslandığında üç kat daha az olabilir.

Gebelikte fiziksel açıdan hareketli bir yaşam, daha az kilo alımına ortam sağlayabilir ve gebelik kilosunun kontrolünün sağlanmasına yardım eder. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için çok önemli olan Omega 3 yağ asitlerinin balıklardan olduğu gibi fıstık, badem, ceviz ve fındık gibi çerezlerden de alınması vücutta kan basıncını düşürerek inme riskini azaltmaktadır. Hamilelik dönemlerinde tüketilen günde bir avuç ceviz, fındık, badem veya fıstık bebeğin beyin gelişimi çok güçlü bir şekilde desteklemektedir.

Gebelikte Fındık Enerji Verir

Gebelik döneminde anne adayının normal beslenme programına 300 kalori daha eklemesi gerekir. İşte yukarıda sayısız faydası sıralanan fındıktan da bir avuç tüketmek 178 kaloriye eşittir. Bu bakımdan kalori alımını faydalı besinlerle karşılamak bebek ve anne sağlığını koruyacaktır.

Gebelikte Fındık, Vitamin Ve Mineral İhtiyacını Karşılar

Fındık; folik asit, B6, C, E, K vitaminleri, bakır, demir, çinko, demir, kalsiyum, selenyum, magnezyum, doymamış yağ asitleri ve Omega 3 içeren çok değerli bir besindir. Tüm bu vitaminler ve mineraller hem anne adayının hem de fetüsün ihtiyaç duyduğu besin maddeleridir. Dolayısıyla gebelikte günde 1 avuç fındık tüketen kadınlar bu ihtiyacın layıkıyla karşılanmasına yardım ederler.

Gebelikte Fındık, Folik Asit Kaynağıdır

Gebelikte folik asidin ne kadar önemli olduğu neredeyse tüm kadınlar tarafından bilinmektedir. Gebe kadınlara gebeliğin başından itibaren folik asit takviyesi verilmekteyken, çoğu doktor gebelik planlayan kadınlara da gebelikten en az 3 ay öncesinden düzenli olarak folik asit alımını önermektedir. Zira folik asidin yeterince alınması demek; bebeğin nöral tüp defekti ve diğer çok sayıda doğum kusurundan korunması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda folik asidin dışarıdan takviye olarak alınmasının yanında folik asit içeren besinlerinden de tüketilmesi, doğal ve sağlıklı beslenme açısından çok önemlidir. Fındık, bir doğal folik asit kaynağıdır. Anne adaylarının her gün düzenli olarak fındık tüketmeleri durumunda folik asit ihtiyacının önemli bir bölümünün doğal yolla karşılanabileceği bilinmektedir.

Hamilelikte Fındık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Fındığın preslenmesi ve ezilmesi ile elde edilen fındık ezmesi, fındığın tüm faydalarını birebir taşır. Fındık ezmesi; kalp ve damar hastalıkları için faydalıdır, cilt ve saç sağlığını korur. Özellikle gebelikte sıkça yaşanan saç dökülmesi, güçsüzleşmesi sorunları için fındık ya da doğal fındık ezmesi tüketilmesi önerilir.  Zira fındık ezmesine farklı katkı maddeleri karıştırılmadığı, uygun koşullarda saklandığı sürece birçok açıdan vücuda fayda sağlar.

Ayrıca fındık ezmesi kolesterol değerlerini dengeler ve çocukluk çağında tüketildiğinde kemik sağlığına ve büyümesine katkıda bulunur.

Gebelikte fındık ezmesi tüketiminde dikkat edilmesi gereken husus; marketlerden satın alınan fındık ezmelerinin katkı maddesi içermemesidir. Eğer doğal olarak üretilmiş fındık ezmesi bulma ya da evde kendi yapma imkanı olursa pek çok açıdan faydalı olacaktır. Sağlıklı ve doğal fındık ezmesi bulmak ya da yapmak mümkün değilse en doğrusu, fındık tüketmek olacaktır.

Gebelikte Fındık Tüketecek Olanlara Öneriler

Fındık, sayısız faydası olan değerli bir besindir. Ancak kesinlikle yeterli ve kontrollü olarak tüketilmelidir. Günde 1 avuçtan fazla tüketilen fındık, kilo alımına ve kan değerlerinde bazı sorunlara sebep olabilir.

Gebelikte ve normal dönemde fındık tüketecek olanların kavrulmuş, tuzlu, yağlı fındıklar yerine çiğ fındık tüketmeleri çok daha sağlıklı bir seçim olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz