Gebelikte Neden Halsizlik Olur?

gebelikte halsizlik

Gebelikte halsizlik, diğer gebelik şikayetleri gibi gebeliğin neden olduğu bir belirtidir. Gebelik dönemine giren anne adayları birçok sorun ile mücadeleye etmeye başlar. İşte gebelikte halsizlik bu sorunların en yaygın olarak görülenidir. Halsizlik daha çok gebeliğin ilk 3 aylık ve son 3 aylık döneminde şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilir. Gebeliğin son 3 aylık döneminde görülen halsizlik alınan kilolara bağlı olarak şiddetini daha çok artırabilir.

Gebelikte Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte halsizlik kansızlık nedeni ile oluşum gösterebildiği gibi, bazı gebelerde herhangi bir neden bulunamayabilir. Çoğu doktor gebelikte halsizliği hormonal değişim ile ilişkilendirmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde maruz kalınan halsizlik mide bulantısı ve kusma nedeni ile yeterince beslenememeden dolayı oluşum gösterebilir.

Ayrıca halsizlik diğer şikayetler gibi anne adayının psikolojisi ile alakalı da ortaya çıkabilir. Özellikle sıcak aylara denk gelen gebelikler sıcak nedeni ile vücudun kaybettiği sıvı ile alakalı da olabilir.

Gebelikte halsizlik ve diğer şikayetler ile mücadele etmek için doktora başvurmakta yarar vardır. Eğer halsizlik kansızlık gibi bir nedenden dolayı oluşum göstermişse nedene bağlı olarak tedavi uygulanır ve sorun giderilebilir. Ancak detaylı bir araştırmaya rağmen halsizliğe yol açan bir neden tespit edilemez ise anne adayı beslenme programını gözden geçirmeli ve yeterli beslendiğinden emin olmalıdır.

Bu dönemde bol sıvı tüketimi halsizlik için faydalı olacaktır. Halsizliğe maruz kalan anne adayları çay, kahve ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalıdır. Bu hem anne adayının sağlığı hem de bebeği için yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz