Gebelikte Lekelenme Neden Olur?

gebelik lekelenme

Hamile kadınlar için iç çamaşırı, yatak örtüsü veya genital bölgelerini silinirken az miktarda kana rastlamak şaşırtıcıdır ve bu durum muhtemelen alarma geçirmeye yetmektedir. Üreme uzmanlarının söylediklerine göre lekelenme işlemi gebelikte kanama olayıyla aynıdır ve genellikle bir kadının hamileliğinin herhangi bir evresinde gerçekleşir. Lekelenme çoğunlukla hafif bir kanama olarak görülür ve kırmızı, kahverengi veya pembe renkli kan olabilir. Bu olay birçok kadının endişe etmesine neden olsa da, genellikle bu olay için oldukça basit bir açıklama vardır.

Doktorlara göre, hamile bir kadın bir miktar lekelenme gördüğünde, ilk düşünceleri veya endişeleri düşük yaptığı yönünde olur. Jinekolojik uzmanlar, düşükle ilişkili belirli semptomların olması gerektiğini ve lekelenmenin sadece onlardan biri olabileceğini vurgulamaktadır.

Bazı kadınlar gebelik sırasında, özellikle ilk üç ayda, kanama yaşayabilirler. Hatta bazen kadınlar kanama yüzünden hamile olduklarını bile fark etmedikleri de olur. Sağlık uzmanları, bir kadının lekelenmeyi fark edince yapması gereken ilk şeyin durumu doktoruna bildirmesini ve yapılacak test sonucunda endişenin yerli olup olmadığının anlaşılması gerektiğini belirtiyor

Gebelik Sırasında Lekelenmeye Neden Olan Diğer Faktörler;

Üreme sağlığı uzmanları ayrıca, lekelenme için gebelikle ilgili olmayan diğer faktörlerin olabileceğini de belirtmektedir. Bunlar genellikle muhtemel bir mantar enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz veya hemoroidtir. Doktorlar, lekelenme veya kanamanın gebelikle ilişkili olabileceğini, ancak hayatı tehdit eden veya ciddiye almayacakları durumların olabileceğini vurguluyorlar.

Bir subkoryonik kanama ya da kanamaya sebep olan küçük bir pıhtıdan kaynaklanabilir ve doktorunuz kaybolana kadar ya da yavaş yavaş hafiflemeye başlayıncaya kadar bu konuyla ilgilenir. Lekenin oluşumunda gebeliğe bağlı faktörlerin bazıları dengesiz hormonlar ve servikal enfeksiyonların bazı formlarıdır.

Bununla birlikte, hamile kadınlarda lekelenme gerçekleştiği zaman büyük bir endişe var, çünkü lekelenme, bir düşük düşüşünün gerçekleşeceğini gösteriyor olabilir. Doktorlar düşük bir vücut ağrısı ile birlikte parlak kırmızı kanamaların görülmesi nedeniyle düşük olduğunu söylüyor. Lekeleme gerçekleştiğinde ve neden böyle bir şey olduğuna dair altta yatan herhangi bir neden bulunmadığı durumlar olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz