Gebelikte Sara Hastalığı

gebelikte sara

Epilepsi  (Sara Hastalığı ) Nedir?

Gebelikte epilepsi ve gebelikte sara hastalığı olan kadınlar bebekleri hakkında gebelik boyunca endişe duyarlar. Epilepsi, beyindeki bir nöron grubunun anormal ve aşırı uyarılmasıyla karakterize klinik tablodur ve  sinir uçlarından bu  anormal elektrik uyarımın boşalması ile oluşan bir dizi istemsiz kasılmalarla karakterize bir hastalıktır. Günümüzde epilepsi migrenden sonra gebelikte en sık karşılaşılan nörolojik hastalıktır.

Epilepsi (sara  hastalığı) Sebepleri Nelerdir?

Epilepsi sebeplerinden en önemlileri; kafa travmaları, felç, beyin tümörleri, enfeksiyonlar, toksik nedenler doğumsal anomaliler, doğumsal asfiksidir (bebeğin oksijensiz kalması). Epilepsi beynin bir bölgesinde sınırlı kalabildiği gibi beynin tüm bölgelerine yayılabilir veya sınırlı başlar ve buradan beynin tüm bölgelerine yayılabilir. Eğer epileptik uyarı sınırlıysa buna parsiyel nöbet (kısmi nöbet), beynin tamamını etkiliyorsa jeneralize nöbet (yaygın nöbet), beynin bir bölümünden başlayıp tamamını etkiliyorsa sekonder nöbet  (ikincil nöbet) adını alır.

Gebelikte Epilepsi Sara Hastalığı Olan Hamilelerin Bebeği Risk Altında Mıdır?

Epileptik kadınların çok büyük bir kısmı, normal, sağlıklı bebek doğururlar. Fakat yine de bazı riskler vardır. Epilepsili annelerde bebeğin ölü doğması daha fazla görülür. İleri yaşlarda epilepsi gelişme riski hafifçe daha fazladır. Ayrıca, kanama, erken doğum, gelişme gerilikleri, kullanılan ilaçlara bağlı doğumsal anomali risklerinde de artış vardır. Ancak unutulmaması gereken, ilaç kullanılmadığında ortaya çıkabilecek nöbetler, bebek için fiziksel zedelenme, gelişme geriliği ve hatta ölüm riskleri daha fazladır

Hamilelikte sara hastalığı ve epilepsi durumunda  ,gebelik esnasında ilaç kullanmaları gerekli midir?  Bu ilacın bebeğe zararı olur mu?

Epileptik gebeler mutlaka antiepileptik ilaç kullanmalıdırlar. Epilepsi nöbetlerini kontrol altında tutmak için gebeler bu ilaçları nöroloji uzmanını takibi ve önerisi altında düzenli olarak aksatmadan kullanmalıdırlar. Epilepsili  hamileler, epilepsisi olmayanlara göre gebelik komplikasyonlarına daha fazla yakalanırlar. Bu komplikasyonlardan biri nöbetlerde artma olasılığıdır. Nöbetler düşmelere, ve hamilenin  incinmesine yol açabilirler. Gebe kalındığında, ilaçlara vücudun cevabı farklılaşmaktadır. Bu da , ilacın vücut için gerekenden daha fazla ya da daha az olmasına yol açabilir.

Yani, ilaçların vücuda yaptığı zehir etkisinde artmaya veya , ilacın dozunun yetersizliği görülebilir. Epilepsili kadın gebe kaldığında, her epilepsili gebe kadının vücudunda reaksiyonların farklı olduğunu bilmeli, doktoru ile ilacın ayarlanması ve bebeğin izlenmesi konularını görüşmelidir.   Burada en önemli nokta, epilepsi nöbetlerini önleyici ilaçların, doktorun önerdiği şekilde alınmaya devam edilmesidir. İlaç kullanan gebeler  ilaçların sakatlık yapabileceği konusunda endişelidirler.

Bu endişelerinde de haklı oldukları konular mevcuttur. Antiepileptik ilaçların konjenital malformasyon  (sakatlık oluşturma) riskini arttırdığı bilinmektedir. Buna karşılık gebelikte oluşan konvülziyonların da anne   ve bebek açısından daha önemli riskler  riskler taşıdığı da bir gerçektir.

Gebelikte Epilepsi Ve gebelikte sara hastalığı varlığında hamilelik nasıl takip edilmelidir?

Sara hastası hamilelerin gebelikleri bir kadın doğum uzmanı ve nörolog ile birlikte takip edilmelidir. Gerekli tüm tanı testleri (ikili test , üçlü test ve detaylı ultrasonografi) aksatmadan yapılmalı ve doğumu önceden gerekli planlamalar yapılmalıdır.

Epilepsi hastası olan ve gebelik arzu eden kadınlar ne yapmalıdır?

Epilepsi (Sara hastalığı) ve hamilelik kendine özgü riskler taşıyan, anne ve  bebek (fetus) açısından olumlu sonuçların elde edilebilmesi için uygun yaklaşım, bilgi birikimi ve ekip çalışması gerektiren bir durumdur. Epileptik kadınlarda gebelik açısından olumlu sonuçların elde edilebilmesi için en önde gelen koşul, gebeliğin planlanarak yapılmasıdır. Planlı gebelik , hamilelik öncesi danışmaya  ve gerekli  muayene ile tetkikleri yaptırmak anlamına gelmektedir.

Gebelik öncesi danışmada, anti epileptik ilaçların düzenlenmesine, fetal malformasyonlar (sakatlıklar) ve omurgada oluşabilecek anomaliler ,özellikle nöral tüp defektleri açısından gerekli dozda  folik asit kullanılmasına, gebeliğin epilepsi ve  epilepsinin gebelik  üzerine etkilerinin aileye ve gebe adayına anlatılmasına olanak sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz