Gebelikte Yüzüstü Yatılır Mı?

gebelikte yüz üstü yatmak

Her anne adayının merak ettiği yatma pozisyonları hakkında araştırmalar yaparak, size gebeliğiniz süresince yatış pozisyonları hakkında bilgi vermek istedik. Keyifli okumalar. Gebelik baştan başa hayatınızı değiştiren zorlu ,uzun bir süreç ve bir o kadar da güzel bir duygudur. En güzel his bebeği karnında hissetmek ve bir can taşıdığını bilmektir. Bu güzel duygu beraberinde bir çok zorluğu da getirir elbette. Hayatınıza apayrı bir düzen getirir.

En basit konu da bile hassas olmanız eskiye oranla iki kat itina ve özen göstermeniz gerekecektir. Yemek yeme düzeniniz, uyku saatiniz, yorgunluğunuz, en basit işleri bile zar zor yapmanız gebeliğin beraberinde size sunduklarıdır. Bir anne adayı, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren hayatına yeniden çeki düzen verir. Sağlığına iki kat dikkat eder, iki kat yemek yer, daha sağlıklı beslenir, uyku şeklinden, kıyafet seçimine her şey değişir.

Gebelik için en doğru kıyafet seçimini yapmaya özen gösterir. Daha bol ve rahat kıyafetleri tercih eder. Uyku düzeni değişir. Kimi zaman bulantılar yüzünden saatlerce uyuyamaz. Kimi zamansa yataktan kalkamayacak kadar yorgun ve uykulu hisseder. Bu yeni hisler gebeliğin en normal halleridir.

Gebelikte Yüzüstü Yatmak Doğru Mudur?

Uyuma şeklinde anne adayı daha dikkatli olmaya başlar. Genellikle sırt üstü yada yan olarak yatmalıdır. Gebelikte yüz üstü yatmak ise doğru bir uyku pozisyonu değildir ve önerilmez. Bunun sebebi ise; bu yatış şeklinde rahme ve bebeğe çok fazla baskı olmasıdır. Bu da bebeğe zarar vereceğinden kesinlikle en yanlış yatma biçimidir.

Sırt üstü yatmakta ise bir sakınca yoktur. Fakat mümkün olduğunca yüz üstü yatmamaya özen gösterilmelidir. Bu şekilde yatış gebelikte anne adayını da rahatsız edecektir. Bunun yanı sıra en doğru yatma şekli ise; sol yan tarafına dönük olarak yatmak ve dizlerinizi kırarak, bacaklarınızın arasına bir yastık alarak yatmaktır.

Bu yöntem hem sizi rahatlatacaktır hem de bebeğiniz için en sağlıklı ve doğru yatma şeklidir. Gebeliğin ilk 20 haftasında sırt üstü yatmanın bir zararı yoktur fakat daha sonra ki dönem için çok sağlıklı olmadığı için önerilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz