Gece Uyuyamama Nedenleri Nelerdir?

gece uyumama nedenleri nelerdir

Belki şu an bu yazıyı okurken bile çok uykunuz vardır ancak uyuyamıyorsunuzdur. Doğru mu? O zaman size biraz yardımcı olalım.

Öncelikle neden uyku sorunu çektiğimizi bir düşünelim;

Yorgunluk: ( Normal şartlarda yorgun olan insan hemen uyur, ancak bazı durumlarda yorgunluktan uyuyamama durumları olur )

Stres: Günümüzde en çok rastlanan durumdur stres.

Depresyon: Günlük yaşantınızda, iş yerinizde sürekli olarak karlaştığınız durumdur.

Görültü: Özellikle şehirde yaşayanların sıklıkla karşılaştığı durumdur.

Maddi Sıkıntılar: Hangimizin yok ki?

Aile İçi Huzursuzluk: Hepimizden uzak olsun. Hemen hemen çoğu kişide olan durumdur.

Rahatsız Yatak: En önemli etkenlerden birisidir.

Hastalık: Grip gibi genel geçer salgın hastalıklar.

Teknoloji: En can alıcı nokta burası, teknolojik aletler biz uyurken bile peşimizi bırakmıyor. Onlar yüzünden uyuyamıyoruz.

Uyku Sorununu Nasıl Çözerim?

Bu konu üzerine uzmanların çok fazla araştırmaları söz konusu olmuştur. Her bir birim ayrı ayrı şeyleri ele alarak uyku sorunu üzerine yoğunlaşmıştır. Gelinen ortak nokta ise bizlerin uyuma konusunda ısrarcı olmamamız. Yukarıda saydığımız nedenlerin en az bir tanesi mutlaka sizde vardır.

Ancak bunlar uyumanıza engel değil. Uyku konusunda beyninizin kontrolünü ele alabilirseniz çok rahat uyuyabilirsiniz. Ancak burada bazı istisnalar var. Örneğin teknoloji. Yapılan araştırmalarda teknoloji kaynaklı uyku sorunlarının oranı %92. Bu çok büyük bir oran. Dolayısı ile bunu aşmak, uyku sorunlarını aşmak anlamına gelecektir.

Teknoloji & Uyku İlişkisi

Aralarında hiçte mükemmel bir ilişki yoktur. Çünkü yattığınız esnada elinizden düşürmediğiniz telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar sizi uyku konusunda büyük sıkıntılara sokuyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre vücut uyumaya hazırlandığı esnada çevre de bir ışık algılarsa uyku için gerekli iletimleri beyine iletemiyormuş. Dolayısı ile hiç olmayan bir uyku sorunu ile karşı karşıya kalıyormuşuz. Yani aslında kendi kendimize bu sorunu oluşturuyoruz.

Yine bilim insanlarının araştırmalarına göre 70’li yıllardan sonra teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte uyku sorunları katlanarak artmış. Bu da bize teknolojinin uykumuz üzerinde ki etkisini çok net gösteriyor. Şu dakikadan itibaren yapmanız gereken aslında çok basit. Telefonu sessize alın, tableti ve bilgisayarı kapatın, uyuyun. Belki hemen alışamayacaksınız, belki karanlıkta uyuma fobiniz var ama olsun, zamanla alışacaksınız ve sabahları uyandığınızda yenilenmiş birisi olacaksınız. Denenmiş ve onanmıştır.

İyi uykular ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz