Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Yabancı Dizi Tavsiyesi

Yabancı dizileri seven ve yıllardır takip eden biri olarak benim için en iyi 10 diziyi sıralayacağız. Bu dizileri seveceğinize eminiz.

1. Game of Thrones

“Taht Oyunları” adıyla anılan dizi HBO yapımıdır.Dizi 17 Nisan 2011 de ilk bölümün yayınlanmasıyla başlamıştır.Game of Thrones’in 10’ar bölümden oluşan 4 sezonu geride kalmıştır. Dizinin 5.sezonunun ise Mayıs 2015 te başlaması öngörülüyor.Dizi kışın yıllarca sürdüğü Kıştepesi’nde başlamış ve Yedi Krallığa hakim olma mücadelesini anlatmaktadır.

Görsel olarak muhteşem bir şölen sunan Game of Thrones son sezonunda biraz tempo düşürse de birçok koldan devam etmekte ve akıcı bir anlatım sunmaktadır.Dizi George R.R. Martin’in 9 kitaptan oluşan “Taht Oyunları” serisinden uyarlanmıştır.İMDB deki puanı an itibariyle 9.5/10 dur.Benim açımdan gelmiş geçmiş en iyi dizidir ve mutlaka izlenmelidir.

2. Dexter

Seri katil olan Dexter Morgan’ın Metro Polis Depertmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışıp nasıl gizli bir yaşamı olduğunu konu alan dizi 1 Ekim 2006 da ABD’de Showtime kanalında başlamıştır.Dizi 8 sezon sürdükten sonra 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile sona ermiştir.Dizi 96 bölüm sürmüş ve tüm Dünya’da popüler olan bir dizi haline gelmiştir.Dexter’ın oldukça profesyonelce yaşadığı gizli hayatı,kuralları,iç çekişmeleri,maceraları ve dozunda draması ile benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken bir dizidir.Bu dizinin önemli bir noktası da Dexter’a bir bölümde tepki gösterirken diğer bir bölümde kahramanınız olmasıdır.Dizinin an itibariyle İMDB puanı 9/10 dur.

3. Prison Break

Dizi suçsuz yere idama mahkum edilen Lincoln’un kardeşi Michael’in hazırlıklarını yaptıktan sonra uydurma bir suçla kendisini abisiyle aynı hapise attırarak onu kaçırmaya çalışmasıyla başlar.İlk bölümü 29 Mayıs 2005 te FOX kanalında yayınlanan dizi muhteşem bir kaçış planı ve sonrasındaki mücadeleyi konu alır ve sürükleyici,harika bir dizidir.Özellikle ilk sezonu muhteşemdir.Dizi 4 sezon sürdükten sonra 79 bölümden sonra sinema filmi ile final yapmıştır.Birçok ödül alan dizi benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken bir dizidir

4. The Sopranos

New Jersey’de bir Amerikan-İtalyan bir mafya ailesi patronu Tony sopano’nun hızla nasıl yükseldiğini konu alan dizi 10 Ocak 1999 da HBO kanalında başlamış ve  6 sezon süren serüven 86.bölümün gösterildiği 10 Haziran 2007 de sona ermiştir.Dizide başroldeki 19 Haziran 2013 de 51 yaşında vefat eden “James Gandolfini” nin oyunculuğu birçok eleştirmene göre olağanüstüdür.Dizide Tony Soprano’nun yükselirken yaşadığı aile sorunları,mafya çekişmeleri,ahlak ikilemleri işlenmiştir.Suç-Ahlak çekişmesini en iyi yansıtan dizilerden biridir ve benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken bir dizidir.Dizinin an itibariyle İMDB puanı 9.3/10 dur.

5. Breaking Bad

50 yaşındaki Kimya Öğretmeni Walter White’ın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi sonucu “dürüst yaşadım elime geçen borçlar ve kanser oldu artık çok para kazanmak için her şeyi yapıcam” demesiyle başlayan hikaye sürükleyiciliğiyle dikkat çekmektedir.Kimya bilgisini kullanarak Dünya’nın en saf Meth ini üreten White eski öğrencisi Jesse ile uyuşturucu işine girer ve hızla yükselir.Aile ilişkileri,suç,ahlak ekseninde olayları anlatan dizi 20 Ocak 2008 de AMC kanalında başlamış ve 5 sezonun ardından 62.bölüm ile 29 Eylül 2013 de final yapmıştır.Mutlaka izlenmesi gereken dizinin İMDB puanı an itibariyle 9.6/10 dur.

6. Sherlock (Mini Dizi)

Sir Arthur Conan Doyle’un aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan mini İngiliz dizisidir.25 Temmuz 2010 günü BBC One da yayınlanmaya başlayan dizi 3 sezon ve 9 bölüm halinde yayınlandıktan sonra 4. ve 5.sezonu için de onay almıştır.Dizide müthiş zekaya sahip sorunlu dedektif Sherlock Holmes’in yardımcısı Doktor John watson ile başından geçen karmaşık olaylar anlatılmaktadır.Dizi oldukça sürükleyici ve şaşırtıcı gelişmelerle dikkat çekmektedir.Benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken bu önemli yapımın an itibariyle İMDB puanı 9.3/10 dur.

7. Spartacus

Roma İmparatorluğu’na karşı ayaklanan Trakyalı Gladyatör ün hayatını anlatan dizi 22 Ocak 2010 da Starz kanalında başlamıştır.Muhteşem görsel efektleri ile dikkat çeken dizi intikam duygusunun neler yaptırdığını gözler önüne sermektedir.Romalılar tarafından ailesi katledilen Spartacus isyanında gün geçtikçe başarılı olmuş ve Roma’nın başına büyük belalar açmıştır.İlk sezonda oynayan başrol oyuncusu  Andy Whitfield’in kansere yakalanmasıyla 2.sezonu gecikmiş ve bu arada 6 bölümlük “Arena nın İlahları” adıyla mini bir dizi yayınlanmıştır.Sonrasında başrol oyuncusu hastalıktan kurtulamayınca değişmiş ve 2.sezonun ardından 29.bölümle sona ermiştir.Ağır şiddet ve cinsel içerikler bulunan dizi bu bakımdan zaman zaman eleştirilmiştir. Spartacus’un İMDB puanı an itibariyle 8.7/10 dur.

8. How I Met Your Mother

Dizi 2030 yılında Ted Mosby’nin çocuklarına,eşiyle nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlar ve 2005 yılına dönülür.Durum komedisi türündeki dizinin ilk bölümü 19 Eylül 2005 te CBS kanalında yayınlanmıştır.Dizi uzun süren serüvenin ardından 9.sezonda toplamda 208.bölümde 31 Mart 2014’te final yapmıştır.Dizide Ted,Barney,Robin ve Lily’nin başlarından geçen komik ve bir o kadar da sıcak ilişkileri anlatılmaktadır.Son sezona doğru tempo biraz düşse de oldukça eğlenceli,kaliteli bir yapımdır ve benim açımdan izlenmesi gereken bir dizidir.Dizinin İMDB puanı an itibariyle 8.6/10 dur.

9. The Wire

Dizi ABD’nin Baltimore şehrindeki sorunları ele almıştır.Uyuşturucu,liman ticareti,silah kaçakçılığı gibi konuların işlendiği dizide yozlaşmış politikacılar,polisler ve rüşvet ağı dikkat çekmektedir.Dizi kendine has üslubu,sürükleyiciliği ve anlatım özgünlüğüyle oldukça önemli bir yapımdır.Dizi birçok eleştirmene göre en iyi dizilerden biridir.Dizi 2 Haziran 2002 de HBO kanalında başlamış ve 5 sezonun ardından 60.bölümün yayınlandığı 9 Mart 2008 tarihinde sona ermiştir.Benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken yapımın an itibariyle İMDB puanı 9.4/10 dur.

10. Chuck

Dizi Chuck’ın üniversiteden atılmasına sebep olan arkadaşı Bryce den gizemli mail ile başlar.CIA de çalışan Bryce gizli bilgileri Chuck a yollamıştır ve o da ezberlemiştir.Böylece birbiri ardına maceralar yaşanmaya başlamıştır. Chuck ‘ın hem komik hem sürükleyici macerası benim açımdan mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yerini almıştır.Dizi 24 Eylül 2007 de NBC kanalında yayınlanmaya başlanmış ve 5 sezonun ardından 27 Ocak 2012 de 91.bölüm ile final yapmıştır.Dizinin an itibariyle İMDB puanı 8.3/10 dur.

Liste bu dizilerden oluştu ancak bu listede neden “Lost” un olmadığını soracak olursanız son sezon ve finaliyle gerçekten çok büyük hayal kırıklığına sebep olmuştur.Tabi ki bu dizilerden başka “Oz” , ” The Walking Dead” , “Fringe” , “House” , “Vikings” , “Da Vinci’s Demons” , “Arrow” , “Nikita” , “Supernatural” , “The big Bang Theory” gibi izlenmesi gereken önemli yapımlar da mevcuttur.

İyi seyirler..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz