Genital Uçuğa Ne İyi Gelir?

Genital herpes, iki tip virüsün neden olduğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir hastalıktır: Herpes simpleks tip 1 (HSV-1) ve herpes simpleks tip 2 (HSV-2). Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, 14 ve 49 yaşları arasındaki her 6 kişiden birinin genital herpes var. Bu tür bir enfeksiyon herkesi etkileyebilir, ancak kadınlar erkeklerden daha yüksek risk altındadır. Birden fazla cinsel partnere sahip olmak da bu enfeksiyon riskini artırır.

Genital herpes’in bazı yaygın belirtileri ağrı, kaşıntı, küçük kırmızı veya küçük beyaz kabarcıklar, genital bölgede yaralar ve idrara çıkma sırasında ağrıdır. Diğer belirtiler baş ağrısı, vücut ağrıları ve ateş yüksekliği olabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar herhangi bir belirti veya semptom olmadan genital herpes sorunu yaşar. Enfeksiyöz virüs çoğunlukla cinsel temas yoluyla yayılır. İlk enfeksiyondan sonra, virüs vücutta uykuda kalabilir ve bir süre sonra yeniden aktifleşebilir.

Aslında, işaretler ve semptomlar yıllarca tekrarlanabilir. Nüksettiğinde, genellikle orijinal salgından daha az ağrılıdır ve yaralar genellikle daha çabuk iyileşir. Genital herpes için kesin bir çare yokken, birçok evde tedavi yöntemleri semptomları hafifletebilir ve başkalarını enfekte etme riskini azaltabilir.

Soğuk Kompres

Genital herpes ile ilişkili ağrı ve kaşıntıyı gidermek için etkili bir yol, soğuk kompres kullanmaktır. Soğuk kompres, cildin altındaki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur, bu da acıyı ve iltihabı azaltır. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmak için yaraların boyutunu küçültmeye de yardımcı olur.

Birkaç buz küpünü ince bir havluya sarın.

Doğrudan etkilenen bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın ve zaman zaman birkaç saniye ara verin.

Ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için her 3 ila 4 saatte bir tekrarlayın. Her zaman yeni bir havlu kullandığınızdan ve kullanılmış havluyu sıcak suda yıkadığınızdan emin olun.

Bir başka seçenek de buzdolabında kullanılmış bir poşet çayı 30 dakika soğutmak ve etkilenen bölgeye uygulamaktır. 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Bunu günde birkaç kez yapın. Ayrıca, etkilenen bölgeyi temiz tutmak için soğuk suyla da yıkayabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu banyosu genital herpes salgını nedeniyle oluşan yaraların veya kabarcıkların iyileşme süresini hızlandırabilir. Böylelikle kabarcıklar daha çabuk kurur. Aynı zamanda ağrıyı hafifletebilir ve kaşıntıyı azaltabilir.

Küveti ılık su ile doldurun.

1 ila 2 bardak Epsom tuzu ekleyin.

Tuzun tamamen çözündüğünden emin olmak için suyu karıştırın.

Maksimum vücut emilimi için alt bedeninizi 10 ila 30 dakika bu suda bekletin.

Bittiğinde, genital bölgenizi bir fön makinesiyle ılık hava kullanarak kurutun.

Bu yöntemi sadece haftada 1 veya 2 kez kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı

Cevizi yağının şifalı ve iyileştirici potansiyeli, başka bir iyi çözümdür. Hindistan cevizi yağının antiviral, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Orta zincirli trigliseritler, laurik ve kaprik asit, antiviral etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağı, kaşıntı ve iltihabı azaltır.

Yatmadan önce etkilenen bölgeye Hindistan cevizi yağı sürün.

Gece boyunca bekletin ve ertesi sabah ılık suyla iyice durulayın.

Günlük olarak tekrarlayın.

Alternatif olarak, eşit miktarlarda Hindistancevizi yağı ve ham bal karıştırarak bir macun yapın. Açık yaraların olduğu bölgeye, günde 2 ya da 3 kez sürün.

Aloe Vera

Aloe vera, herpes türlerini tedavi etmek için kullanılabilecek doğal bir antiviral ajandır. Lezyonları iyileştirmenin yanı sıra ağrı, iltihap ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Aloe vera yaprağını iyice durulayın ve jelini sıkın.

Etkilenen bölgeye uygulayın.

Kendi başına kurumaya bırakın.

Ilık suya batırılmış bir bez ile silin.

Bunu birkaç gün boyunca günde 3 veya 4 kez yapın.

Ayrıca iyileşmeyi desteklemek için günde bir kez aloe vera suyu içebilirsiniz. Suyu hazırlamak için, 1 bardak portakal veya herhangi bir narenciye suyu ile birlikte 2 yemek kaşığı taze aloe vera jelini karıştırın. Bir gün içinde aloe vera jelini 2 yemek kaşığından fazla almayın, bu laksatif bir etkiye sebep olabilir.

Hidrojen Peroksit

Genital herpes için oldukça popüler bir ilaçtır. Hidrojen peroksitin içindeki ekstra oksijen molekülü kimyasal olarak anaerobik (zararlı) bakteriler ve virüslerle reaksiyona girer ve bunları yok eder. Bu da iyileşme süresini hızlandırır.

Bir top pamuk kullanarak, etkilenen alanda % 3 hidrojen peroksit kullanın.

Birkaç dakika bekletin, sonra ılık suyla yıkayın. Beş saatte bir tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Bir başka etkili tedavi, elma sirkesidir. Antiviral özelliklerle dolu olduğundan, enfeksiyondan sorumlu virüsün yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, dezenfektan, büzücü ve anti-inflamatuar özellikleri, semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olur ve hatta nüksetmeyi önler.

Çiğ ve doğal elma sirkesine bir top pamuk batırın ve etkilenen bölgeye koyun.

Biraz yakar ama yıkamaktan kaçının.

Bunu günde 3 veya 4 kez yapın.

Ayrıca 1 bardak suya 1 yemek kaşığı çiğ elma sirkesi ve biraz çiğ bal ekleyin. Enfeksiyonla savaşmak için günde iki kez için.

Sarımsak

Sarımsak, antiviral özelliklere sahip bir kimyasal bileşik olan allisin içerir. Allisin, herpes salgınından sorumlu olan virüsü yok etmeye yardım eder. Ayrıca sarımsak, virüsle savaşan bir madde olan interferon üretimini uyaran zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Etkilenen bölgeye kıyılmış çiğ sarımsak veya sarımsak yağı sürün.

15 dakika bekletin. Başlangıçta küçük bir yanma hissi olacak, ama kesilecektir.

Ilık su kullanarak durulayın.

İşlemi günde 2 kez tekrarlayın.

Ayrıca, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün aç karnına 1 veya 2 diş sarımsak yiyin.

Karbonat

Genital herpes tedavisi için çok etkilidir. Yaraların kurumasına yardımcı olduğu için çok etkilidir. Ayrıca daha hızlı iyileşmeyi destekler ve kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Bir top pamuğu içme suyuna batırın, sonra biraz da karbonatın içine batırın.

Yaraların üzerine bırakın ve bölgeyi iyice kaplandığından emin olun.

1 saat bekletin, sonra ılık su ile durulayın.

Bunu günde iki kez yapın.

Nim

Hint leylağı olarak da bilinen nim genital herpes gibi viral enfeksiyonlara karşı savaşır. Ayrıca, virüsle savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirirken, ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Bir avuç dolusu nim yaprağını yıkayın ve ezin.

Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın.

Ilık suyla durulamadan en az 30 dakika bekletin.

Bunu günde birkaç kez yapın.

Ayrıca bir avuç dolusu nim yaprağı da 1/3 oranında su ile dolu bir cezvede kaynatılabilir ve soğuduktan sonra etkilenen bölgeyi günde birkaç kez bu suyla durulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz