Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Yemek yaparken kullanılan yağların en sağlıklısı uzmanlara göre zeytinyağı. Zeytinin tadını, kokusunu, özünü tüm yemeklere taşıyan zeytinyağı kolestrolü dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, karaciğeri toksinlerin verdiği zararlardan koruyor ve tüm bu yararlarının yanı sıra sarmalara, sebze yemeklerine çok yakışıyor, soframıza koyduğumuz salataların var olma sebebi oluyor.

Ama gelin görün ki tıpkı bal, tıpkı tereyağında olduğu gibi zeytinyağının da maalesef sahteleri üretiliyor ve bu durum sağlığımızı tehdit ediyor. Ancak evde yapabileceğiniz basit testlerle aldığınız zeytinyağının gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilir, kaliteli zeytinyağı seçiminizi artık buna göre yapabilirsiniz.

Gerçek (Hakiki) Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli zeytinyağını anlamak, yemeklerinizde, salatalarınızda kullanacağınız zeytinyağının gerçek olup olmadığını aşağıdaki yöntemleri kullanarak kısa sürede anlayabilirsiniz.

Donma Testi

Zeytinyağı dondurucuda tamamen donup kristalleşiyorsa gerçektir. Gerçek zeytinyağı 0 ile -6 derece arasında donar ve kristalleşir. Bunun için bir bardak zeytinyağını dondurucunuza koyun ve yarım saat sonra çıkarın. Eğer bardaktaki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa gerçektir; ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.

Su Testi

Zeytinyağı suyun üzerinde kalıyorsa gerçektir. Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir; sahte olduğu takdirde ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.

Tuz Ruhu Testi

Tuz ruhuyla buluştuğunda zeytinyağının rengi değişmiyorsa gerçektir. Yarım çay bardağı zeytinyağının üzerine bardak dolana kadar tuz ruhu ekleyin. Eğer zeytinyağı hakikiyse tuz ruhuyla bütünleşmeyecek ve her zamanki sarı rengini koruyacaktır. Ancak eğer zeytinyağınız sahte ise bardaktaki sıvının rengi pembeye dönecektir.

Tadım Testi

Genzi yakıyorsa gerçektir. Bir çay kaşığıyla zeytinyağının tadına bakmanız bile onun gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri. Zira gerçek zeytinyağı genzinizi yakmalı. Diğer bir deyişle hakiki zeytinyağı asidite oranına göre boğazınızda yakıcılık hissi bırakır ve bu his midenize kadar inmez. Tadına baktığınız zeytinyağı bunlara sebebiyet vermiyorsa büyük olasılıkla gerçek değildir, üzgünüz.

Koku İle Test

Meyvemsi kokular alıyorsanız gerçektir. Zeytin yağını kokladığınızda meyvemsi bir koku almalısınız; diğer bir deyişle zeytin kokusu baskın olmalı. Sahte zeytinyağlarında ise baskın olan koku boya kokusuna benzer ve bu onun oksitlendiğini gösterir. Bu tür yağlardan uzak durmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz