Gıcık Tutmasına Ne İyi Gelir?

Gıcık tutması olarak bilinen durum aslında kuru öksürüktür ve en yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Boğazınızda veya üst hava pasajlarınızda tıkanıklık veya tahriş olduğunda, beyniniz bölgede yabancı bir elementin var olduğunu düşünür ve vücudunuza o elementi çıkarmak için öksürmesini söyler.

Öksürük, viral bir enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip, sigara tüketimi, astım, tüberküloz ve akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Bu sebeple, durum sıklaşıyorsa bir doktora görünmekte fayda olabilir.

Gıcığın belirtileri başta kuru öksürük olmak üzere; boğaz kaşıntısı, göğüs ağrısı ve tıkanıklıktır. Reçetesiz satılan öksürük şuruplarını kullanmak yerine, mutfağınızdaki besinleri kullanarak doğal şekilde tedavi etmeyi deneyebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, gıcık ve özellikle kuru öksürük üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Bir cezvede yarım bardak su kaynatın. Bir çay kaşığı toz zerdeçal ve bir çay kaşığı karabiber ekleyin. Ayrıca tarçın çubukları da ekleyebilirsiniz. Bunu iki ila üç dakika kadar kaynatın. Ateşten alın ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Sorun düzelene kadar günlük olarak tüketin.

Alternatif olarak, bir bardak suya bir çay kaşığı toz zerdeçal ve bir çay kaşığı hardal tohumu ekleyerek bir bitki çayı yapabilirsiniz. Suyu yarım bardağa indirene kadar kaynatın. Biraz bal ekleyin ve bu bitki çayını günde iki ila üç kez tüketin.

Zencefil

Zencefil, gıcık nedeniyle oluşan kuru öksürük için en popüler doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Taze zencefili küçük dilimler halinde kesin ve hafifçe ezin. Bir bardak suya koyup kaynatın. Boğaz ağrısı, kesintisiz öksürük ve hatta tıkanıklıktan kurtulmak için günde üç ila dört kez bu içeceği kullanın. Ayrıca limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz.

Diğer bir seçenek, öksürüğünüzü azaltmak için gün boyunca taze zencefil çiğnemektir.

Limon

Limon, öksürüğü iyileştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Enflamasyonu azaltan ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşan C vitamini içerir.

İki yemek kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı balı birleştirerek, basit bir öksürük şurubu yapabilirsiniz. Bu sağlıklı şurubu günde birkaç kez tüketin.

Limon kullanmanın başka bir yolu da limon suyunu biraz bal ve bir tutam acı biberle karıştırıp içmektir.

Sarımsak

Sarımsak gıcık tedavisinde yardımcı olan hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal bileşenlere sahiptir.

Bir bardak suda iki ila üç diş sarımsak kaynatın ve bir çay kaşığı kekik ekleyin. Oda sıcaklığına soğumaya bırakın, biraz bal ekleyin ve için. Bu, nefes almanıza yardımcı olur ve kuru öksürük semptomlarını hafifletir.

Bir diş sarımsağı ezin, birkaç damla karanfil yağı ve biraz bal ile karıştırın ve yiyin. Sarımsağı yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Soğan

Gıcık için en basit yöntemlerde biri soğan doğramaktır. Soğan kokusunu teneffüs etmek öksürüğü durdurmaya yardımcı olabilir.

Yarım çay kaşığı soğan suyunu bir tatlı kaşığı saf bal ile karıştırın. Öksürüğü hafifletmek ve boğaz tahrişini gidermek için bu çözeltiyi günde en az iki kez yutunuz.

Ballı Sıcak Süt

Ballı sıcak süt, kuru öksürüğü hafifletebilir ve sürekli öksürmekten dolayı yaşayabileceğiniz göğüs ağrısını azaltabilir. En iyi sonuç için, yatmadan önce için. Balın analjezik özelliklerinden ilave faydalar sağlamak için boş mideye, bir tatlı kaşığı bal yutun. Mukusu temizlemeye ve boğazınızı yatıştırmaya yardımcı olur.

Acı Biber

Sürekli öksürük ve gıcık nedeniyle yaşanan göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ısıtıcı ve uyarıcı etkisi vardır.

Bir çay kaşığının dörtte biri kadar acı biber, aynı oranda zencefil, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı suyu karıştırarak sağlıklı bir öksürük şurubu yapın.

Şurubu günde iki ila üç kez tüketin.

Havuç Suyu

Havuç, çeşitli gıcık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve besin maddesine sahiptir.

Dört ila beş havuçtan taze meyve suyu yapın ve kıvamlandırmak için biraz su ekleyin. Ayrıca bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Belirtiler düzelene kadar günde üç kez içebilirsiniz.

Üzüm

Üzüm, balgam söktürücü olarak hareket eden ve mukusun solunum sisteminizin etkilenen bölgelerinden salgılanmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Mukustan daha hızlı kurtulduğunuzda, öksürük de aynı hızla bitecektir.

Kuru öksürükten kurtulmak için meyve olarak üzüm yiyebilir veya taze üzüm suyu yapabilirsiniz.

Bir kaşık dolusu bal karıştırdığınız üzüm suyu, öksürüğü azaltmakta etkili olduğu kadar sakinleştirici de olacaktır.

Badem

Bademin gıcık ve öksürük semptomlarını iyileştirmede proaktif rol oynayan besin özellikleri vardır.

Beş ila altı adet bademi, 8 ila 10 saat boyunca bir bardak suda bekletin.

Islatılmış bademleri ezin ve yumuşak bir macun yapın. İçine bir çay kaşığı tereyağı ekleyin.

Gıcık ve öksürük azalana kadar günde üç ila dört kez yiyebilirsiniz.

Bu doğal tedavi yöntemleri gıcıktan, ilaç veya öksürük şuruplarına bağlı yan etkiler olmadan kurtulmanızı ve çeşitli semptomlar konusunda rahatlama sağlayabilir. Fakat iki haftadan uzun süredir kuru öksürük varsa, doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz