Ginkgo Mabet Ağacı ve Faydaları

ginkgo

Anayurdu Çin olan ve kış mevsiminde yapraklarını döken ginkgo ağacı 30 m’ye kadar boy atabilir. Çin’de tapınakların bahçesinde yetiştirildiği için mabet ağacı diye de adlandırılan ginkgolar en az 1000 yıl yaşarlar.

İklim koşullarımız pek uygun olduğu halde ginkgolar ülkemizde ne yazık ki yalnızca süs ağacı olarak çok kısıtlı sayıda yetiştirilmektedir. Bu bitkinin duru yeşil renkli ve yelpaze biçimli irice yaprakları vardır. İlkbahar mevsiminde erkek ve dişi çiçekleri ayrı ayrı ağaçlarda sarı renkte açar. Dişi çiçeğinden, içindeki çekirdeği kırılarak yenilebilen meyveleri sonbaharda olgunlaşır.

Ginkgo mabet ağacının faydaları

Beyin ve çevresindeki damarlarda genişletici etki yaparak beyindeki kan dolaşımını hızlandırır. Bedendeki tüm damarları etkileyerek gene kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar. Beyinde sodyum-potasyum moleküllerinin yer değiştirmesini kolaylaştırır. Belleği güçlendirir, konsantrasyon sorunlarını giderir. Damarların yapısını güçlendirirerek bedenin yaşlanmasını geciktirir. Yaşlanmaya bağlı depresyonların atlatılmasına yardımcı olur. Göz retinasını korur. Alzheimer hastalığının ilk aşamalarında zihinsel gerilemenin geciktirilmesine yardımcı olur.

Ginkgo mabet ağacının tedavide kullanımı

Önemli şifalı etkilerinden yararlanılmak üzere Ginkgo ağacının iki-üç yaprağı alınıp suda kaynatılarak elde elden dekoksiyon içilir. Ağacın yaprakları bulunamazsa bunlardan çıkarılan özütünü içeren ve piyasada satılan ekstrelerinin alınarak günde 1 -2 kapsül içilmesi önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz