Ginsengin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

En etkileyici sağlık faydaları arasında, zihni canlandırma, stresi azaltma, yaşlanmayı önleme, cinsel gücü artırma, kilo verme çabalarına yardım etme, şeker hastalığını yönetme, menstrüel rahatsızlığı hafifletme, saç sağlığını iyileştirme ve cildi koruma becerisi sayılabilir.

Ginseng Nedir?

Aslında Panax cinsine ait yaklaşık bir düzine farklı bitki türünü içeren geniş bir terimdir. Büyük etli kökleri (ana besin kaynağı) olan bu çok değerli bitki, tipik olarak Kuzey Amerika’da ve Asya’nın bazı serin bölgelerinde bulunur. Ancak, bu faydalı bitki için küresel talebin artması nedeniyle, dünya çapında ihraç edilmektedir. Bazıları etli iken, bazıları odunsu kökleri olan, farklı şekillerde cinsleri vardır.

Kökü, bitkinin en şifalı bölümüdür ve kurutulmuş olarak, bütün veya dilimlenmiş formda satın alınabilir. Ginsengin yaprakları çok daha sınırlı bir şekilde kullanılır, ancak bazı yararlı kullanımları vardır. Birçok distribütör, yanlış yanlış bitkilerin ginseng ailesinin bir parçası olduğunu iddia eder, bu yüzden her zaman ginseng takviyelerinizin hangi bitkilerden türetildiğini bildiğinizden emin olun.

Ginseng kökü oral olarak tüketilebilir veya takviyeler, enerji içecekleri, çaylar ve diğer be besinlere dahil edilebilir. Ginseng çayı da yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir içecektir. Belki de en çok adaptojenik nitelikleriyle bilinir ve bu; vücudun daha stresli durumlara uyum sağlayabildiği anlamına gelir. Metabolizmayı ve bağışıklık sistemini daha esnek hale getirir, bu yüzden bitkinin kökü çeşitli kültürlerde çok geniş bir şekilde kullanılır.

Diyabeti Kontrol Eder

Diyabet yönetimi ve önleme konusunda geniş bir araştırma alanı vardır, ancak son yıllarda diyabetin kesin artışı için en umut verici bitkisel ilaçlardan biri de ginseng kullanımıdır. Kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Glikoz alımını veya emilimini düzenleyerek, vücudun ani şeker dalgalanmalarından korunmasını sağlar. Ayrıca şeker hastalığının gelişmesine yol açabilen etkenlere veya hali hazırda var olan şeker hastalığına ölümcül olabilen darbeler indirir.

Erken Yaşlanmayı Önler

Tüm dünyada ginseng, yaşlanma belirtilerini azaltma kabiliyeti nedeniyle çok değerlidir. Öncelikle, vücuttaki hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikallerin, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek olumsuz etkilerini önleyebilen bir antioksidan olarak kullanılır. İçinde bulunan antioksidanlar, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların yanı sıra belirli kanser türlerini önleyebilir. Ayrıca, vücut tarafından üretilen ve tıbbi koşulları şiddetlendirebilen bir başka tehlikeli madde olan maltol oluşumunun önlenmesi ile bağlantılıdır.

Bilişsel Yeteneği İyileştirir

Gençlerden yaşlılara herkes bilişsel yeteneklerini artırmak için ginseng kullanıyor. Tüketimi sadece bilişsel yeteneklerinizi uyarmakla kalmaz, aynı zamanda daha yaşlı kişilerde ulaşılması zor olan sinirsel aktiviteyi de uyarabilir. İçerisindeki antioksidanlar, aynı zamanda beyindeki plak ve serbest radikallerin birikmesini önlemek için sinirleri uyarmaktadır. Bunama, Alzheimer ve diğer bilişsel bozuklukların başlamasını etkili bir şekilde önlemektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

İçinde bulunan kimyasalların güçlü kombinasyonu, iştahın bastırılması da dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahiptir. Kurutulmuş veya toz haline getirilmiş ginseng tüketildiğinde, açlık hormonlarını dizginleyerek, iştahı hızlı bir şekilde bastırır, böylece aynı zamanda başka sağlık yararları sağlarken, kilo vermeye yardımcı olur.

Cinsel Performansı İyileştirir

Ginsengin en yaygın geleneksel kullanımlarından biri afrodizyak etkisindendir. Toz haline getirilmiş olarak kullanıldığında erkek cinsel performansını geliştirdiği ve libidoyu artırdığı düşünülmüştür. Modern zamanlarda dahi geleneksel tıp uygulamalarında, erektil disfonksiyondan muzdarip erkeklere doğal bir tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.

Menstrüel Rahatsızlıkları Tedavi Edebilir

Yatıştırıcı ve iltihap giderici bir madde olarak, ginseng genellikle aşırı adet kanaması ve adet öncesi krampları olan kadınlar için reçete edilir. Aynı zamanda, orta yaşlı kadınlarda menstrüasyon ve menopoz değişimiyle birlikte yaygın olarak görülen duygu durum dalgalanmalarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Saç Sağlığını Geliştirir

Ginsengde bulunan doğal karbonhidratlardan biri doğrudan alopesi ve erkek tipi kelliği önlemek için kullanılmaktadır. Ginseng içeren merhemin topikal olarak uygulanması veya baharatın doğrudan tüketilmesi saç folikül yataklarının sağlığını iyileştirebilir, kepeği önleyebilir ve saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabilir.

Cilt Bakımı Sağlar

Vücuttaki kan akışını artırır, özellikle de deri hücrelerine akışı uyararak, cildin genç ve parlak görünmesini sağlar. Bu özellik, “yaşlanma karşıtı özellikler” kategorisine girmesini sağlar ve ayrıca cildin detoksifiye edilmesi ve vücudun tamamında bağışıklık tepkisini artırmakla da bağlantılıdır.

Kolorektal Kanseri Önler

Diğer kanserlerle ilgili devam eden araştırmalara göre, ginseng için en umut verici onkolojik alan kolorektal kanserdir. Araştırmalar, bir kişinin diyetinde düzenli olarak ginseng tüketilmesinin kolorektal kanser yayılımında ve semptomlarında doğrudan bir azalma ile alakalı olduğunu göstermiştir. Diğer kanser türleri üzerinde yapılan erken araştırmalar, bu bitkinin anti-tümör özellikleri barındırdığını göstermektedir, ancak bu çalışmalar hala erken aşamalarındadır ve kanser açısından gerçekten tıbbi yararı olup olmadığı üzerine hala tartışmalar yapılmaktadır.

Stresi Azaltır

Ginseng, vücudun sinir sistemini; metabolizmayı uyarmak ve enerji seviyelerini artırmak gibi çeşitli şekillerde etkiler. Bu etkilerin her ikisi de vücuttaki stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak ve belki daha da önemlisi, ginsengin içinde bulunan adaptojenlerin, vücuttaki hormonal düzeyleri değiştirdiği gösterilmiştir, bu da stres hormonu seviyelerinin düşmesine ve vücutta daha iyi bir duygu durum dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Dikkatli Edilmesi Gereken Hususlar;

Çok güçlü bir baharattır ve vücutta; mide rahatsızlığı, baş ağrısı, uyku sorunları ve alerjik reaksiyonlar gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Yan etkiler genellikle hafif olmakla birlikte, düzenli bir şekilde tüketmeden veya takviye olarak kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız gerekir. Hamileler kullanmadan önce mutlaka kendi doğum uzmanlarına danışmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz