Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit, en yaygın artrit formudur. Eklemlerdeki kıkırdağın parçalanması nedeniyle oluşur, bu da kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, sadece Amerika’da yaklaşık 27 milyon insanın osteoartriti var. Genellikle 40 ve 60 yaşları arasında gelişir. Öncelikle diz, kalça, omurga, ayak ve sırt gibi ağırlık taşıyan eklemleri etkiler. Bazen, parmak ve ellerdeki eklemleri etkileyebilir.

Kadınlarda daha yaygındır. Ek risk faktörleri arasında daha önceden yaşanan eklem yaralanmaları, zayıf uyluk kasları, belirli bir eklem üzerinde aşırı stres oluşturan işler, kemik deformiteleri, obezite, genetik, diyabet ve diğer artrit tiplerinin komplikasyonları sayılabilir.

Semptomlar genellikle yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Yaygın semptomlar arasında, hareket sırasında veya sonrasında eklem ağrısı, (özellikle sabahları uyandıktan sonra) eklem sertliği, dokunuyormuş hissi veren eklemler, esneklik kaybı, esnerken eklemlerde baskı hissi ve etkilenen eklemlerin çevresinde kemik çıkıntıları bulunur.

Zamanında tedavi edilmezse, bu durum diz ve kalça protezi ameliyatlarına yol açarak kayda değer bir sakatlığa neden olabilir. Neyse ki, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve uygulanması kolay doğal yöntemler, semptomları yönetmenize ve ağrısız bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir.

Egzersiz

Egzersiz, kireçlenme semptomları ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Dayanıklılığınızı artırmanıza ve eklemleriniz etrafındaki kasları güçlendirmenize destek olacaktır. Bu da hareketliliği geliştirecek. Ayrıca, egzersiz kilo verdirir ve böylece eklemler üzerindeki baskı azalır.

Haftada 5 kez günde 30 dakika yürüyüş, bisiklet veya yüzme gibi aerobik egzersizler deneyin. Güçlü kaslar oluşturmak için haftada birkaç kez hafif ağırlık antrenmanı ve direnç eğitimi yapın. Yaralanma riskini artıran yüksek etkili sporlardan kaçının.

Gerekirse, sağlık durumunuz ve yaşam tarzınıza uygun bir egzersiz programı planlamak için bir uzmandan yardım alın.

Sıcak ve Soğuk Kompres

Kireçlenme nedeniyle eklem ağrısını kontrol etmek için hem sıcak hem de soğuk kompresleri kullanabilirsiniz. Sıcak bir kompres ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olurken, soğuk kompres şişlik ve iltihabı azaltacaktır.

Sıcak bir su şişesini, ince bir havluya sararak sıcak kompres hazırlayın.

İnce bir havluya birkaç buz küpünü sararak soğuk kompres yapın.

Sıcak kompresi etkilenen eklemlere 2 ila 3 dakika süreyle koyun.

Daha sonra soğuk kompres ile değiştirin ve yaklaşık 1 dakika bekletin.

İşlemi günde birkaç kez 15 ila 20 dakika aralıklara tekrarlayın.

Not: Durumunuza bağlı olarak, bu kompresleri ayrı ayrı da kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kireçlenme tedavisinde etkilidir. Antienflamatuvar ve alkali oluşturan özellikleri, eklemlerdeki ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, eklemlerde saklanan toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.

1 tatlı kaşığı çiğ elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı balı bir bardak ılık suya karıştırın. Tercihen yemek yemeden önce günde iki kez içilir.

Ayrıca organik elma sirkesi ve sızma zeytinyağından her biri 1 çorba kaşığı olacak şekilde karıştırın. Etkilenen eklemlere günde birkaç kez masaj yapmak için kullanın.

Ağrı ve iltihap azalana kadar bu yöntemleri her gün uygulayın.

Epsom Tuzu

Kireçlenme için bir başka çare de Epsom tuzudur. İyi bir magnezyum kaynağı olması nedeniyle, ağrıyı, şişmeyi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Sıcak banyo suyuna 2 bardak Epsom tuzu ekleyin.

20 ila 30 dakika boyunca içinde uzanın.

Birkaç hafta boyunca haftada 2 veya 3 kez veya ağrılarınızdan ve iltihaplarınızdan kurtulana kadar tekrarlayın.

Not: Böbrek sorunları veya diyabet olanlar bu yöntemi kullanmamalıdır.

Zerdeçal

Alternatif Tıp ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir 2009 çalışmasına göre, zerdeçal kireçlenme için etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Zerdeçal, antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahip olan curcumin olarak adlandırılan bir bileşiğe sahiptir.

Bir bardak süt içine 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve kaynatın. Biraz bal ekleyin ve günde iki kez, en az birkaç gün için.

Alternatif olarak, günde 3 kez 300 mg. zerdeçal takviyesi alabilirsiniz, ancak sadece doktorunuza danıştıktan sonra alın.

Ayrıca, yemek pişirirken de zerdeçal kullanmaya çalışın.

Not: Kan inceltici ilaçlar veya nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) alırsanız çok fazla zerdeçal tüketmekten kaçının.

Çemen Otu

Kireçlenme için popüler bir Ayurveda tedavisidir. Çemen otu tohumu, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve bu nedenle ağrı ve şişliği yönetmeye yardımcı olur. Ayrıca, tohumlar sağlıklı kemik ve dokular için gerekli olan kalsiyum, demir ve fosfor gibi vitaminler ve esansiyel mineraller içerir.

1 çay kaşığı çemen tohumunu 1 gece suda bekletin. Ertesi sabah, ıslanmış tohumları yiyin ve suyu dökün. Bunu günlük olarak yapın.

Alternatif olarak, günde 2 veya 3 kez bir bardak ılık su ile birlikte 1 çay kaşığı çemen tohumu tozu alın.

Ayrıca 1 çay kaşığı çemen otu tohumunu yeteri kadar suyla ezebilir ve etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Kurumasını bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Bu yöntemi günde iki kez kullanın.

Sonuçtan memnun olana kadar bu yöntemlerde herhangi birini günlük olarak kullanın.

Yeşil Çay

Arthritis Research and Therapy’de 2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre yeşil çay kireçlenme semptomlarını kontrol edebilir ve önleyebilir. Eklem ağrısını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca yeşil çay, kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur.

Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin.

Kapatın ve birkaç dakika demleyin.

Süzün, sonra biraz bal ekleyin.

Her gün 2 ila 3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Tarçın

Başka bir popüler Ayurvedik ilaç tarçındır. Antienflamatuar ve antioksidan özellikleriyle bilinen tarçın, eklem ağrıları ve şişme ile savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sertleşen kasları gevşetir.

Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çorba kaşığı bal karıştırın. Her sabah aç karnına için.

Bir başka seçenek ise, biraz su ile toz tarçını karıştırarak macun yapmaktır. Ayrıca biraz bal ekleyebilirsiniz. Etkilenen bölgeye günde 2 veya 3 kez birkaç dakika masaj yapmak için kullanın.

Durumunuz düzelene kadar bu yöntemleri uygulayın.

Ek ipuçları;

Ağrı ve kireçlenme stresiyle baş etmeye yardımcı olduğu için iyi uyumaya çalışın.

Ağrı ve iltihaplanmayı kontrol etmek amacıyla etkilenen bölgelere masaj yapmak için avokado yağı kullanın.

Sigarayı bırakın çünkü durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Zihninizi acıdan uzak tutmak için meditasyon yapın.

Eklem esnekliğini iyileştirmek ve kasları güçlendirmek için yoga yapmayı deneyin.

Nasıl hissettiğiniz ve ne kadar iyi çalıştığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, pozitif olun.

Semptomları yönetmenize yardımcı olabilecek besin takviyeleri için doktorunuza danışın.

C ve E vitaminleri açısından zengin yiyecekler tüketin. Bu vitaminler kemiklerinizi güçlü tutmaya ve belirtileri yönetmeye yardımcı olur.

Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için kuruyemiş ve soğuk su balıkları gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Aşırı kiloluysanız, kilo vermek için çabalayın. Bu, ağırlık taşıyan eklemler üzerindeki baskıyı azaltacak ve sonuç olarak ağrıyı azaltacaktır.

Ağrıyı hafifletmek ve hareketliliğinizi geliştirmek için akupunkturu da deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz