Göbeği Sıkılaştıran Hareketler Nelerdir?

Göbek bölgesindeki yağları eritmek, vücudun diğer bölgelerindeki fazla kilolardan kurtulmaktan daha zor olabilir. Bu bölgedeki yağların erimesi için öncelikle doğru diyet programıyla birlikte düzenli kardiyo egzersizleri yapmak gerekiyor. Eğer göbek bölgeniz yağlıysa karın kaslarına odaklanan egzersizlerden önce bu fazla yağlardan kurtulmak lazım. Çünkü kilo vermeden yapılacak karın egzersizleri, karın bölgesinde kas kütlesini arttırarak bu bölgede istediğiniz kadar incelmenizi önleyebilir.

Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Öncelikle kendinize uygun bir diyet programı bulun. Alınan kalori oranının aniden düşürüldüğü şok diyetler yerine kilo vermenizi zamana yayan sağlıklı bir diyet listesi seçmelisiniz. Şok diyetler uzun dönemde yarardan çok zarar verir ve verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanıza neden olabilir. Ayrıca düşük kaloriye adapte olamayan vücut yağı depolamaya başlar ve kilo kaybettiğinizi düşünürken su ve kas kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle seçeceğiniz diyet programının zayıflarken sağlığınıza zarar vermemesi, organların çalışması için yeterli günlük kaloriyi sağlaması, vitamin ve mineral bakımından zengin olması gerekiyor.

Kilo vermek için illa önceden hazırlanmış bir diyet listesine bağlı kalmak gerekmiyor. Kendi beslenme alışkanlıklarınıza uygun, sizi çok zorlamayacak bir diyet listesini kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu listeyi oluştururken bol bol sebze, meyve kullanabilir, aşırı yağlı gıdaları, hazır yemekleri, tuzlu ve tatlı atıştırmalıkları listenin dışında bırakabilirsiniz. Sonuç olarak ayda 4-5 kilo vermek için gün içinde gıdalardan aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden 500-600 kalori az olması gerekiyor. Bu şekilde, beslenme alışkanlıklarınızda köklü değişiklikler yaparak vereceğiniz kiloların geri dönme olasılığı çok düşüktür.

Yapacağınız diyeti belirledikten sonra sağlıklı kilo vermek için yapacağınız egzersizleri ve bunları haftanın hangi günleri yapacağınızı belirleyin. Yağ yakmak için haftada en az 4 gün günde 45 dakika sizi iyice terleyecek egzersizler yapmalısınız. Vücudun sadece belirli noktalarından kilo vermek diye bir şey olmadığı için genel olarak, tüm kaslarınızı veya kaslarınızın çoğunu çalıştıran bisiklet, koşu, tempolu yürüyüş, yüzme gibi egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizleri yaparken dikkat etmeniz gereken nokta nabzınızın yükselmesi ve egzersiz süresi boyunca yüksek kalması.

Göbek Sıkılaştırıcı Hareketler

Fazla yağlardan kurtulduktan sonra göbek bölgesi istediğiniz sıkılıkta değilse ve hafif sarkıksa göbek bölgesine odaklanan hareketlere geçebilirsiniz. Kendinize aniden yüklenmeyin ve hareketleri kaslarınızı alıştırarak arttırın. Bu sırada normal kardiyo egzersizlerine devam etmek kalan 1-2 kilo fazlalığında atılmasına yardımcı olacaktır.

Önceliğiniz Her Zaman Sağlığınız Olsun

Her ne kadar biz kadınlar için güzel görünmek önemli ise de, güzel görünebilmek için sağlığınızı kaybedecek risklere kesinlikle girmeyin. Zaten ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Nasıl üretildiği belli olmayan kremler ve ilaçlar, ağır egzersizler ve kontrolsüz diyet en büyük düşmanınız bunu unutmayın.

Egzersizlere Isınma Hareketleri İle Başlayın

Aşağıda kolaylıkla yapabileceğiniz ısınma hareketlerini bir araya topladım. Resimlerden kolaylıkla hareketleri takip edebilirsiniz.

Kendinizi Zorlamaktan Kaçının

Birçok kadının yaptığı en belirgin hata uzun süreli egzersiz ve bele yük bindiren hareketlerdir. Karın bölgesi hareketlerinin birçoğu beli zorlar. Youtube üzerinde birçok video’yu izlememe rağmen, uygun egzersizler içeren Türkçe bir video bulamadım. Bu nedenle aşağıdaki video’yu koyuyorum, İngilizce bilmenize gerek yok sadece hareketleri izleseniz de kafi gelecektir.

Doğru Beslenmek Önemlidir

Göbek sıkılaştırma hareketlerini öğrendik. Her gün sabah ve akşam olmak üzere yarımşar saat ayırdığınız da hem ısınma, hem de asıl hareketleri tamamlayabilirsiniz. Fakat zamanımız kısıtlı, sadece egzersizler karnınızı düz bir görünüme kolayca ulaştırmakta yetersiz kalacaktır. Egzersizleri doğru bir beslenme biçimiyle birlikte yürütmek daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz