Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

göz altı morluk

Günümüzde birçok insanın gözlerinin altında koyu halkalar var. Yaşlı insanlar arasında daha yaygın olmakla birlikte, karanlık halkalar erken yaşta da gelişebilir. Yaşa bakılmaksızın, erkekler ve kadınlar genellikle gözlerinin altında torbalar oluştuğunda ellerinden geleni yapmadığını düşünüyorlar. Ancak bu genellikle kalıtsal bir durumdur. Ayrıca, koyu halkalar yaşla birlikte kötüye gitme eğilimindedir ve cilt derisi altındaki yağlar incelir ya da yok olur ve bu da cildin altında kalan kan damarlarını ortaya çıkarır.

Aşırı sigara tüketimi, yetersiz uyku, yanlış beslenme, aşırı içki içme, kirlilik ve alerjiler gibi birçok başka faktör göz altı morluklarına sebep olabilir. Menstrüasyon, hamilelik veya menopoz dönemindeki hormonal dengesizlikler de koyu halkalara katkıda bulunabilir.

Gözlerin altındaki koyu halkaların görünümünü en aza indirgemek için tasarlanmış pek çok kozmetik ürün var. Ancak, bu ürünlerin çoğu pahalı ve hassas cilde zararlı olabilecek kimyasallar içeriyor. Peki, neden ev ilaçlarını denemiyorsunuz? Birçok doğal besin bu sorunu etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Salatalık

Salatalıkların soğutucu ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır ve dolayısıyla koyu halkaları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırlar. Cildin rengini hafifletebilir, kan akışını artırabilir ve şişlikleri azaltabilirler.

Bir salatalığı kalın dilimler halinde kesin ve buzdolabında soğutun. 10 ila 15 dakika boyunca her gözün üzerine serin bir salatalık dilimi yerleştirin. Ardından bölgeyi ılık suyla yıkayın. Değişiklikleri fark etmek için bunu haftada iki kez olarak ve en az bir hafta uygulayın.

Küçük bir salatalık alın ve suyunu çıkarın sonra birkaç dakika için buzdolabında soğutun. Bir parça pamuğu salatalık suyuna batırın ve gözlerin altına uygulayın. Cildin suyu 15 dakika kadar emmesine izin verin. Sonra ılık suyla yıkayın. Bunu bir hafta boyunca günde iki kez yapın.

Koyu halkaları tedavi etmenin diğer bir yolu, salatalık suyunu eşit miktarlarda limon suyu ile karıştırıp pamuklu bir top kullanarak gözlerin yakınında bulunan cilde uygulamanızdır. 15 dakika bekletin ve daha sonra suyla yıkayın. Bunu 10 gün boyunca günde bir kez yapın. Limon suyu göz çevresini yakabilir. İlk uygulamadan sonra bir alerji hissederseniz bırakın.

Patates

Patateslerin koyu halkaları aydınlatmaya yardımcı olabilecek doğal beyazlatma özellikleri vardır. Ayrıca, göz çevresindeki şişlikten kurtulmaya yardımcı olabilirler.

İki patatesi buzdolabında bir saat soğutun. Sonra suyunu çıkarmak için patatesleri soyun ve rendeleyin. Bir pamuk parçasını patates suyuna batırın ve yatmadan önce gözlerinize uygulayın. Bir gece bekletin. Sabah olunca ılık suyla yıkayın. Koyu halkaları yok etmek için bu çareyi bir hafta boyunca günlük olarak uygulayın.

Yeşil Çay

Antioksidanlar ve tanenler bakımından zengin olan yeşil çay, koyu renkli göz çevrelerinin aydınlatılmasına yardımcı olabilir. Çaydaki tanenler ayrıca şişkinlikleri ve torba görünümünü azaltır.

İki yeşil çay poşetini yarım bardak suda 10 dakika kaynatın. Çay poşetlerini çıkarın ve buzdolabında yarım saat kadar soğutun. Soğuk çay poşetlerini gözlerinizin üzerine yaklaşık 15 dakika boyunca koyun. Olumlu sonuçlar almak için bu çareyi günde iki kez en az 10 gün boyunca takip edin.

Gül Suyu

Gül suyu, gözlerin altındaki koyu halkaları hafiflettirebilen muhteşem cilt tazeleyici faydalar sağlayan nazik bir üründür. Zengin bir antioksidan kaynağı olan gül suyu cilt hücrelerinin güçlenmesine yardımcı olur, cilt dokusunu yeniler ve göz çevresindeki cildi canlandırır.

Bir parça pamuğu gül suyuna batırın ve gözlerinize yerleştirin. Onları yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla bölgeyi yıkayın. Bunu bir kez sabahleyin, bir kez de akşamleyin olmak üzere, iki hafta boyunca her gün yapın.

Badem Yağı

Göz çevresindeki cilt renginin aydınlatılmasında çok etkilidir. Badem yağı, besleyici vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve hassas cildi yenilerek gençleştirir ve nemlendirir.

Yatmadan önce gözlerin altındaki hassas cilde hafifçe 5-6 damla badem yağı ile masaj yapın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah soğuk su ile yıkayın. Göz altı morlukları neredeyse tamamen kaybolana kadar bu yöntemi her gün uygulayın.

Alternatif olarak, bir çorba kaşığı çiğ bal ile beş ya da altı damla badem yağını karıştırın. Yatmadan önce göz altındaki cilt üzerine dikkatle uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah ılık su ile yıkayın. İstenilen sonuç elde edilene kadar her gün tekrarlayın.

Süt

Süt laktik asit içerir, bu laktik asit gözlerin altındaki cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ayrıca süt, cildi güçlendirmek ve hasarlı cildi iyileştirmek için gerekli olan protein, enzimler, amino asitler ve antioksidanlar içerir. Ayrıca koyu halkaları tedavi etmek ve göz altı torbalarını azaltmak için soğuk kompres olarak kullanılabilir.

Soğuk süt batırılmış pamuk toplarını buzdolabında en az bir saat bekletin. Pamuk toplarını gözlerin altına yerleştirin ve ısınana kadar orada tutun. Bu çareyi birkaç hafta boyunca günde üç veya dört kez tekrarlayın.

Domates

Domatesler koyu halkalar için en etkili çarelerden biridir. Göz altı morluklarının hafifletilmesine yardımcı olan bir antioksidan olan likopen içerirler.

Bir orta boy domatesi blenderdan geçirin. Bir buçuk tatlı kaşığı limon suyu, bir tutam zerdeçal tozu ve iki çay kaşığı unu domates karışımına ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı göz altı morluklarına uygulayın. 15 dakika kadar bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Göz altı halkalarınız tamamen kaybolana kadar bunu haftada iki veya üç kez yapın.

Nane

Nane yapraklarının soğutma etkisi yorgun gözleri derhal yenileyip canlandırabilir ve bu da koyu göz altı halkalarının azalmasına yardımcı olur.

Macun kıvamına gelene kadar bir avuç taze nane yaprağını ezin. Yarım limonu sıkıp suyunu bu karışıma ekleyin ve göz altlarına uygulayın. 10-15 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Cildi hafifçe yumuşak bir bezle kurutun. Olumlu sonuçlar alıncaya kadar bunu günde bir kez yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, gözlerin altındaki narin ve ince cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve bu da koyu halkaların görünümünü azaltır. Birkaç gün içinde pozitif sonuçlar doğurabilir, çünkü Hindistan cevizi yağı kolayca deriye absorbe edilir.

Gözlerin yakınındaki deriye biraz hindistancevizi yağı sürün. İlk önce saat yönünde ve sonra saat yönünün tersine dairesel hareketle masaj yapın. Gece boyunca bekletin ve ertesi sabah ılık su ile durulayın. Bir fark oluşuncaya kadar bu basit tedaviyi yaklaşık bir hafta boyunca uygulayın.

Çemen Otu Tohumları

Çemen tohumlarında bulunan C vitamini, potasyum ve protein miktarı gözlerin altındaki koyu halkaların hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca, cildinizin tonunu dengelemek için cildinizin pH düzeyini dengelemeye yardımcı olabilirler.

İki çay kaşığı çemen otu tohumlarını suda 3-4 saat bekletin. Tohumları yumuşak bir macun haline getirin. Bir buçuk çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın ve sonra bir çay kaşığı çiğ süt ekleyin. Karışımı gözlerinizin altına uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Bir hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz