Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

göz altı morlukları ve tedavisi

Zaman içerisinde yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle oluşan gözaltı morlukları, kadınların korkulu rüyalarından bir tanesidir. Gözlerin hemen alt kısmında oluşan bu morluklar vücudumuzun yorulduğunu anlatan en önemli belirtilerden bir tanesidir. Bu morlukların oluşma nedeni tabi ki sadece yorgunluk ve uykusuzluk değildir.

Kadınların gözleri bakıldığında ilk dikkat çeken noktalardan bir tanesidir. Bu nedenle tüm kadınlar güzel gözlere sahip olmayı istemekle birlikte, gözün altında ve çevresinde oluşan morluklardan rahatsızlık vericidir. Çünkü bu morluklar kişiyi olduğundan daha yaşlı ve sağlıksız gösterir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Bunların başında genetik yatkınlık gelmektedir. Bunun dışında vücudun fazla melanin üretmesi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak pigment artışı, göz altlarında yer alan kılcal damarlardaki dolaşım bozuklukları göz altı morluklarının nedenleri arasında gösterilebilir.

Günlük yaşantının koşuşturması içinde yapmış olduğumuz hatalar da göz altlarının kararmasına neden olmaktadır. Göz altı morluklarının nedenlerini sıralayacak olursak;

Uykusuzluk

İnsan hayatının belirli dönemlerinde ortaya çıkan, kimi zaman kalıcı, kimi zaman ise geçici olan bu morlukların oldukça fazla nedeni vardır. Nitekim bu nedenlerin içerisinde en dikkat çekeni uykusuzluktur. Eğer uykusuz kalıyor ya da ihtiyacınız olan uykuyu alamıyorsanız, gözaltı morlukları belirginlik gösterecektir.

Alerjiler

Uykusuzluk dışında ise en önemli etken, alerjilerdir. Alerjik rahatsızlıklardan da kaynaklanan gözaltı morlukları aynı zaman da egzama ve astım rahatsızlığı da sebebiyet vermektedir. Eğer ki vücudunuz gerekli besin miktarını alamıyorsa yine bu morluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yeterli kadar mineral alınmaması durumunda oluşacak olan bu morluklar, cildinizin oksijen miktarının azalmasına neden olur.

Gözaltı morlukları genetik olarak da görülmektedir. Genellikle akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda pigment asyön oranının fazla olması nedeniyle görülmektedir. Vücudunuzun kemik yapısı da bu morlukların nedenlerinden sadece bir tanesidir. Kaş kemiğinin yüksek ve gözlerin çukurda olması yine gözaltı morlukları olarak meydana gelmektedir.

Diğer Nedenler;

 • Beslenmedeki düzensizlikler
 • Yeterince su içmemek
 • Gözaltına yapılan ağır makyajlar
 • Hareketsiz bir yaşam sürmek
 • Depresyon ve stres
 • Fazla çay, kahve ve sigara tüketimi de göz altı morluklarına neden olabilmektedir.

Göz altı derisi oldukça ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Vücutta gelişen birtakım olumsuzluklar, göz altındaki renk değişimleriyle kendini gösterebilir. Kan değerlerindeki değişimler ya da ruhsal yapıdaki olumsuz gelişmeler kendini göz altındaki morluklarla belli edebilir. Bazen elmacık kemiklerinin büyüklüğü de göz altlarının olduğundan koyu renkte algılanmasına neden olabilir.

Göz Altı Morluklarını Gidermek İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Öncelikle hayatımıza çeki düzen vermemiz bu rahatsızlığın önüne geçmek için alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Düzenli uyumak, yeterince dinlenmek, dengeli beslenmek, günlük en az iki litre su tüketmek, günlük egzersizler yapmak, çay, kahve ve sigara tüketimini sınırlandırmak, ağır makyajlardan kaçınmak göz altı morluklarının azalmasında etkili olacaktır. Bunların dışında kendinizin yapabileceği basit uygulamalarla göz altı morluklarını azaltabilirsiniz.

 • Göz altlarına soğuk su uygulamak,
 • Demlenmiş ve ılımış çayla ya da poşet çay paketleriyle göze kompres yapmak,
 • 1 Domatesin çekirdeklerini çıkarıp ezdikten sonra yarım limon ilave ederek bunu göz altlarına sürüp yarım saat bekledikten sonra yıkamak,
 • Halka halinde kesilen patates ve salatalıkları gözaltına koyarak 20 dakika bekletmek,
 • Bir kapta kaynatılan suyun buharıyla yüze buhar banyosu yaptırmak,
 • Hardal tohumunu her sabah aç karna bir kaşık suyla yutarak 30 günlük bir kür uygulamak,

Evde kendinizin deneyebileceği basit yöntemlerdir.

Göz Altı Morlukları Tedavi Yöntemleri

Estetik alanda ve cerrahide her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler sayesinde, göz altı morluklarına gidermeye yönelik yeni teknikler uygulanmaya başlanmıştır.

 1. Gözaltı morluklarını giderici kremler
 2. Lazer tedavi yöntemi
 3. Kimyasal peeling
 4. Dolgu tedavisi
 5. Cerrahi tedaviler
 6. Mezoterapi

Eğer göz altı morlukları sizi çok fazla rahatsız ediyorsa iyi bir estetik uzmanına danışmak ve birlikte uygulanacak yöntemi seçmek en doğru karar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz