Göz İltihabına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

göz ihtihabı

Göz yanmaları oldukça ağrılıdır. Bu yanmalar siz farkında olmadan gözünüzün mikrop kapmasıyla oluşan iltihaplanmadan meydana gelmektedir. Göz iltihabı gözün içinde bulunan konjonktiva tabakasına gelen damarların mikrop kapmasından dolayı göz iltihabı meydana gelir. Konjonktiva tabakası göz de bulunan dış tabakadır. Gözde bulunan ince damarlar bu tabakayı nemlendirmeye yarar. Damarların mikrop kapmasıyla göz kızarıklıkları, göz ağrıları, göze kan inmesi ve göz şişkinlikleri gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine göz iltihabı denir. Göz iltihaplanması 5 yaşından büyük bireylerde oluşmaktadır. Özellikle 30 – 40 yaşındaki bireylerde görülür.

Ahududu Ve Gül suyu

Ahududu içinde bulunan taneler sayesinde gözde oluşan iltihaplanmaları önler ve giderir. Mikropları temizleyici etkisiyle göz iltihaplanmasını önleyen gül suyu aynı zamanda deri hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Meşe Ve Rezene

Meşe içinde bulunan tanen sayesinde mikropları kırar ve iltihabı yok eder. Rezene vücuttaki toksinleri ve mikropları dışarı atar. Bu sayede iltihaplanmaları da önleyen rezene göz iltihabının oluşmasını önler.

Maydanoz Ve Papatya

Maydanoz da bulunan klorofil göz altında oluşan şişkinliklerini ve göz iltihaplarını alır. Göz kızarıklarını ve göze kan inmesini gideren papatya göz iltihaplanmasının oluşumunu da önlemektedir.

Zerdeçal Ve Göz Otu

Zerdeçal göz enfeksiyonlarına iyi gelmektedir, aynı zamanda gözün mikrop kapmasını da önler.Göz otu göz bozukluklarına iyi gelir. Göz kapakçıklarının da mikrop kapmasını önleyen göz otu göz iltihaplanmalarını da önlemektedir.

Göz İltihabına Bitkisel Çözüm

1 su bardağı suyun içine 5 – 6 adet ceviz yaprağı atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra demlemeye bırakınız. Demleyen ceviz yaprağı suyundan ceviz yapraklarını arındırarak günde 2 defa sabah akşam olarak aç karnına tüketiniz.

1 litre suya 15 – 20 gram kırlangıç otu atılarak 10 – 15 dakika kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra soğuması beklenir ve her akşam yatmadan göz kırlangıç otlu suyla yıkanır.

1 litre kaynamış suya 20 gram mine çiçeği atılır ve 10 dakika boyunca kaynatılır ve soğutulduktan sonra gözler yıkanır ve gözdeki iltihap alınır.

10 adet peygamber çiçeği 1 litre suda kaynatılır ve kaynatıldıktan sonra göze pansuman şeklinde uygulanır.

Göz İltihabı İçin Ek bilgiler

  • Zerdeçal içinde bulunan musilaj etkisiyle göz kapakçıklarını yumuşatarak göz ağrılarını önler.
  • Ahududu kanı temizler ve mikropları kırar.
  • Gül iltihaplanmayı önler ve iltihap oluşumunu engeller.
  • Maydanoz mikropları kırar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Meşe bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikrop kapmasını önler.
  • Rezene içindeki taneler sayesinde bakteri oluşumunu önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz