Grip İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle kış aylarının korkulu rüyası olan grip hastalığı, virüs tarafından oluşturulduğundan dolayı genellikle ilaç tedavisine cevap vermemektedir. Bu yüzden sürekli artan bu hastalık için son zamanlarda alternatif yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da önerilen bu doğal yöntemler, grip hastalığından kurtulmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlamaktadır.

İbrahim Saraçoğlu’nun Tavsiyeleri

Bitkisel tedavi yöntemleri konusunda uzman olan İbrahim Saraçoğlu’na göre bağışıklık sistemini güçlendirmek ve grip virüslerinden arınmak için karaciğer ve bağırsakları toksinlerden arındırmak gerekmektedir. Bağırsakları ve karaciğeri virüslerden arındırmak için Trabzon hurmasını öneren İbrahim Saraçoğlu, grip virüsünden kurtulmak için ise soğan kürünü önermektedir.

Grip Tedavisinde Soğan Kürü

Grip tedavisinde kullanılan soğan kürü için normal kahverengi kabuklu soğan kullanılmaktadır. İnce kabuğu soyulan soğan, 4 ya da 6 parçaya bölünerek 2 su bardağı su içerisine atılır ve ağzı kapanarak 5 dakika boyunca kaynatılır. 1 hafta boyunca düzenli olarak kullanılması gereken soğan kürü, her gün taze olarak hazırlanmalı ve o şekilde tüketilmelidir. Hem hastalığı önleyici hem de tedavi edici etkisi olan soğan kürü, oldukça etkili bir yöntemdir.

Ahmet Maranki’nin Tavsiyeleri

Bitkisel tedavi yöntemlerinde adını sıklıkla duyduğumuz ve uzmanlığını kanıtlamış olan Ahmet Maranki, soğuk algınlığı ve grip için hem koruyucu hem tedavi edici birçok yöntem paylaşmıştır.

Bu yöntemlerin ilk sırasında 1 tatlı kaşığı balı, 1 tatlı kaşığından biraz az toz zencefili ve yarım tatlı kaşığı toz zerdeçalı karıştırarak oluşturulan macunun sabah akşam düzenli olarak tüketilmesi gelmektedir.

Tarçının metabolizma üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda grip tedavisinde ve soğuk algınlığında da kullanılan tarçını doğru şekilde tüketmek de önemlidir. 1 su bardağı kaynar su içerisine 1 çay kaşığı toz tarçın konularak, 10 dakika süreyle bekletilip günde 2-3 bardak içilmesi de soğuk algınlığı için oldukça fayda sağlamaktadır. Kabuk tarçın kullanılarak yapılacak olan bir diğer tedavi yöntemi de tarçın kabukları kaynatarak günde 2-3 bardak tüketmektir.

Grip Tedavisinde Bitki Çayları

Karahindiba çayı

Grip tedavisinde kullanıldığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendiren bitki çayları arasında yer alan karahindiba çayı, toksinleri vücuttan atmaya da fayda sağlamaktadır. Ancak karahindiba çayını tüketirken bu çayın idrar söktürücü etkisi de bilinmeli ve bu sebeple bol su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Papatya çayı

Özellikle rahatlatıcı etkisi ile bilinen papatya çayı, aynı zamanda bakteri ve virüslere karşı savaş açan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırmaya da fayda sağlamaktadır. Ancak papatya çayının gündüz tüketilmesi uykuyu getireceğinden dolayı önerilmemektedir. Fazla tüketilmesi ise mide bulantısına yol açmaktadır.

Ginseng çayı

Özellikle Çin’de 5 bin yıldan bu yana kullanılan Ginseng çayı, enfeksiyonlara karşı direnci arttırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulundurmaktadır. Günde maksimum 2-3 bardak tüketilmesi gereken ginseng çayı, daha fazla tüketildiği takdirde uykusuzluğa neden olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz