Gripli Kişilerden Uzak Durmak için En Önemli 6 Neden

gripli kişilerden uzak durmak

Soğuk havaların en yaygın hastalığı gripten korunmanın en basit yolu, gripli kişilerden uzak durmaktır. Sadece hastalık anında değil, hastalık sonrası bir süre de bu kişilerden uzak durulması gerekir. Gripli kişilerden uzak durmak için en önemli nedenleri sizler için araştırdık. İşte o 6 önemli neden…

Grip Mikrobu 3 Gün Canlı Kalabilir

Kış aylarında en sık görülen hastalık olan grip çok çabuk ulaşma özelliğine sahiptir. Hastalık tamamen geçmiş olsa bile kişisel eşyalar ve hastanın odasında 3 gün canlı olarak kalabilir ve ziyaret eden kişilere kolaylıkla bulaşabilir.

Hava Yolu ile Bulaşıyor

Grip mikrobu hava yolu ile bulaşan bir mikrop türüdür. Bu nedenle hasta olan kişi ile temas edilmese bile aynı ortamda bulunmak da hastalığı kapmak için yeterlidir. Maske kullanarak bunu kısmen engellemek mümkün olsa da tamamen engellenebildiği söylenemez.

Sürekli Değişen Bir Yapısı Var

Grip mikrobunun sürekli değişen bir yapısı vardır. Bu nedenle grip aşısı olan kişiler de en az aşı olmayanlar kadar dikkatli olmalıdır. Yani grip aşısı olmanız sizi hasta insanlardan uzak tutmamak için yeterli değil.

Damlacık Enfeksiyonu

Grip hapşırık ve öksürük ile birlikte seyir eden bir hastalıktır. Ne kadar hasta kişi ile temas edilmese de hastanın hapşırması ile bulaşma özelliğine sahiptir.

Doğru İletişim Kurulmaz

Gripli insanın yanına yaklaşılıp geçmiş olsun demek sadece hastalık kapmaya neden olur. Çünkü hasta olunca genelde halsizlik ve rahatsızlıktan dolayı normalde çok muhabbet eden biri olsa bile hastalar susar.

Çok Çabuk Bulaşır

Çok çabuk üreyen ve bulaşan bir mikrop türüdür grip mikrobu. Sağlıklı kişi ne kadar önlem alsa da hastanın yanına yaklaştığında ister istemez mikrobu kendine çekmiş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz