Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Eğer Meksika, Orta veya Güney Amerika’yı ziyaret ettiyseniz, guava denen lezzetli meyveyle tanıtılmış olabilirsiniz. Bu bölgeler için, çok sayıda değerli sağlık yararları ile birlikte popüler bir meyvedir. Tatlı ve keskin lezzetleri ve çok yönlü kullanımı ile bilinir, ancak bu meyvede çok daha fazlası vardır. İnsanların çoğu, besin öğeleri ve tıbbi kullanımları nedeniyle “büyülü” bir meyve olduğunu düşünmektedir.

Bu tropikal meyve, C vitamini, A vitamini ve likopen içeren üst antioksidan gıdalardan biri olarak kabul edilir. Ham yenildiğinde harika bir atıştırmalık olmanın yanı sıra, tatlılarda da kullanılabilir. Bugün, tüm dünyada sıcak ve tropikal iklimlerde yetişmektedir. Guava ağaçları ürkütücüdür ve kolayca ve özgürce büyümeye meyillidir; sık sık mera ve tarlalarda aşırı şekilde büyürler. Üretildiği ülkelerde, bolluğu nedeniyle ucuz olma eğilimindedir.

Besin İçeriği: Kalori bakımından düşüktür ve C vitamini, likopen, A vitamini, potasyum ve inanılmaz bir kaynağıdır. 100 gram guava meyvesi aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 • 68 kalori
 • 14.3 gram karbonhidrat
 • 2.6 gram protein
 • 228.3 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 381’i)
 • 5.2 miligram likopen (Günlük ihtiyacın % 52’si)
 • 5.4 gram fiber (Günlük ihtiyacın % 21,6’sı)
 • 624 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 12.5’i)
 • 49 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın % 12.3’ü)
 • 0.2 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 11.5’i)
 • 417 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 8.8’i)
 • 22 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 5.5’i)
 • 40 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Guava bütün olarak yenebilir. Her parçası optimum sağlık için gerekli besinleri içerir. Halk arasındaki tedavilerin çoğunun bugün başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Şaşırtıcı bir şekilde, bir porsiyonu, günlük olarak tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 350’sinden fazlasını sağlar, bu da onu en iyi C vitamini kaynaklarından biri yapar. Nitekim, bir portakal günlük C vitamini ihtiyacının sadece % 87’sini karşılar.

C vitamini, bağışıklık sistemi güçlendirici yararları ile uzun zamandır bilinmektedir. Diğer suda çözünen vitaminlerde olduğu gibi, C vitamini vücutta saklanmaz, bu nedenle kaynağı korumak için beslenme yoluyla elde etmek zorunludur. Vücutta yeterli miktarda C vitamini, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere bir dizi vücut fonksiyonunun canlılığını sağlayabilir.

C vitamini, antioksidan nitelikleri sayesinde hücre hasarının önlenmesine yardımcı olur ve bu da birçok hastalığın, hatta kalp hastalığı, artrit ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Pakistan’da yapılan bir 2012 araştırması, tam olarak olgunlaşmış guavanın en yoğun C vitamini içeriğine sahip olduğu sonucuna varmıştır, bu nedenle en iyi seviyeleri elde etmek için olgun meyvenin tadını çıkarmak en iyisidir.

Kan Basıncını Düşürmek İçin Çalışan Zengin Bir Potasyum Kaynağıdır

Yüksek potasyum seviyeleri sayesinde guava meyvesinin doğal olarak kan basıncını ve kan lipitlerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Potasyum, insan vücudundaki en önemli minerallerden biridir, çünkü bu bir elektrolittir ve Batı diyetinin ortak bir özelliği olan çok fazla sodyum tüketilmesinin olumsuz etkileriyle mücadele eder. Yüksek sodyum alımı kan basıncında artışa ve nihayetinde kalp hastalığına yol açar.

Aslında, sağlıklı kalp fonksiyonu için potasyum çok önemlidir. Ayrıca böbrek taşlarını azaltmada, felç ve kemik kaybı riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Düşük potasyum seviyelerini önlemek için diyetinize guava ekleyebilirsiniz.

Kalp Sağlığını Destekleyen Güçlü Bir Lif Kaynağıdır

Guava meyvesi, günlük lif değerinizin yüzde 20’sinden fazlasını sunması ve Tarım ve Gıda Dergisi tarafından büyük bir antioksidan diyet lifi kaynağı olarak kabul edilen, en yüksek lifli gıdalardan biridir. Guavanın tohumları da yenilebilir ve lifle doludur.

Çoğu insan lifleri sindirim sağlığı ve tedavisi ile ilişkilendirse de, lif çok daha fazlasını yapabilir. Lif, yağları, şekerleri, bakterileri ve diğer toksinleri vücuttan çıkarmaya yardımcı olduğu için, divertikülit ve kabızlığı önlemek ya da tedavi etmenin yanında, kan basıncını düşürerek diyabet ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Lif bizi daha enerjik hale getirebildiğinden, ayrıca yararlı bir kilo verme aracı da olabilir.

Herhangi Bir Meyveden Çok Daha Güçlü Antioksidan Seviyesi Vardır

2011 yılında, Hindistan’da Haydarabad Ulusal Beslenme Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışma, elma, muz, üzüm ve daha fazlasını içeren bir dizi Hint meyvesinin antioksidan özelliklerini araştırdı. Çalışma, guava meyvesinin diğer meyvelerle karşılaştırıldığında en büyük antioksidan içeriğine sahip olduğu sonucuna varmıştır. Antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen güçlü araçlardır.

Kanseri Önler ve Tedavi Edebilir

Likopen aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve guavada yüksek miktarda bulunur. Bir porsiyon günlük likopen ihtiyacınızın yarısından fazlasını sağlar. Yararlı bir madde olarak, besin içeriği açısından zengin domateslerde de bulunduğu bilinir, likopen birçok formda mevcuttur. Kanser savaşçısı olarak çok sayıda kanser hücresinin büyümesini önleme yeteneği nedeniyle güçlü ve kanıtlanmış bir üne sahiptir.

Çalışmalar, yüksek seviyelerde likopen alımı ile prostat kanseri riski arasında ters ilişki olduğunu kanıtlamıştır. Likopen içeren diyetlerin kanserin ilerlemesini yavaşlattığını gösteren olumlu çalışmalar da vardır. Doğal bir kanser tedavisi ajanı olarak çalışması sizin için yeterli değilse, likopen son zamanlarda felçten koruma özelliği ile de ün kazanmıştır.

İlginç Gerçekler;

Kökenleri belirsiz olmasına rağmen, Güney Meksika ve Orta Amerika’da bir alanda geliştiğine inanılmaktadır. 1800’lerde, İspanyol ve Portekizli sömürgeler, Doğu Hint Adaları’nı (Doğu Asya) taşıdılar ve bitkinin dünyanın tropikal bölgelerinin çoğuna ulaşması bu yüzden kısa bir zaman aldı. Guava ağacı çok sıra dışıdır. Bir merada yetişirse, çok daha fazla yüksekliğe ulaşabilir ve aşırı büyürler. Bitki yıllarca yaşayabilir, yılda bir veya iki kez meyve üretebilir.

Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

Guava meyvesi bir yemek olarak yenildiğinde bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. İlaç olarak kullanıldığında (daha büyük miktarlarda), tek potansiyel tehlike; hamile ya da emziren kadınlar içindir. Hamilelerin güvenliğini tehdit edip etmediği ile ilgili yeterli kanıt yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz