Gül Suyu Kesikleri Yaraları ve Yanıkları İyileştirir

gül suyu

Gül suyu, su ile yapılan ve gül yapraklarından elde edilen bir sıvıdır. Tatlı kokusu sebebiyle bir parfüm olarak kullanılır, ancak tıbbi ve mutfak değerleri de vardır. İran’da ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerinde olduğu gibi, 7. yüzyıla kadar uzanan uzun bir geleneğe bağlı olarak gül suyu kullanılmaktadır. Kuzey Amerika Hint kabilelerinin rahatsızlıkları tedavi etmek için de gül suyu kullandıkları bilinmektedir.

 • Gül suyu genellikle herhangi bir yan etki yapmaksızın kullanılabilir.
 • Gül suyu çok sayıda, güçlü antioksidan içerir.
 • Son zamanlarda yapılan araştırmalar, merkezi sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olabileceğini buldu.

Cilt Sağlığına Destek Verir

Cilt vücuttaki en büyük organ olup UV ışınlarına, kimyasallara ve diğer fiziksel kirleticilere karşı bir bariyer görevi görür. Suyundaki antioksidanlar cildin içindeki hücreleri hasara karşı korur. Antienflamatuvar özelliklere sahiptir, bu da egzama ve rozasea gibi rahatsızlıkların neden olduğu tahrişi gidermek için cilde uygulanabileceği anlamına gelir.

Gül suyu, hem elastaz ve kolajenaza karşı hem cildi rahatsız eden etkenlere karşı bir inhibitör görevi görür. Bu da kırışıkların görünümünü azaltarak cildi yatıştırmaya ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilir; aynı zamanda yaşlanmayı önleyici bir ürün olarak da görev yapabilir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Sıvı formda saf ve doğal gül suyu göz damlası olarak kullanılabilir ve göz problemi yaşayan insanlar için mükemmel fayda sağladığı gösterilmiştir. Tedavisine yardımcı olabileceği durumlar şunları içerir:

 • konjonktivit
 • konjonktival kserozis veya göz kuruması
 • akut dakriyosistit
 • pterjium veya pinguekula gibi dejeneratif koşullar
 • katarakt

Beyin İşlevine Yardım Eder

Gül suyu buharı teneffüs edilmesi, geleneksel olarak kişinin ruh halini iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılır. Sıvı oral olarak da alınabilir. Araştırmalar, gül suyunun antidepresan ve anti anksiyete özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Uykuyu uyandırdığı ve farmasötik olan diazepam ilacına benzer bir hipnotik etkiye sahip olduğuna inanılıyor. Bir dizi zihinsel sağlık durumunun tedavisinde kullanılmaktadır:

 • depresyon
 • keder
 • stres
 • gerginlik

Diğer tıbbi durumlarda, gül suyunun bunama ve Alzheimer hastalığı gibi durumların tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Vücut tarafından yaratılan amiloid olarak adlandırılan belirli bir protein parçasının, bu koşullarda mevcut olduğu ve beyin işlevini etkilediği, hücreleri öldürdüğü ve hafızayı engellediği gösterilmiştir. Teşvik edici bir şekilde, gül suyunda bulunan özellikler bu amiloidin bir inhibitörüdür.

Boğaz Ağrısını Azaltır

Doktorlar sıklıkla boğaz ağrısı için antibiyotik reçete eder, ancak gül suyunu da denemek isteyebilirsiniz. Gül suyu geleneksel olarak boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılmıştır. Etkinliğini kanıtlamak için araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulsa da, araştırmayı desteklemek için güçlü bir anekdot kanıtı ve bunu denemek için çok az risk vardır.

Enfeksiyonları Önlemeye ve Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Gül suyunun, enfeksiyonları önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle, gül suyu çeşitli doğal ve tıbbi tedavilere dahildir. Bir çalışmada, gül suyu konjonktivit olgularını tedavi etmek için göz damlalarında kullanıldığında, antiseptik ve analjezik özelliklerinin oküler hastalığın tedavisine yardımcı olduğu bulundu.

Antioksidanlar İçerir

Gül yaprakları ve gül yağı, hücreleri hasardan korumaya yardımcı olabilecek bir takım güçlü antioksidanlar içerir. Bir çalışma bu antioksidanların potansiyel lipid peroksidasyon önleyici etkileri olduğunu bulmuşlardır. Bu durum, sonuç olarak güçlü bir hücre koruması sağlar.

Kesikleri, Yaraları ve Yanıkları İyileştirir

Gül suyunun antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu özellikler yaraları dezenfekte etmeye yardımcı olabilir ve kesikler ve yanıkların enfeksiyonu ile mücadele edebilir. Ayrıca kesiklerine, yanıklara ve hatta yara izlerine uygulandığında daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilirler.

Ruh Halini Geliştirir

Gül suyunda güçlü antidepresan ve anti anksiyete özellikleri olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, gül yaprakları özütünün farelerde merkezi sinir sistemini rahatlattığını bulmuştur. Bu antidepresan ve antianksiyete etkileri ile sonuçlandı.

Sindirimi Teşvik Eder

Gül suyu oral olarak alındığında da sindirim sistemi üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Karın ve mide yangısı gibi yaygın şikayetlerin semptomlarına yardımcı olur ve safra akışını artırarak çalışır. Gül suyunun tüketimi müshil olarak da iş görebilir. Dışkıdaki su miktarını ve tuvalete gitme sıklığını artırabilir, böylece kabızlığı iyi bir şekilde tedavi eder.

Baş Ağrılarını Hafifletir

Gül suyu ve gül öz yağı, aromaterapide baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır. Bu, yukarıdaki bölümde tartışılan etkilere bağlı olabilir. Bir çalışma, gül suyunun buharının baş ağrılarını yatıştırdığını bulmuştur. Başka bir araştırma, gül suyuna batırılmış bir bezi pozitif sonuçlar elde etmek için 45 dakika süreyle alın üzerine koymanın iyi geldiğini bulmuştur.

Yaşlanma Önleyici Özelliği Vardır

Gül suyu sıklıkla kırışıklıkları azaltmayı amaçlayan güzellik ürünlerinde bulunur. Aslında yaşlanma karşıtı etkilere sahip olabileceği için kullanılır. Tahriş olmuş ciltleri düzeltebilme yeteneğine ek olarak, topikal olarak uygulandığında kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir.

Gül Suyu Formları ve Dozaj

Gül suyunu nispeten kolayca alabilir veya yapabilirsiniz. Cilde kendiliğinden topikal olarak uygulayabilir veya nemlendiriciler veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar ile karıştırabilirsiniz.

Gül suyunu, gül suyu çayı veya gül yaprakları çayı yapmak için de kullanabilirsiniz. Bunlar nemlenmeyi artırır, cilt koruması sağlar, sindirim rahatsızlığını geçirir ve boğaz ağrısı ve tahrişini hafifletir.

Gül Suyunun Yan Etkileri

Gül suyunun güvenli olduğu düşünülmektedir. Genel popülasyonun hem topikal olarak, hem de oral olarak kullanması için bilinen bir risk bulunmamaktadır. Tek istisna, maddeye alerjiniz varsa sorun yaşayabilirsiniz.

Bir kişi, başlangıç testi olarak kollarına küçük bir miktar gül suyu uygulayarak derisini test edebilir. 24 saat içinde herhangi bir olumsuz veya alerjik reaksiyon yoksa, başka yerlere de güvenle uygulanabilir. Bazı durumlarda, bir kişi, karşı duyarlılık ve bilinmeyen hassasiyetinden dolayı gül suyuna tepki gösterebilir. Bu tepkilere aşağıdakiler dahildir:

 • Yanma
 • Sızlama
 • Kızarıklık
 • Tahriş

Bir kişi gül suyunu kullandıktan sonra bu etkilerden herhangi birini yaşarsa, bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyon belirtisi olabileceği için hemen bir doktora görünmelidir.

Gül Suyunu Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yüz temizleyicisi veya tonik olarak kullanın. Normal temizleyicinizle temizledikten sonra yüzünüzü gül suyu ile yıkayın.

Gül suyunu buzlu çay gibi tariflerde kullanın.

Bir sprey şişesine doldurup gül suyu şişesi oluşturun. Bunu buzdolabında saklayıp yazın serinlemek için cildinize sıkabilirsiniz. Gül suyunu bileklerinizde, yüzünüzde kullanabilir veya hatta yastığınıza sıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz