Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

günde 1 kase yoğurt yemek

Yoğurt bulabileceğiniz en sağlıklı ve en faydalı besinlerin başında yer alıyor. Ama bahsettiğim yoğurt ev yapımı bizzat kendinizin yapmış olduğu yoğurt. Marketten aldığınız yoğurdun içerisinde çok fazla katkı maddesi olduğu için faydasından çok zararı var. Kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın. Bunun için de ev yapımı yoğurt mayası kullanın yine. Günde 1 kase yoğurt yemek pek çok sorunun oluşmadan önlenmesine yardımcı olur. Peki günde 1 kase yoğurt yemenin faydaları nelerdir ?

Sindirime Yardımcı Olur

Yoğurdun en çok bilinen faydası sindirime yardımcı olmasıdır. Sütün yoğurda dönüşmesi işlemi sırasında mayalanmayı sağlayan bakteriler, vücudun sindirim işlemini yapan bakterilerle aynıdır. Probiyotik deyimini mutlaka duymuşsunuzdur. Probiyotik bakteriler bizim sağlığımız açısından son derece önemlidir. Ve bu probiyotik bakteriler doğal şekilde ev yapımı yoğurdun içinde bulunurlar. Eğer bağırsak ve sindirim problemleri yaşıyorsanız günlük beslenme listenize yoğurdu mutlaka ekleyin.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Vücudunuza bile bile bakteri girmesini sağlamak size biraz tuhaf gelebilir. Ama bakterilerin de iyi ve kötü olanları vardır. vücudumuza yararlı faydalı bakterileri içeren besinlerdendir. Sindirim sistemini düzenlediği gibi, bağışıklık sistemini de güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Özellikle soğuk algınlığı ve mide virüslerine karşı son derece faydalıdır.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek kalori ve yağ içeren besinler tansiyon yüksekliğinin en büyük nedenlerindendir. Gün içinde 2- porsiyon az yağlı yoğurt tüketmek ya da genel süt ürünlerini beslenme listenize eklemek tansiyonunuzu düşürmeye ve dengelemeye yardımcı olacaktır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum içerir ve kalsiyum tansiyonu dengelemek için son derece önemlidir.

Kemik Erimesi Riskine Karşı Korur

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülen kemik erimesi vücuttaki östrojen eksikliğinden kaynaklanır. Vücudun östrojen eksikliğini gidermek için ise, bol miktarda kalsiyum almaları gerekir. Kalsiyum yoğurtta bol miktarda bulunur. Gülük beslenme listesine yoğurt eklemek kemiklerin güçlenmesi için de son derece önemlidir.

Tokluk Hissi Verir

Diyetlerin vazgeçilmezi yoğurt tokluk hissi vermesi nedeni ile tercih edilmektedir. Açlık hissettiğinizde yoğurt yemek açlık hissini giderecektir. Bazı kişilerde yemek yeseler dahi açlık hissi olur. Bunun nedeni ise, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenmektir.

Yani protein ve lif bakımından yetersiz besinleri tüketmektir. Yoğurt çok yoğun şekilde protein içerir. Vücudun proteini sindirmesi oldukça zaman alır. Bu sayede de daha uzun süre tok kalırsınız. Beslenme diyetinizde yoğurt, yağsız et ve yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka bulundurmanız gerekir.

Maya Mantarlarının Sebep Olduğu Enfeksiyonlardan Korur

Maya mantarları yoğurdun içinde bol miktarda bulunur. Ve yoğurdu günlük olarak tüketmeniz vücudun alt kısımlarında oluşabilecek enfeksiyonları önler. Vajinal kandida bakterisi pek çok kadından görülen bir hastalıktır. Yoğurdun içinde bulunan bakteriler vajinal bölgedeki PH seviyesini düşürür ve kandida enfeksiyonlarından sizi korur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz