Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor

Güneş gözlükleri gözümüzü güneşin zararlı etkilerinden korumakla birlikte, yaz aylarında şık bir aksesuar olarak sürekli yanımızda yer alıyor. Peki, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Gözünüzü Güneşin Zararlı Işınlarından Koruyan Bir Gözlük Tercih Edin

Ultraviyole ışınları güneş ışınlarının gözle görülmeyen dalga boyunda yer alırlar ve göze zarar verirler. Yazın uzun süre güneş altında kaldığınızda derinizde bile güneş yanıkları oluşurken, gözünüz cildinizden çok daha hassas bir bölgedir ve ultraviyole ışınlarından daha kolay etkilenir. Ultraviyolenin göz üzerindeki esas ciddi olumsuz etkileri ise uzun dönemde sürekli ultraviyoleye maruz kalmayla ortaya çıkan maküla(sarı nokta) dejenerasyonu ve katarakt gibi dünyadaki en önemli ve en çok görülen iki görme kaybı nedenidir. Güneşe maruz kalınma derecesini artıran çeşitli faktörler ultraviyole ışınlarının göze verebileceği hasarı artırabilmektedir. Bu nedenle mutlaka UVA ve UVB korumalı güneş gözlüklerini tercih edin.

Cam Rengi ve Koyuluğu Görme Düzeyinizi Etkiler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli etken ise camın rengi ve koyuluğudur. Renk seçimimizi genellikle zevkimize göre yapsak da renklerin görme düzeylerine etkisi büyüktür. Mavi ve yeşil tonlu camlar görüntü kontrastını etkilemez ve en iyi görüşü sağlarken, kahverengi camlar derinlik hissini arttırır. Ayrıca camın renk koyuluğu kişinin gözünün ışığa olan hassasiyet derecesine göre seçilmesi gerekmektedir. Güneş gözlüğü seçerken mutlaka, gözlüğü güneş alan bir ortamda deneyin ve gözünüzün rahat edip etmediğini test edin.

Rahat Edebileceğiniz Bir Gözlük Seçin

Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır. Ayrıca gözlüğün çerçevesinin ağır olmamasına dikkat edin. Yaz aylarında sıcakla birlikte ağır çerçeveler burnunuza baskı yaparak sizi rahatsız eder. Küçük camlı gözlükler ise camın kenarından ışık alacağı için yeterli korumayı sağlayamaz. Hareket ettiğinizde gözünüzden fırlayacakmış gibi hissettiren gözlüklerden kaçının.

Polarize Gözlükler En İyi Görüşü Sağlar

Polarize camlar özellikle su ya da kar yüzeyinden yansıyan ışınları etkili olarak azalttıkları için özellikle denizde, kayakta ve otomobil kullanırken tercih edilmektedir. Bu tip camlar güneşin yarattığı çöl buğusu etkisini ortadan kaldırır. Polarize cam özelliğinin normalde ultraviyole korumasıyla ilişkisi olmamakla birlikte, günümüzde camların birçoğu hem polarize olan hem de etkili ultraviyole blokajı yapabilmektedir.

Numaralı Gözlük Kullananlar İçin Tavsiyeler!

Son olarak ta normalde numaralı gözlük kullananlara birkaç tavsiyede bulunalım.

Numaralı güneş gözlüğü almak. Güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz numaranızı kontrol ettirin. Çünkü numaralı bir gözlük camı, normal bir camdan iki kat daha pahalıdır. Daha sonra göz numaranız değiştiği içi yeni bir cam alma masrafına girmeyin.

Lens kullanmak. Lens üzerine normal bir güneş gözlüğü takabilirsiniz. Bu çözüm ayrı iki gözlük taşıma sorununu da ortadan kaldırır. Fakat denize girecekseniz, lenslerinizi çıkartmak zorunda kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz