Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

güneş lekeleri nasıl çıkar

Yazın yavaş yavaş sona erdiği şu günlerde, deniz, kum ve güneşin tadını çıkaranların daha çok etkilendiği bir cilt problemi de kendini göstermeye başladı. Cilt ve yüzde oluşan güneş lekeleri. Özellikle 40 yaş üstü ve cildi hassas olan kişilerde, güneş kremi sürekli kullanılsa bile, güneş lekelerinin ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Genellikle göz altı ve elmacık kemiklerinin üzerinde yoğunlaşan bu lekelerin kendi kendine geçeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Kimlerde Güneş Lekesi Daha Fazla Oluşur?

Bazı kişiler de genetik olarak, bazı kişilerde ise beslenme, ilaç kullanımı, hormonlar, yaş gibi sebeplerle güneş lekeleri daha fazla oluşur. Aşağıdaki gruplarda güneş lekesi oluşma ihtimali daha fazladır.

  • Daha önce doğum kontrol hapı kullanmış kişilerde,
  • Ergenlik döneminde sivilce ilacı kullananlarda,
  • 40 yaş üstü bayanlarda,
  • Açık tenli ve hassas cildi olanlarda,
  • Doğum sonrasında yüzünde lekelenmeler oluşmuş bayanlarda, diğer insanlara göre güneş lekesi oluşma ihtimali daha fazladır.

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Artık iş işten geçti güneş lekeleri oluştu diyenlerin bile, yazının bu kısmı okumasında fayda var. Çünkü tatilden dönmüş olsak bile hepimiz az veya çok güneş ışığına maruz kalmaya devam ederiz. Birde güneş lekeleri oluşmuş olan kişilerde, güneşin etkisiyle lekelerin koyulaşma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden aşağıdaki önerileri dikkatle okumanızda fayda var.

Saat 10 ile 16 saatleri arasında güneşe direk maruz kalmamaya özen gösterin. Bu saatlerde arabanın içerisinde, evinizin balkonunda veya dışarıda bir kafede olsanız bile güneşin kısmi ışınları cildinizde ve yüzünüzde lekelenme yapabilir.

Dışarı çıkmak zorunda olduğunuz durumlarda yağsız ve 30 faktörlük güneş kremleri tercih edin. 30 faktörün üzerinde ki güneş kremlerinde kimyasal maddeler daha fazla bulunduğundan güneşte çok fazla kalmayacaksanız kullanmanızı tavsiye etmem.

Bol bol su için. Vücudun en önemli ihtiyacı sudur. Vücudun yenilenmesinde büyük öneme sahiptir. Su içmekle güneş lekelerinden korunulabilir mi, sorusu aklınıza gelebilir. Yağlı ve nemli ciltler güneşin etkilerinden daha az etkilenir. Su ise cildinizin nemlenmesi için gereklidir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlundan Soya Fasulyesi Tedavisi

Bu yöntem oldukça basit ve kullananların olumlu geri dönüşlerinin olduğu bir yöntem. Bitkisel ve tamamen sağlıklı bir tedavi olduğunu vurgulayalım ve hemen anlatalım. 2-3 kaşık soya fasulyesini, 2 bardak su içerisinde 20 dakika kaynatın. Fasulyenin suyu kırmızı bir hale geldiyse kullanıma hazır demektir. Soyanın suyunu süzerek soğumasını bekleyin. Sonrasında bir pamuk yardımıyla sadece lekelerin üzerine değil, tüm yüzünüze sürün. Yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Soğan Suyu Ve Sirke Kürü

Bu bitkisel tedavi yöntemini de evde kolaylıkla hazırlayıp, uygulayabilirsiniz. Öncelikle bir tane soğanı rendeleyin. Elinizle sıkarak soğanın suyunu posasından ayırın. Posasını atabilirsiniz. Yarım çay bardağı soğan suyu içerisine, bir tatlı kaşığı sirke ekleyip karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla tüm yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu kürü her gün uygulayın.

Cilt Lekelerinin Tedavi Yöntemleri

Eğer yukarıda ki bitkisel yöntemleri uygulamanıza rağmen sonuç alamadıysanız, bir cildiyeciye görünmenizde fayda var. Doktorunuz gerekli testler sonrasında sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Burada kısaca önerilebilecek tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Kozmetik Kremler

Cilt lekelerinin tedavisinde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Krem içerisindeki etkin maddeler lekelere nüfus ederek renginin açılmasına ve kaybolmasına neden olur. En uygun kremi doktorunuz cildinizin yapısını dikkate alarak önerecektir.

Kimyasal Peeling

Bu yöntem cildin en üst katmanının kimyasal bir solüsyon kullanılarak soyulması prensibine göre uygulanır. Soyulan cildin yenilenmesi sırasında güneş lekeleri de yok olur.

Lazerle Leke Tedavisi

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinin hiçbiri etkili olmadıysa son olarak lazerle leke tedavisini deneyebilirsiniz. Diğer tedavilere göre biraz daha pahalı olmasına rağmen direkt lekeli bölgeye etki ederek hızlı sonuçlar verir.

Güneş lekelerinden kurtulmanın en kolay yolu bu lekeler ortaya çıkmadan önlem almaktan geçer. Güneşten dozunda ve orantılı biçimde faydalanın. Bronzlaşmak uğruna sağlığınızdan olmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz