Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

güneş yanığı ve tedavisi

Güneşin kendini yavaş yavaş gösterdiği şu günlerde, güneş yanıkları konusunda bilinç oluşturmak adına böyle bir konuya değinmek istiyorum. Tabi ki güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yolları mevcut, ama iş işten geçti her yerim yanık içerisinde diyorsanız yazıyı okumanızda fayda var.

Güneş yanıkları çok fazla güneş ışığına maruz kalındığında meydana gelir ve birçok kişinin tatilini berbat edecek seviyede sorun oluşturur. Vücudumuzda güneşin zararlı etkilerinden korunmak için “melanin” adı verilen doğal bir koruyucu madde bulunmaktadır. Bu madde güneşin etkilerini absorbe ederek cildinizi bir miktar korur. Bu madde koyu tenli kişilerde daha fazla bulunduğu için güneşten daha az etkilenirler. Açık tenli kişilerin güneş ışınlarına karşı daha hassas olduğu ve daha fazla kendilerini korumaları gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş yanıkları genellikle güneşe maruz kalındıktan 1-6 saat sonra kendini gösterir.Güneş yanığı belirtileri; hafif kızarıklık, deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi ve derinin su toplamasıdır.

Güneş yanıkları özellikle açık tenli olanlarda ve hassas bir cilde sahip olanlarda daha korkutucu boyutlarda görülebilir. Güneşten daha çok etkilendikleri gibi güneş yanıklarının geçmesi de uzun süreler alabilir.

Vücudunuzda güneş yanığı oluşmasını istemiyorsanız güneşlenirken, yüksek derecede korumaya sahip güneş kremleri kullanılmalı ve uzun süreli güneşlenmeden kaçınılmalıdır.

Güneş Yanıkları İçin Pratik Çözümler

  • Ilık su ile duş almak güneş yanıklarına iyi gelir.
  • Karbonat ve lavanta esansiyel yağları, ısıyı düşürücü etkiye sahiptir ve iltihabı yatıştır.
  • Aloevera jelini ince bir tabaka halinde yanık bölgelerini sürebilirsiniz.
  • Güneş yanıklarının su toplaması halinde enfeksiyon kapmasını önlemek için ekinezya çayı kullanabilirsiniz.
  • Soğuk siyah çay, güneş yanığı oluşan bölgelere sürülebilir.
  • Dilimlenmiş soğuk salatalık güneş yanığı oluşan bölgelere gezdirilirse iyi gelecektir.
  • Bir poşete buz doldurup yanık oluşan bölgelerde gezdirebilirsiniz.

Dr. Ender Saraç’ın Güneş Yanıklarına Karşı Oldukça Etkili Krem Tarifi

  • 1 adet bepanthene krem
  • 1 parça saf zeytinyağı
  • 1-1,5 tatlı kaşığı saf aloavera

Bütün malzemeleri karıştırıp bir krem yapın. Yanık bölgelerinde acı hissettiğinizde, sabun kullanmadan ılık bir duş alın ve kremi yanan kısımlara sürün. Bu krem ağrınızı alıp, kızarıklığı geçirecektir. Ek olarak, güneş koruma kremi kullanmadan yandıysanız, oluşabilecek lekeleri de önler.

Suna Dumankaya’nın Güneş Yanığı İçin Bitkisel Tedavisi

1 adet yumurtanın akı

1 yemek kaşığı toz şeker

Bir kase içinde yumurta akı köpürtülerek iyice çırpılır ve içine şeker de eklenerek yanık üzerine sürülür. Üzeri kapatılmadan beklenir. Yanıklar iyileşene kadar hergün tekrarlanır.

1 adet elma

Elma rendelenerek suyu çıkarılır. Yanık yere buz ile kompres yapıldıktan sonra elma suyu sürülür.

Güneş yanıklarının yaz tatilinizi mahvetmemesi dileğiyle…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz