Halid Ziya Uşaklıgil – İzmir Hikayeleri Kitap Özeti

izmir hikayeleri

Kitabın Konusu: Yazar bu kitabını, ömrünün son yıllarında yaşadığı olayları hatırlamak maksadıyla yazmıştır.

Özeti;

’’İzmir Hikayeleri’’ eski izmir’in buram buram kokan havası, kenar köşe semtleri, oraların her sınıftan ve her tipten insanları, o dönemin yaşam ortamını , gelenek ve görenekleri, kısacası bir zaman kesitinin İzmir folkloru , örnekleriyle , zengin bir kaynak halinde anlatılmaktadır.

KİTABIN ANA FİKRİ: Yazarın geçmiş yaşantısını hatırlamak maksadıyla yazdığı anısal öykülerdir.

KİTPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Kitaptaki olaylar tamamen halk yaşantısından alınmıştır. Kitabın kahramanları ise yine olaylarda olduğu gibi tamamen halk içerisinde yaşayan normal halk insanlardan seçilmiştir.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Kitap okunmaya başlandığında kitabın önemli bir özelliği göze çarpıyor .Bu kitaptaki kahramanların hemen hepsi geniş, yaygın ve basit halk yığınları arasından seçilip alınmış oluşudur. Kitapta göze çarpan bir diğer özellik ise onun buradaki yazılarında süsten ve sanat kaygısından çok , bunlardan soyutlanmış bir dil ve anlatımı vardır. Yani yazar bu kitabında tamamen halkın içinden seçtiği olayları sade bir şekilde yazmıştır.

YAZARIN HAYATI HAKKINDA KISA BİLGİ: Servet-I Fünun romancılarından. İstanbul da doğdu .1884’te ’Nevruz’ gazetesini , daha sonra ’Hizmet’ ve ’Ahenk’ gazetelerini kurdu. Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Arapça ve Farsça bilirdi.150’den fazla hikayesi vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz