Hamile Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Hamilelik dönemi kadınlar için hem hormonal olarak hem de fiziksel olarak büyük değişimleri yaşandığı çok özel bir zaman dilimidir. Gebeliğin 3.ayından itibaren karnın büyümesiyle birlikte hem bebeğin ve annenin sağlığını bozmayacak hem de sizi daha güzel gösterecek kıyafetler tercih edilmesi önemlidir. Sadece şıklık değil aynı zamanda rahatlığın da önemli olduğu hamilelik döneminde, size tavsiye niteliğinde bir yazı yazıyorum.

Hamilelik Giyimi Neden Önemlidir?

Normal şartlarda 9 ay boyunca devam eden hamilelik dönemi, hem vücudu hem de psikolojiyi bebek için hazırlamak açısından önemli bir süredir. Bu süre içerisinde alınan kilolar ile vücut yapısının değişmesi, gardırobunuzda büyük değişimler yaşamanız anlamına gelecektir. Hayatın her döneminde şıklık oldukça önemli olmakla birlikte, hamilelik döneminde şıklıktan öte rahatlık mutlaka ilk sırada yer almalıdır.

Hamilelik Giyiminde Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

Rahatlığın oldukça önemli olduğu hamilelik döneminde özellikle günlük giyimde eşofman, rahat ve geniş şortlar veya pantolonlar, dar gelmeyen t-shirtler tercih edilmelidir.

Şıklıktan ödün vermeyen kadınlar için özellikle işe giderken veya dışarı çıkarken giyilen kıyafetlerin vücuda uyum sağlaması kötü bir görünüm oluşturmaması önemlidir. Birbirinden şık hamile elbiseleri veya bel kısmı lastikli etekler bu gibi durumlarda tercih edilebilir.

İç çamaşırı seçimi de bu dönemde oldukça önemlidir. Rahat ve yumuşak sutyenler ve pamuklu alt iç çamaşırları hamilelik döneminin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Ayakkabı seçimleri hem vücut duruşunu desteklemesi açısından hem de ayakların ekstra şişmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Yüksek topuklu veya tamamen düz ayakkabılar yerine en fazla 3 cm topuğu olan ayakkabılar oldukça idealdir.

Hamilelik Giyiminde Nasıl Kıyafetlerden Kaçınmak Gerekir?

Hamileliğin ilk 3 ayı normal zamanlar gibi geçmektedir. Ancak üçüncü aydan itibaren karın bölgesi belli olmaya başlar ve bebeğin gelişimi fark edilir. Özellikle karnın belirgin olmaya başladığı andan itibaren beli sıkan ve rahatsızlık oluşturan kıyafetlerden uzak durulmalı ve kemer kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dar, vücuda tam oturan, göbek ve bel kısmını sıkan, bacakları rahatsız eden her türlü üst giysi, pantolon, çorap gibi giyeceklerin kullanılmaması önerilmektedir.

Naylon veya sentetik kumaştan yapılmış alt iç çamaşırlarından, sıkı ve sünger destekli sert – rahatsız edici sutyenlerden de uzak durulması gerekmektedir.

Ayağı sıkan veya yüksek topuklu ayakkabılar hamileliğin ilk aylarından itibaren uzak durulması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz