Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anne adayı, daha kolay hamile kalabilmek için yumurtlama gününü iyi takip etmelidir. Takvim yöntemi olarak özetlenebilen bu yöntemle, adetin 1. gününden bir sonraki adetinin 1. gününe kadar olan süreci hesaplamaları gerekir. Sonra bu tarihten sonra beklenen adet gününden 14 gün öne gelerek yumurtlama gününü rahatlıkla hesaplayabilir. “Gebe kalmak istiyorum” kararını verdikten sonra, uygun yumurtlama tarihi ile birlikte, en uygun cinsel ilişki pozisyonunu denemek zorundasınız. Spermin  vajina içinde en uzun süre  kaldığı pozisyonlar gebe kalmak için en uygun pozisyonlardır.

Kolay hamile kalmak için en uygun cinsel pozisyonlardan birisi Misyoner pozisyonunda (erkeğin üstte olduğu) ilişki  pozisyonudur. İlişki sonrasında, 1 saat süre ile belinizin altına  yastık koyarak, ayaklarınızı havaya kaldırarak, rahim ağzınızın spermleri daha kolay ve daha uzun süre ile tutmasını sağlarsınız.  Kolay gebe kalmak için en uygun cinsel pozisyonlardan birisi de diz dirsek pozisyonundaki cinsel ilişki poziyonudur. İlişki sonrasında sırt üstü yatarak, spermlerin beklemesini sağlayın.

Ayakta, oturarak veya erkeğin altta olduğu pozisyonlar spermin vajina dışına akışını hızlandırdığı için gebe kalmak için uygun cinsel pozisyonlar değildir. Hamile kalmanın yolları araştırılırken, çiftler arasında yaşanan ilişki düzenli bir şekilde ve ciddiye alınarak uygulandığı taktirde bazen beklediğinizden de çok olumlu etkiler doğurabilmektedir. Hamile kalmayı etkileyen bir sürü faktör olsa da en önemlilerini sizlere anlatmak istiyoruz. Hem kolay hem de akılda kalıcı ve etkisi en yüksek olmaları sebebiyle, bu tavsiyeleri uygulamanızda fayda var.

Düzenli Olarak Sevişin

Evet bu doğru, ne kadar çok sevişirseniz hamile kalma şansınız o kadar fazla olacak. Normal şartlarda sperm vücudunuzda beş gün canlı kalabiliyor. Düzenli seks hayatı, tam yumurtlama döneminizde spermlerle yumurtanızı bir araya getirme şansınızı artıracak. Özellikle hamile kalmak isteyen bayanların ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini sağlayacak bir yol daha var. Hamilelik şansını artıran yumurtlama dönemlerinin tespitinde tükürükten ovülasyon testini kullanabilirler. Amerika’dan gelen Avrupa Normlarına Uygunluk belgelerine sahip olan test, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Diyet Yapmayı Bırakın

Ohio Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kadınlar kalori alımını düşürdüklerinde, üreme hormonlarındaki seviye de aynı şekilde düşüyor.

Ateşinizi Artırın

A ve D vitaminlerinin hem cinsel isteği artırdığını hem de iktidarsızlıkla baş ettiğini, buna ek olarak sizi ve eşinizi güçlendirip metabolizmanızı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

İçki, Sigara ve Kafeini Hayatınızdan Çıkarın

Alkol, sigara ve kafein doğurganlığı olumsuz etkileyen başlıca faktörlerdir. Bunu kendiniz azalttığınız gibi eşinizin de azaltmasını sağlayın. Sonuçta sperm kalitesi de çok önemlidir.

Eşinizi Sıcaktan Uzak Tutun

Sperm kalitesini arttırmada etkili bir diğer yöntem ise spermlerin yani ürolojik bölgenin serin tutulmasıdır. Eşinizin dar pantolonlar giymesini engellemeye çalışın. Pamuklu ve serin tutan kıyafetler giydirin. Aynı zamanda soğuktan da korunmasını sağlamalısınız tabii.

Beslenmeye Dikkat

Diyet yapıyorsanız derhal bırakın ve zengin bir beslenme düzeni oturtmaya çalışın. Gerekli vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye olarak da alabilirsiniz. Yeterli ve düzenli beslenmek bu dönemde çok önemlidir. Aynı şekilde eşinizin de beslenmesine dikkat etmesini sağlayın. A, E, C gibi vitamin ve mineral desteği alması onun içinde iyi olacaktır.

İlaç Kullanımına Son Verin

İlaçlar normal zamanda dahi eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve gerekli değilse kullanılmaması gereken maddelerdir. Özellikle bu dönemde eğer çok zorunlu değilseniz ilaç kullanımından kaçının. Ağrı kesiciler dahi tahmin edemeyeceğiniz kadar zararlıdır. Bu yüzden hem siz hem de eşinizin bu konuda dikkatli olması çok önemlidir.

Profesyonel Destek Alın

Bu dönemde profesyonel kişilerden gerekli bilgileri almanız ve düzenli olarak kontrole gitmeniz önemlidir. Hamile kalacağınız zamanları hesaplamanız da bu konuda önemlidir.

Tüm bunlar, hamile kalmayı kolaylaştıran ve şansınızı biraz da olsa arttıracak olan en önemli etkenlerdir. Özellikle bazılarına çok dikkat etmeniz gerekir. Umarım dileğiniz gerçek olur.

Hamilelik İçin En Uygun Cinsel İlişki Pozisyonları Hangileridir?

Kadın üreme çağının en aktif olduğu 20’li yaşların ortaları ya da sonları ile 30’lu yaşların başları, genellikle gebe kalmak için en ideal zamanlardır. Bilimsel olarak 35 yaşından sonra üreme hücrelerinin kalitesinde giderek azalma gözlenmiştir. Bununla birlikte gebe kalmak için halk arasında konuşulan bir takım cinsel pozisyonlar vardır. Ancak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir cinsel pozisyon yoktur.

Çünkü spermler oldukça hareketli yaratıklardır ve zaten ilk gittikleri anda hızlı bir şekilde hareket ederek vajinanın içine girer ve daha sonra döllenmeyi sağlayabilirler. Kadınların hamileliğini kolaylaştırmak adına cinsel ilişki sonrasında hemen ayağa kalkılmaması gerekmektedir. Spermlerin orada daha fazla ve daha uzun bekleyebilmeleri açısından, hamile kalmanın yolları arasında bu durum tavsiye edilmektedir. 

Gebe kalma şansını arttırabilecek durumlar arasındaki en önemli faktör zamanlamadır. Zamanlama faktörü, pozisyon seçimine göre daha önemlidir. Doğru zamanda girilen ilişkide gebe kalma şansınız daha fazla olacaktır. Sonuç olarak, daha kolay hamile kalma pozisyonları şeklinde nitelendirilen ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir cinsel pozisyon yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz