Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yolları Nelerdir?

Bu yazımızda, hamile kalmak için en uygun dönem hangisi, korunmayı bıraktıktan ne kadar süre sonra hamile kalınabilir ve daha kolay hamile kalmak için neler yapılabilir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz. Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yolları ile ilgili bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Gebe kalınıp kalınamayacağı şüphesiz ki önceden bilinemez. Elbette yapılan incelemelerde rahmi, yumurtalıkları ya da testisleri olmayan çiftlerde doğal olarak gebelik olmayacağı bellidir. Ancak anatomik olarak hiçbir problem yoksa ve korunmasız geçen bir yılın sonunda hamile kalınamamışsa, bu çiftlerin %15’inde infertilite (kısırlık) problemi görülmektedir.

Kolay Hamile Kalmak İçin Ne Yapılabilir?

Korunmayı Bırakın

Uygulanan yönteme bağlı olarak üreme yeteneğinin geri dönmesi 0–3 ay kadar sürebilir. Örneğin uzun etkili korunma iğneleri kullananlarda 3–4 ay kadar bir süre gebelik oluşmayabilir. Spiralin çıkarılması ve doğum kontrol hapının bırakılmasını takiben ise ertesi ay gebelik oluşabilir.

Düzenli Bir Cinsel Yaşam Hamilelik Olasılığını Arttırır

Uzman doktorlar hızlı hamile kalmak için, düzenli ilişkinin şansınızı artıracağını bildiriyor. Daha sık ilişkiye girmek, kadının bağışıklık sistemi spermlere alışıyor ve kadının döl yatağında spermlerin tutunması daha basit bir hale dönüşüyor. Düzenli ilişkiye giren kadınlarda oluşan bağışıklık sistemi yumurtayla döllenmeyi sağlıyor.

Haftada en az 2–3 kez cinsel ilişki olmalıdır. Bu şekildeki çiftlerin %70′i 6 ay içinde gebelik elde eder. Hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı, her adet döneminde %25 civarındadır.

Sevişme Kalitesini Artırın

Çok sık cinsel ilişkiye girmek, hamilelik ihtimalini artırmaz. Bunun yerine kaliteli cinsel ilişki yaşamalısınız. Bunun için en uygun zaman haftada en az 2 en fazla 4 gün seks yapmaktır. Bu, hem sperm kalitesini artıracak hem de sizin yumurtlama zamanınıza denk gelerek bebek sahibi olmak riskini sağlamlaştıracaktır.

Kayganlaştırıcı Ve Buna Benzer Kremleri Kullanmayın

Kayganlaştırıcı olarak tükürük veya diğer krem vs. gibi maddelerin kullanılması spermlere zarar vererek hamileliği zorlaştırabilir. Cinsel ilişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik ihtimalini artırabilir. Yer çekiminin etkisiyle ayakta veya oturur pozisyonda kurulan ilişkide ya da ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri zorlaşır. İlişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik ihtimalini artırabilir.

Yüksek Isıdan Uzak Durun!

Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftlerin yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçınmaları gerekir. Saunadan ve çok sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca bilgisayar ve televizyon ekranlarından yayılan elektromanyetik alanın da hamilelere zararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu zararlı etkiden korunmak için bilgisayar ekranından en az 80 cm. uzakta oturulması önerilir. Özellikle monitörlerin arka bölgelerinden uzakta oturmak gerekir.

Gebe kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren geçen 12-15. günlerdir. Çünkü bu dönemlerde sağlıklı bir kadının yumurtlaması olacaktır. Çiftlerde 1 yılın sonunda gebelik oluşmaz ise bu çiftlerin infertilite araştırılması açısından hekime başvurması gerekir.

Kahve ve Alkolu Fazla İçmeyin

Doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olan alkol ve kahveyi çok fazla tüketmemelisiniz. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, kahve ve alkole bir sınırlama getirmelisiniz. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akımını azaltır ve yumurtanın bırakılmasını zorlaştırabilir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme hem sağlık, hem de doğurganlık için çok önemlidir. Hamile kalma ihtimalinizin yükselmesi ve daha sağlıklı bir yaşam için beslenme uzmanına danışmalısınız. Uzmanınızın önereceği taktiklerle besin kalitenizi artırabilir ve vitamin/mineral eksikliğinizi doldurabilirsiniz. Beslenmenize düzen kazandırdıktan sonra etkilerini 4 ay sonunda fark edeceksiniz. Folik asit, çinko, kalsiyum, C vitamini ve D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek sperm sayısını arttıracaktır.

Zararlı Yağlara Elveda

Balık ve cevizden alınan yağlar, vücut için faydalıdır. Fakat margarin ve doymuş yağ asitleri vücudumuza zarar verir. Mümkün olduğunca faydalı yağlarla beslenmeye dikkat edin. Örneğin saf zeytinyağı gibi.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek genel sağlığa zararlıdır ve hamile kalma riskinizi düşürür. Üreme sağlığı açısından birçok hastalığı beraberinde getiren sigara, aynı zamanda erkeklerin sperm kalitesini de düşürerek, bebek sahibi olmayı zorlaştırır. Bu nedenle hem sağlıklı bir vücut hem de hamilelik için sigarayı bırakmalısınız.

Hamile kalmak isteyen çiftler için sigara çok büyük bir engeldir. Gebe kalmak isteyen hem erkekler hem de kadınlar için, sigara gebe kalmayı zorlaştıran bir etkendir. Sigara bedenin oksijen alımını düşürerek, kanın oksijenle beslenmesini önlüyor, bu durum kadınlarda yumurta üretimini, erkeklerde ise sperm sayısını düşürüyor.

Stres Gebe Kalmayı Engelleyebilir

Hamile kalmak için vücudunuz kadar psikolojinizin de sağlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle sizi rahatlatacak şeyler yapmalı ve hamileliği çok fazla düşünmemelisiniz. Günlük stresten arınarak ve rahatlayarak hem cinsel ilişkinizi daha keyifli hale getirebilir hem de hamilelik riskinizi fazlalaştırabilirsiniz. Stres ovulasyonu zorlaştırır ve erkekte sperm oranını düşürür.

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Bir kadının bebek sahibi olması için kilosu çok önemlidir. Eğer aşırı zayıf ya da aşırı kiloluysanız vücudunuz hamile kalmaya uygun değildir. Doğru beslenerek kilonuzu kontrol altına almanız hamilelik riskinizi fazlalaştırır. Vücut – kitle indeks hesaplaması vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Vücut-kitle indeksinin 20 – 25 arasında olması hamile kalmak için idealdir.

Hamile kalmak isteyen kadınlarda, vücut Kitle İndeksi 29’un üzerinde olan kadınlarda her birim artışta, hamile kalma oranında yüzde 4’lük azalma oluyor. Kilonuzdaki dalgalanmalar, österojeni düzensiz hale getiriyor bu da hamile kalmanızı güçleştiriyor.

Vitamin ve Mineraller Önemli

Besinlerde bulunan vitamin ve mineraller, sizin daha güçlü ve sağlıklı olmanızı sağlar. Ancak sağlıklı ve zinde bir vücut bebek için hazır olabilir. Bu nedenle mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketirken, ayrıca vitamin ve mineral takviyesi yapmanız, hamile kalma olasılığınızı artırabilir.

Sabırlı Olun

Tüm bu önerileri uyguladıktan sonra sabırlı olmalısınız. Aceleci davranıp moralinizi bozmayın. Her kadın ayda sadece bir gün yumurtlar ve sağlıklı çiftler için aylık hamile kalma oranı yüzde 20 civarındadır.

Hamile Kalma Şansının En Yüksek Olduğu Günler

Tüm kadınların ortak sorusu olan ayın hangi döneminde hamile kalma sansı yüksektir diye merak etmektedir. 3 – 4 günlük dönemdir. 28 günde bir adet gören bir bayanda âdetin ilk gününden ilk gününe 28 günlük süreci olan bir kadında âdetin 14. günüdür. 14. güne yakın olan 10.gün ile 14. günler arasında hamilelik şansının en yüksek olduğu, yumurtlamanın olacağı süreçtir.

Ama siklusun uzunluğuna göre bu kadından kadına değişebilir. Örnek, 30 günde bir adet gören kadında, yumurtlama günü 16. güne gelmekte veya 26 günde bir adet gören bir hastada 12. güne gelmektedir. Bunu hesaplayabilmesi için çok basit bir yöntem bulunmaktadır.

Âdetin ilk gününden diğer ilk gününe kadar olan süreci bulacak rakamsal olarak, bundan 14 çıkartarak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplana bilinmektedir. Ama tabi yumurtlamanın tam hesapladığı gün olacağının da bir garantisi yoktur. Dolayısıyla bugüne yakın olan son 4 günlük aşamada yani 10 ile 14. gün arasında cinsel birleşmenin olması durumunda en sık gebe kalınabilecek günler olarak değerlendirilmektedir.

Makalemizde yer alan bilgiler uzman doktorlar tarafından alınan bilgiler neticesiyle sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalıştık . Ayın Hangi Döneminde Hamile Kalma Şansı Artar kadınların bir nevi sorusuna bir cevap vermiş olduk ve hamilelik aslında ilişkinin birleşmenin nasıl olduğuna da bağlıdır uzman doktorların araştırmaları birçok kadına yardımcı olmuştur size tavsiyemiz uzman doktora görünmenizdir.

Yumurtlama Nasıl Anlaşılır?

Göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı ve rahatsızlık hissi, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin işaretleridir. Ayrıca yumurtlama belirleme testi ve vücut ısısı takibiyle de yumurtlama olup olmadığı daha net olarak anlaşılabilir.

Acaba Hamile Miyim?

Hamile kaldığınız ilk andan itibaren bedeninizde aslında önemli değişiklikler olmaya başlamıştır. Ama bu farklılığı çoğu zaman ilk günden itibaren anlamanız pek mümkün değildir. Bazı kadınlarda hemen hemen hiçbir bulgu olmamasına karşın çoğunlukla bebeği büyütmeye çalışan vücudunuzda az ya da çok bazı belirtiler görülür. Genel olarak, başı dönen, midesi bulanan kadınların hamile olabileceği fikri yaygındır. Bu vücudun gebelik hormonuna verdiği bir tepkidir.

İlk farklılık adet düzenindeki değişikliktir. Adet kanamanız beklediğiniz tarihte gelmiyorsa, hamilelik ihtimali düşünülebilir. Bunu anlamanın kesin yolu ise gebelik testi yani Beta HCG (ß-hCG) adlı kan testidir.

Eğer Gebelik Varsa;

1- Bulantı, göğüslerinizde dolgunluk, hassasiyet, meme başında karıncalanma hissi olabilir, meme ucunda koyulaşma görebilirsiniz.

2- Karnınızın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet gibi farklılıklar oluşabilir.

3- Kendinizi yorgun hissedebilir, daha çok uyumak isteyebilirsiniz. Bunun yanında baş dönmesi görülebilir.

4- Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz ve vajina salgılarınızda artma hissedebilirsiniz.

Vücudunuzda hissettiğiniz bu değişiklikler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Ancak elbette “hamile miyim?” sorusunun kesin cevabı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz