Hamileliğin 1. Ayında Anne Adayında Değişiklikler

hamileliğin birinci ayı

Hamileliğin ilk 1 ayında anne adaylarında görülen değişiklikler, hormonlardaki artıştan kaynaklanır. Örneğin progesteron hormonunun artmasından dolayı bağırsak hareketleri yavaşlar. Bu nedenle bağırsaklarda gaz birikir ve bu gaz şişkinliğe neden olur. Bu durumda henüz rahimde bir büyüme olmadığı halde anne karnı büyür ve kadın bunu hamilelik olarak yorumlar.

İkinci değişiklik, bulantılardır. Genellikle hamileliğin birinci haftasından sonra başlar. Bulantı, kusma ilginç bulgulardır. Çünkü aynı kişinin her gebeliğinde gerçekleşmeyebilir. Örneğin birinci gebeliğinde bulantı ve kusma yaşayan bir anne adayı, ikinci gebeliğinde bu durumu yaşamayabilir. En çok bulantı, gebelik hormonunun en yüksek seviyede olduğu zaman görülür. Hamileliğin 70 ila 90. günü arası Beta HCG hormonunun en yüksek olduğu dönem olduğu için, bulantı ve kusma en fazla bu zaman aralığında görülür.

Bu hormonlar gebeliğin üçüncü ya da üçbucukuncu ayında azalmaya başlar ve buna bağlı olarak şikayetler de azalır. Bulantı ve kusma şikayeti hormon artışını izler görünmekle birlikte, her hamilelikte hormon artışı olmasına rağmen, bulantı olmayabilmektedir.

Bulantı anne adaylarının yüzde 80’inde görülen bir durumdur. Kadınların örneğin yüzde 20’sinde çok şiddetli bulantı bulgusuna rastlanırken, yüzde 20’sinde ise hiç bulantı olmayabilir. Ya da bulantısı olan bir anne adayının sokağa ya da açık havaya çıktığı zaman bulantısı kalmayabilir. Yani bir çevre değişikliği, kadının dikkatinin başka bir şey üzerine çekilmesi, bulantıyı azaltabilmektedir. Anne adayı gebeliği ne kadar çok düşünürse, ne kadar çok kapalı ortamda kalırsa, bulantı da o kadar çok olmaktadır.

Bunun yanı sıra, gebeliğin ilk 1 ay içinde anne adayında kanamalar olabilmektedir. Bunun en hafifinden bir düşük tehlikesi olarak kabul edilmesi gerekir. Düşük tehlikesi, klinik gebeliklerin 100 tanesinden yaklaşık 15-20 tanesinde görülmektedir. Sadece kanama varsa, düşük tehlikesinden kuşkulanmak gerekir. Ancak kanamayla birlikte parça düşmüşse, bu durdurulamayacak bir düşük olabilir. Kısmen ya da tamamen düşmüş olabilir. Yani gebelik sonlanmış olabilir, buna da completus abortus adın verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz