Hamileliğin 1. Haftasında Mide Bulantısı Olur Mu ?

hamilelik mide bulantısı

Hamileliğin 1. haftasında vücudumuzda iç değişiklikler görülse de fiziksel olarak pek bir değişiklik gözlenmez. Dr. Daniel Lee ‘ye  hamileliğin 1. haftasında mide bulantısı olur mu diye sorduğumuzda hamile kadınların hamileliğin ilk haftasında görülen hamilelik belirtilerinin başında gaz, kabızlık, göğüs hassasiyeti, yorgunluk ve ruhsal değişim gibi sorunların oluştuğunu, bulantı tarzı sorunların ise hamileliğin 2. haftasında genellikle başladığını öğrendik.

Hamileliğin ilk haftasında görülen bu semptomlar tüm hamile kadınları kapsamadığını da notlarımıza eklememizi istiyor. Her kadının hamilelik süreci aynı işlemez. Kimisi ilk haftalarda hamilelik belirtisi gösterse de kimi kadınlar daha uzun sürede bu belirtileri yaşamaktadır. Hatta hatırlarsanız Amerikalı bir kadın aşırı kilo şikayetiyle doktora gittiğini ve doktora gittiğinde 6 aylık hamile olduğunu öğrenmişti.

Hamileliğin ilk haftasında bulantı şikayeti de kişiden kişiye değiştiği gibi genel kanı olarak bulantının hamileliğin 2. haftasında daha sıklıkla görüldüğü anlaşılmaktadır.

Midede insana kusma hissi uyandıran rahatsızlığa bulantı denir. Hamilelikte bulantı birçok kadın için önemli bir hamilelik belirtisidir. Ancak sadece hamilelikte bulantıyı kendimize hedef seçersek hata yapmış oluruz. Hamilelikte bulantı kadınlara birçok soru işareti oluşturmaktadır. Şimdi sizlerle en çok merak edilen soruları soralım ve cevaplarını alalım.

Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte bulantı genellikle hamileliğin 2. haftasında başlar. Kimi kadınlarda ilk hafta şikayetlerinde de görülebilmektedir.

Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte bulantı genel olarak ilk 3 ay boyunca sürmektedir. Bu durumda kesinlikle kişinin bünyesi ile alakalı olmaktadır. Kimi kadınlar hamilelik boyunca bulantı çekmezler. Kimilerinde ise bu 3 aylık dönem daha fazla sürebilmektedir.

Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte sürecinde vücudumuzda inanılmaz değişimler meydana gelir. Artık vücudumuzda bebeğimize yer vereceğimiz için Allah tarafından muhteşem olarak geliştirilen sistemimizde bir hazırlık süreci başlar. Bu hazırlık sürecinde de vücudumuzdaki değişimler özellikle sabah saatlerinde mide bulantısına sebep olmaktadır. Bu mide bulantısından korkmanıza gerek yoktur.

Ne İyi Gelir ?

Hamilelikte mide bulantıları problemi yaşarken bu problem aşmak içinde basit yöntemler mümkündür. Bu kısmı kesinlikle doktorunuza danışarak yapınız. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen bilinen en iyi yöntemlerden birisi zencefil çayıdır. Zencefil çayına yarım limon sıkın ve içmeye başlayın. Bunun yanında vücudunuzun su dengesi önem verin. Su tüketmeyi ihmal etmeyin. Kuruyemişler protein eksikliğinizi gidermede başarılı gıdalardır.

Bunların yanında dinlenin, temiz hava alın ve aşırı sıcak ortamlarda bulunmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz