Hamileliğin (Gebeliğin) 1. Haftası

1 haftalık hamilelik

Hamileliğin 1. Haftası

İki adet dönemi ortasında olgunlaşan ve çatlayan yumurta follop tüpüne atılır ve burada döllenmeyi bekler. Bekleme süresi ise 12-24 saattir. Döllenme gerçekleştiğinde ise gebelik süresi başlamıştır. Gebelik belirtileri ilk haftadan itibaren ortaya çıkmaya başlar. İlk belirti ise adet kesilmesidir. Bulantı, kusma, vücudun bazı bölgelerinde hassasiyet, sık idrara çıkma, göğüslerde ağrı ve şişlik ya da mide hassasiyeti gibi belirtilerle de devam eder.

Bu zaman diliminde döllenme olmazsa yumurtalar ölür bir sonraki adet kanaması olarak belirti gösterir. Bu yüzden adeti takip eden 10 ve 18. günlerde gebe kalma ihtimali daha fazladır. Adetin sürdüğü gün sayısına göre gebelik şansının en yüksek olduğu günler değişebilir. Gebe kalmak isteyen bayanlar doktoruna başvurup gebelik şansının en yüksek olduğu zamanları öğrenmelidir.

Gebeliğin ilk haftası bazı kötü alışkanlıkları bırakmak için en iyi dönemdir. Yaşanan ilk heyecanla birlikte buna karar vermek ve uygulamak daha kolay olabilir. Alkol ve sigara gibi gebelikte risk olabilecek bütün alışkanlıklar terk edilmelidir.

Uygun ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edilmeye çalışılmalıdır. Bu alışkanlıklar rahat bir gebelik süreci için de önemlidir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. Daha önceden başlanmadı ise bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir.

Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık %50’lik bir kısmı önlenebilmektedir. Eğer mümkünse egzersiz yapmak yine oldukça yarar sağlar. Bu gebelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresten uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz