Hamileliğin (Gebeliğin) 2. Haftası

2 haftalık hamilelik

Hamileliğin 2. Haftası

2. Hafta, gebelik oluşumunun tamamlanma yolunda attığı önemli bir adım ve aldığı ilk şekildir. Gebeliğinizin 2. haftasında çok hafif bazı sancılarınız olabilir. Bunlar sizi fazla rahatsız edecek ciddiyette değildir. 2. haftada oluşumun önemli rolleri oynanırken bir yandan da vücudunuz kendisini gebeliğe hazırlamaya başlar ancak fiziksel olarak herhangi bir değişiklik olmaz. Cinsel isteğiniz artacağı için eşinize daha fazla yaklaşabilirsiniz ve eşiniz size her zamankinden daha çekici görünebilir.

Rahim zarı (endometrium) kalınlaşır ve gelişen embriyonun rahatlıkla tutunmasını sağlar. Embriyonun büyüyebilmesi için özellikle bu bölgede kan miktarı artış gösterir. İkinci haftanın sonuna doğru çatlayan yumurtalar anne rahmine bırakılır. Genellikle tek yumurta olur fakat bazı gebeliklerde birden fazla yumurta rahme atılabilir. Eğer yumurtaların hepsi döllenirse buna çoğul gebelik denir.

Resmi olarak hamile sayılamazsınız ve henüz bebeğiniz oluşmamıştır, fakat hamile kalırsanız bu haftaki yumurtlama döneminizde başlangıç yapmış olacaksınız. Bunun oluşabilmesi için erkeklerin menilerinde bulunan milyonlarca spermden en az bir tanesinin yumurtayı döllemesi gerekir. Vajinadan hızlı bir şekilde ilerleyen spermlerden yalnızca 300 tanesi rahme ya da tüplere ulaşabilir ve bu 300 adet sperminde yalnızca bir tanesi yumurtaya yapışabilir. Yumurtalar spermin içeri girmesini sağlayan çeşitli enzimler sağlılar. Bu enzimler sayesinde sperm yumurtadan içeri girer ve yumurta döllenmiş olur.

Eğer, yumurtlamadan sonra döllenme gerçekleşirse, yumurtanın bir haftalık bölünme süreci başlayacaktır. Hem erkek hem de kadından gelen kromozomlar birleşir ve bölünme süreci başlar. 2, 4 ve 8 olarak hızlı bir şekilde bölünme gerçekleşir. Sürecin sonunda ise morula adı verilen 32 hücrelik kütle tüpler yardımıyla rahme bırakılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz