Hamileliğin (Gebeliğin) 3. Haftası

3 haftalık hamilelik

Hamileliğin 3. Haftası

Bu dönemde yapılan hamilelik testleri olumlu sonuç verir. Annede hormonal düzeyde hiçbir değişiklik yoktur fakat bazı kadınların bunu hissedebildikleri, tat ve kokularda farklı algılar yaşadıkları söylenebilir.

Bebeğiniz şu anda daha çok çok minicik bir zerre kadar küçüktür. Bu haftada embriyo zigot denilen tek hücreli bir küme halindedir. Bu kümenin yaklaşık olarak ebatları 0,015 milimetredir ve 58-107 arasında hücre sayısına sahiptir. Bu hücrelerin 99’u eş denilen plasentayı (trofoblastik) oluştururken, yalnızca 8 tanesi de embriyoya aittir. Plasenta, bebek ile annenin iletişimi sağlayan bir kordondur. Bebek bu kordondan beslenir ve atıklarını da yine bu kordon yardımı ile anneye geçmesini sağlar. Bebeğin alması gereken besin maddeleri ve oksijen ihtiyacı anne ve bebek arasındaki kordon aracılı ile gerçekleşir.

Döllendikten 7 gün sonra rahim duvarına yapışan embriyo plasenta yardımıyla büyüyüp gelişmeye başlar. Bu safhada bebeğin cinsiyeti bellidir fakat uzmanlar bu kadar erken teşhisi gereksiz görürler. Bebeğin cinsiyeti eğer kız ise babadan X kromozomu, erkekse Y kromozomu almış demektir. Bundan dolayı cinsiyeti belirleyenin baba olduğu söylense de aslında bu böyle değildir. Cinsiyeti baba ya da anne belirler demek te aslında yanlıştır. Çünkü babadan giden X kromozomu ile Y kromozomunun sayısı eşittir. Yumurtanın şanslı olan sperm tarafından döllenmesi ise birçok etkene bağlıdır.

Gebeliğin 3. haftası aynı zamanda embriyonun beslenmeye başladığı bir dönemdir. Bu yüzden bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oturtulmuş olması gerekiyor. Bu dönemde kalsiyum, vitamin, demir, protein ve folik asit destekleri alınmalı. Gebe kalmayı planlayan kadınlar folik asit kullanımına gebelik öncesinde başlaması gerekiyor. Gebelik boyunca nasıl beslenmeniz ve hangi besin takviyelerini almanız gerektiği konusunda mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Alkolden uzak durun ve artık ilaç kullanmaktan vazgeçmeniz gerekecek. Hamileliğiniz boyunca bazı ışınlardan ve radyasyondan uzak durun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz