Hamileliğin (Gebeliğin) 11. Haftası

11 haftalık hamilelik

Hamileliğin 11. Haftası

Gebelik 11. haftadan itibaren oldukça hızlı gelişir. 11. haftada bütün riskler atlatılmış ve bütün organlar gelişimlerini tamamlamış olur. Ultrason görüntülerinden de görüldüğü gibi cinsiyet dışında en küçük detaylar bile belli olmaktadır. Eller, parmaklar ve topuklar ayrılır. Saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır. Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir; ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir.

Karın içinde büyük bir hareketlenme başlamıştır. Çünkü bebek artık daha fazla beslenmekte ve aynı zamanda da sindirmektedir. Aynı zamanda bebeğin idrar üretimi de artar ve dolayısıyla rahimde ki amniyon sıvısı da artar (50 ml). Bunun anlamı karın büyüyor ve artık gebelik hafifçe belli olmaya başlıyor. Gebeliğin 11. haftasında bebeğin boyu 4-5-6 cm, ağırlığı ise 7 gr olmuştur.

Bebeğin besin ihtiyacı arttığı için annenin de beslenmesine biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor, tabiî ki kilonuza dikkat ederek ve sağlıklı beslenerek. Kilo artışını mutlaka kontrol edin. Bu haftalarda bulantı ve kusma gibi sorunlar artık çok azalmış olur. Her zaman ki gibi yiyecek ve içeceklere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Konserve, hazır gıda, kızartma, asitli içecekler gibi sakıncalı besinleri almaktan kaçının. Özellikle balık tüketmeyi unutmayın ve her gün düzenli yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Gebeliğin 11. haftası Down Sendromu testi yapmak için uygundur. Erken teşhis, bebek ve anne sağlığı açısından hayati önem taşır. Gebelikte gerekli olan tüm testleri zamanında yaptırmaya özen gösterin.

11. Hafta ile hamileliğinizin üçte birini atlatmış oldunuz. Eğer ilk hamileliğinizse bu sizin için oldukça muhteşem bir deneyim olacaktır. Eğer bu ilk hamileliğiniz değilse ve acaba diğer çocuğum kadar sevebilir miyim? gibi kuşkularınız varsa emin olun ki her çocuk diğeri gibi sevilir ve evlat sevgisi arasında ayrım yapılamaz.

Sivilce problemlerini daha kolay aşmak için yumuşak bir yüz temizleme losyonu kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol su içip taze sebze ve meyve yemeye özen gösterin. Her gün 5 porsiyon sebze ve 2 parça meyve yemeniz hem cildinizi hem de bünyenizi güçlendirecektir. Gebeliğin 11. Haftasında çabucak uzayıp sürekli dökülmekte olan saçlarınız bir uyku evresine girer. Bunun yanı sıra daha kısa sürede uzayan tırnaklarınız da gözünüzden kaçmaz, bütün bunların sebebi hamilelik sonucu salgılanan hormonlarınızdır.

11. Haftadan sonra mide bulantılarınızda azalma olur ve siz de artık eski halinize dönüp yemek yemekten zevk alır hale dönersiniz. Hele de içinizde yavrunuzun büyüdüğünü düşünmeniz ve yediğiniz besinlerin onun büyümesi için gerekli olduğunu bilmeniz sizin yemeğe çok başka bir boyutta bakmanızı sağlayacaktır. Hamileliğinizin 11. Haftasında bebeğiniz hala hareket etmediği bulantı kusma gibi durumlar da atlatıldığı için başka durumlara odaklanıp birkaç saatliğine hamile olduğunuzu bile unutabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz