Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası

17 haftalık hamilelik

Hamileliğin 17. Haftası

Hamileliğin 17. haftası artık gelişim yolculuğunun hatırı sayılır bir kısmını geride bırakan bebeğin gerçek anlamda yüz karakterinin oturduğu ve insansı formun ayırt kesin bir şekilde belliği olduğu bir aşamayı ifade etmektedir. Bebeğin fark edilir biçimde yağlandığı görülür. Cilt altındaki yağ tabakası gittikçe kalınlaşır. Zira yeni doğan bir bebeğin biokütlesinin neredeyse %65’i yağdan dokudan meydana gelmektedir. Bu durum aynı şekilde annenin cildinde de ortaya çıkar. Sivilce ve akne olarak görülen bu durum kilo artışını da beraberinde getirir.

Hem anne hem de bebek kilo almaya başlarlar. Plasenta ve bebeğin boyutu neredeyse aynı büyüklüktedir. Bebeğin boyutu 11-12 cm ağırlığı 100-110 gr olabilir. 17. haftanın değişimleriyle birlikte bebeğin refleksleri de artar. Yutma, emme, göz kırpma ve nefes alma gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliyordur. Üriner, solunum ve sindirim sistemi hızlı çalışmaya başlar. Minicik kalbi günde 25-30 litre kan pompalayabilir ve kalbi dakika da 120-180 defa atar.

Bağırsakların gelişiminin büyük oranda tamamladığı ve boşaltım sisteminin aktif hale geldiği bebek bu haftadan itibaren dışkı üretimine başlamaktadır. Göbek kordonu bu süreç içinde daha da gelişen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için çok daha kalın bir hale gelirken, erkek bebeklerin genital bölge gelişiminde prostat yapılandırılmasında son adıma gelinmiştir. Kemik üretiminin aralıksız devam ettiği gebeliğin 17. haftasında, kıkırdak dokuların sertleşmesi sonucu iskelet oluşumu da hızlanarak sürmektedir.

Bu hafta 2-4 kilo almış olduğunuzu görebilirsiniz. Vücutta artık doğal olarak genişleme başlar ve en çok kalça ve bacaklarda fark edilir. Aynı şekilde göğüslerin irileştiği de fark edilir. Kan dolaşımı ve basıncı giderek arttığı için burun tıkanıklığı ya da kanama olabilir. Bu durumda endişe etmekten kaçının. Karın çatlağı sorununun fark edilir boyutlara vardığı bu süreçte anne adayı da bebeğin gelişimi nedeniyle fiziksel anlamda zorlanmaya başlamaktadır. Tansiyon ve terleme gibi etkiler de ortaya çıkacaktır. Çünkü metabolizmanın hızı normalde iki kat daha fazladır. 17. haftanın bel ve sırt ağrıları biraz daha fazla olabilir. Büyüyen karın kasık ağrılarını da zorlayacaktır. Anne adaylarının çok sık idrar yapma ihtiyacı hissetme sorunu ise devam etmektedir. Bu süreçte düzenli su ve sıvı alımını idrar sorunu sebebiyle kesinlikle aksatmamak gerekir.

Gece uyumak zorlaşabilir. Vücudunuz, yatış pozisyonlarını da beğenmeyebilir. Bu şikâyetler zaman zaman azalır ya da artar. Gebelikte en iyi yatış pozisyonunun yan yatış olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz