Hamileliğin (Gebeliğin) 25. Haftası

25 haftalık hamilelik

Hamileliğin 25. Haftası

Gebeliğin 25. haftasında bebeğin hızlı kalp atışlarını duyabilirsiniz. Dopler ultrasonla bebeğin kalp atışlarını dinlemek heyecan vericidir. Dişler ve damaklar tam anlamı ile gelişti denebilir. Dikkatli bakıldığında süt dişlerini görebilirsiniz. Cinsel organlar oluşmuştur. İskelet sistemi, eklemler ve kemikler artık şeklini almıştır. Akciğer ve damarlar oluşumuna devam eder. Bu hafta bebeğin vücut için çok önemli olan ter bezleri gelişecektir.

Deri altındaki yağ dokuları olgunlaşmaya başlamıştır. Vücut orantılıdır ve gittikçe büyür. Zamanla bulunduğu alan dar gelecektir. Bu yüzden bu haftalarda bebek hareketleri dışarıdan da rahatlıkla gözlenebilir. Bebek artık 22 cm olmuştur ve 700 gr ağırlığa ulaşmıştır.

Bebeğin akciğerleri içinde bulunduğu amnios sıvısını soluduğundan, bebeklerde bu haftadan itibaren “hıçkırma” hareketi görülmesi de söz konusudur. Burunun yapılandırılmasında son aşama olan burun deliklerinin açılmasının ardından solunum sisteminin tamamlanma süreci başlatılmıştır. Bebeğin bu haftalarda yüksek seslere tıpkı yetişkinler gibi son derece hızlı bir şekilde tepki vermesi, kulak fonksiyonlarının tamamen gelişimini tamamladığını göstermektedir. Dışkı gelişiminin de tamamlandığı süreç olan bu haftada anne adayının rahmi ise irice bir kavun büyüklüğüne erişmiştir.

Gebeliğin 25. haftasında anneler kendilerini çok yorgun hissedebilirler. Tıpkı bebekler gibi sizin de gözleriniz ışığa karşı duyarlı olmaya başlar. Bacaklarda belirgin varisler, kaçılmaz bel ve sırt ağrıları hissedilebilir. Genişleyen rahim artık daha fazla baskı yapıyordur ve bu yüzden rahat edebilecek bir pozisyon bulmak zorlaşır.

Sadece bel ya da sırt bölgesinde ağrılar olmaz. Neredeyse vücudun parmaklara kadar her yeri ağrıyabilir. Aşırı ağrılarda mutlaka doktorun tavsiye ettiği bir ağrı kesici kullanın. Bu ağrıları azaltmak için ılık duş alabilir ve bol yastık kullanarak rahat edeceğiniz bir yatış pozisyonu bulabilirsiniz. Duruş pozisyonlarına dikkat edilerek bel ağrılarının asgariye indirilmesi ve düzenli aralıklarla istirahat edilmesi son derece mühimdir.

Bu haftada bazı gebelerde uzun süredir devam eden kaşıntı hissi dayanılmayacak seviyeye ulaşmakta ve gece uyumayı dahi imkânsız hale getirebilmektedir. Bu kaşıntı hissinin azaltılması için hekim onayı alanında doğal nemlendiriciler kullanılabilir. Ayrıca bu hafta çeşitli vajinal akıntılarda olabilir. Renksiz, kokusuz hafif sarı renkli olan bu akıntılar normaldir ve sebebi hormonlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz