Hamileliğin (Gebeliğin) 8. Haftası

8 haftalık hamilelik

Hamileliğin 8. Haftası

Gebeliğin 8. haftasında embriyonun burun ucu, göz kapakları ve alt çenesi belirginleşerek ortaya çıkar. Artık nefes borusu da yemek borusundan ayrılır ve akciğerler yerini alır. Kolların uzunluğu artar ve dirsekler oluşmaya başlar. Kolların sinir iletimi gerçekleşir. Dirsekler ve kıvrımlar belirginleşir. Böbrekler gelişir ve kalp kapakçıkları ortaya çıkar. Omurilikte gelişmeye devam eder. İskelet dokusu taslak olarak çoktan hazırdır.

Kıkırdak şeklinde olan bu kemik taslakları gelecek haftalardan itibaren kemikleşmeye başlayacak. El ve ayak parmakları tümüyle oluşmuş olmakla birlikte henüz perdelerle birbirlerine bitişikler. Embriyonun ağırlığı 2 gr, boyu da 15 mm olur. Embriyo büyürken dolayısı ile rahim de giderek büyüyor ve genişliyor. Gebe kalınmadan önce yalnızca 50 gr ağırlığı olan rahim, 8. hafta da embriyonun ağırlığı ile birlikte 4 gr olur. Rahmin ağırlığı 40. hafta da yaklaşık bir 1 kg olabilir. Kadın en mucizevi organı olan rahim doğumdan 40 gün sonra tekrar eski haline gelebilir.

Bu haftada rahmin etkisi kadınlar tarafından da hissedilebilir. Kasıklarda ve karın bölgesinde bir takım ağrı ya da kramplar olabilir çünkü bu son derece normal bir durumdur. Bununla birlikte gebe kadınların dış görünüşünde de değişiklikler olmaya başlar. Ciltte yağlanma, sivilce ve deride pul şeklinde dökülmeler yaşanabilir. Bu hormonel bir durumdur. Hormonların etkisi günden güne daha fazla etkilemeye başlar. Bazı yiyecekler, sigara gibi maddeler tiksinti verir. Rahatsızlık verici yiyecek ve maddelerden uzak durulmalıdır çünkü bulantı ve kusma gibi zaten var olan gebelik belirtilerini aşırı derece de hissettirebilir.

Folik asit takviyesi almaya devam ediyorsanız bu haftadan itibaren bu takviyenin artık gerekli olmadığını bilin. Folik asit, doktorunuz tarafından size nöral tüp adı verilen yapının oluşmasına takviye amacıyla verilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz