Hamilelik Belirtileri: Mide Bulantısı, Yanması, Ekşimesi

Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle oluşan bu durum ‘sabah bulantıları’ olarak bilinmesine rağmen günün herhangi bir saatinde oluşabilir. Bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsız olmadığınız bir koku, midenizin bulanmasına neden olabilir. Mide yanması Nedeni, mide asidinin mideden yemek borusuna geçmesi ve burayı tahriş etmesiyle meydana gelir. Gebeliğe bağlı genel düz kas gevşemesinin mide-yemek borusu arasındaki sfinkteri “kapağı” zayıflatması temel nedendir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde büyüyen rahimin mideye baskı yapması da yakınmaları artırır. Yatar durumda şikâyetler daha belirgin hale gelir.

Hamileliğin 4-5. haftasında başlayan bulantılar 16. haftaya kadar sürebilir. Hamilelikte yükselen B-HCG hormonuna bağlı oluşan bulantı çoğul hamileliklerde daha fazla olur. Artan bu hormonlar, rahim kaslarının gerilmesi ve mide kas dokusunun gebeliğe bağlı gevşemesi beyindeki bulantı ve kusma merkezini uyarır. Sık sık ve az yemek ile önlenebilen bulantılar sağlıklı bir hamileliğin göstergesidir. Hamilelikte bulantının görülme sıklığı %50-90 arasındadır.

Aşırı bulantı ve kusmalarda kilo kaybı, susuzluk, asidoz kusmaya bağlı kas güçsüzlüğü, istemsiz kasılmalar, pıhtılaşma bozuklukları ve psikolojik bozukluklar olabilir. Aşırı kusmaya bağlı çok nadiren yemek borusunun yırtılması, bazı beyin hasarları, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri de görülebilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuza haber verin.

Mide Bulantısı Ne Zaman Azalır?

Hamileliğin 4-5. haftasında başlayan bulantılar 3 ay devam edip daha sonra azalır. Yağlı, baharatlı ve ağır gıdalar mide bulantısını artırır. Bu sebeple hafif ve kuru gıdalar tercih edilmelidir. Az ve sık öğünlerle beslenerek midenin boş kalması önlenmeli ve sıvı alımı artırılmalıdır.

Halk arasında bitki çaylarının bulantıya iyi geldiği söylense de dikkatli içilmelidir. Papatya, nane, zencefil, kuşburnu gibi bitki çayları, hamilelerin özellikle miktarlarına ve sıklıklarına dikkat ederek içebilecekleri bitki çaylarıdır. Ama yine de içip içemeyeceklerini doktorlarına danışmalarında yarar vardır.

Ayrıca düşük kan şekeri, potasyum ve magnezyum dengesizliği, B6 vitamininin düşük seviyede seyretmesi, stres ve yoğun çalışma temposu, yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması da bulantıların belli başlı sebepleridir.

Bulantıları Azaltmak İçin;

Bulantıların yoğun olduğu süreçte anne adayları yemek, sigara, alkol ve parfüm kokusundan uzak durun, bol bol temiz havada yürüyüşler yaparak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatın.

Hafif ve kuru gıdalar tercih edin.

Günde 3 öğün yerine en az 6 öğün, az ve sık yemek yiyin.

Sıvı alımını artırın ama yemeklerden 1 saat sonra su içmeye başlayın.

Dinlenin ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.

Evdeki düzeni, bulantıyı azaltacak şekilde değiştirin ve gerekirse yemekleri başka birisinden hazırlamasını isteyin.

Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahati yapın ve gerektiğinde damardan beslenmeye geçin. 48 saat sonra ağızdan gıda

alımına başlayarak damardan beslenmeyi yavaş yavaş azaltın.

Temiz hava iyi gelir. Bu nedenle odanızın penceresini açık tutun ve kısa yürüyüşlere çıkın. Bu, mide bulantınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Mide bulantısını azalmak için yemeklerden sonra 10-15 dakika dik pozisyonda oturun.
Gece yatmadan önce yoğurt, süt meyve suyu ve kraker gibi hafif
yiyecekler tüketin. Bunlar, sabah bulantılarını azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz