Hamilelik Belirtisi Akıntının Rengi

hamilelikte akıntı

Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına karşın hamileliğin de en belirgin işaretlerinden biridir. Hamileliğin En Temel Belirtilerinden Biri Akıntıdır. Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına karşın hamileliğin de en belirgin işaretlerinden biridir. Ancak bazı hanımlar akıntısının fazla olmasından şikâyet ederken bazılarında daha az görülebilir. Kadınların hormonlarındaki değişikliklerden kaynaklanan akıntı aynı zamanda gebeliğin oluşmaya başladığını da göstermektedir.

Gerçekleşen döllenme sonrası yumurta kendine bir yer edinmeye çalışırken bu yeri rahim duvarı olarak belirler. Rahim duvarına yerleşmeye çalışırken her hareketi sonrası rahim içinde zedelenmelere sebep olur. Bu da rahim içi sıvısından kaynaklanan akıntıları meydana getirir.

Hal böyleyken de akıntının dışarı atılması sırasında hamilelik oluşmuş ve akıntı da bunun en temel belirtilerinden biri olmuştur. Bu akıntıları daha önce hiç yaşamamış hamilelik öncesi de hiç akıntınız olmamış olabilir. Fakat başlayan hamilelikle birlikte östrojen salgısı artacağınız çamaşırınız temiz kalması açısından günlük ped bile kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu akıntının rengi genelde açık renk olur ve oldukça koyu kıvamlıdır.

Akıntının Kanamalı Şekilde Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Hamileliğe bağlı olarak gelişen ve hamileliğin en temel belirtilerinden biri olan akıntının bazen görüntüsü değişebilir. Nasıl mı? Mesela akıntınızda kan görürseniz ya da belirgin şekilde çamaşırınıza ya da pedinize kan geldiyse o zaman bir sorun olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yumurtanın rahminize tutunamadığı ya da rahim duvarına yeterince sağlam şekilde yapışamadığı anlamına gelir. Bu da tehlikeli olasılıkların gerçekleşebileceği anlamına gelir. Derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Her Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

Evet, hamileliğin en temel ve en net bilinen belirtilerinin başında vajinal akıntı gelir. Fakat her akıntının hamilelik belirtisi olup olmadığından emin olmak için ya ilk etapta bir test yapmalısınız ya da hemen doktorunuzla paylaşarak onun gerekli testleri yapmasını beklemelisiniz.

Yani bu şu demek oluyor, kendi teşhisinizi kendiniz koymamalısınız. Çünkü akıntılar bazen vajinal iltihapların, enfeksiyonların da habercisi olabiliyor. Özellikle yumurtalıklardaki iltihaplar yine akıntılarla kendini gösterebilir. Kısacası her durumda doktorunuza başvurmalı ve birinci ağızdan en sağlıklı bilgiyi almalısınız. Böylece hamile olsanız da olmasanız da sonucu en doğru kişiden öğrenmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz