Hamileliğin İlk Dönemlerinde Cinsel İstek Neden Artar?

Hamileliğin Son Aylarında Azalan Cinsel İstek İlk Haftalarda Artar, Hamilelik Belirtilerinden biride cinsel istektir. Cinsellik çiftler arasındaki en önemli ve de en hassas durumdur. Tabi bu cinselliğin sekteye uğradığı bazı dönemler olabilir. Bu hem kadın hem de erkek tarafından kaynaklanabileceği gibi gebelik döneminde özellikle kadın tarafında yaşanan hem hormonal hem de fiziksel değişiklikler yüzünden sık yaşanabilir.

Peki, hamilelik belirtisi cinsel istek durumunda bir artış ya da azalmaya sebep olabilir mi? Aslında bu hamileliğin sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Mesela birçok kişinin bildiğinin aksine hamileliğin ilk dönemlerinde kadınlardaki cinsel istek fark edilir derecede artar. Her zamankinden aha istekli olmaları şaşılacak bir durum değildir.

Hamilelik Belirtisi Cinsel İstek

Öncelikle hamileliğe bağlı olarak cinsel arzuda bir artış görülmesi onun sürekliliği olacağı anlamına gelmez. Hamileliğinizin ilk haftalarında vajinanızda bir yumuşama ve vajinal akıntıda bir artış görülür. Bunlara bağlı olarak artan cinsel istek zamanla azalır ve hamileliğin son haftalarında neredeyse yok olur.

Bunun en temel sebeplerinden biri de ilerleyen hamileliğinizle birlikte hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmasıdır. Yani karnınız gittikçe büyür ve sizin hareket alanınızı daraltır. Buna bağlı olarak da performansınızın düşmesi gayet normaldir. Bütün bu sebepler bir araya gelince cinsel istekte de bir azalma görülür.

Ayrıca memelerde duyulan hassasiyet ve mide bulantısı ya da kendinizi güçsüz hissetme gibi durumlardan dolayı da isteksiz olmanız gayet normaldir. Bütün bunların yanı sıra hamileliğinizin son aylarına doğru cinsel isteğiniz yok denecek kadar azalsa da, ilk haftalarda oldukça artacağından bunun bebeğinize bir zarar vereceğinden endişe duymamalısınız. Yani hamileyken ilişkiye girmeniz hatta orgazm olmanızın bebeğinize hiçbir zararı olmayacağınız tam tersine o anlarda bebeğinizin daha hareketli olduğunu bilmelisiniz.

Öyle ki, bebeğinizin sizin orgazm olduğunu anlarda daha hareketli olmasının aynı sıra kalp atışlarında da olumlu artışlar olduğu nst cihazları tarafından da tespit edilmiştir. Bu arada hamileliğe bağlı olarak cinsel isteğinizdeki artışla birlikte orgazm olma şekliniz, süreniz hatta hiç olamama durumlarınızda gayet olasıdır. Bütün bunları bilmeniz siz de ya da partnerinizde bir sorun olmadığından emin olmanız için son derece önemlidir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz