Hamilelik Döneminde Adet Kanaması Görülür Mü?

hamilelik adet kanaması

Hamilelikte Adet Kanaması Görülür Mü?

Bilindiği üzere kadınlar, son adet kanamalarını görürler ve hamilelik sonlanıncaya kadar bir daha adet kanaması görmezler. Ancak bazı kadınlar hamileliklerinde bu tarz kanamalarla karşılaşabilirler. Ancak bu noktada ayırt edilmesi gereken bir husus vardır, hamilelik döneminde görülen kanamalar, regl kanaması olarak kabul edilmezler.

Hamile kadınlar, bu tarz bir kanama ile karşılaştıklarında adet kanaması gördüklerini sanabilirler. Oysa ki bu kanamanın bir çok anlamı olabilir. Regl kanamalarını düzensiz gören bazı kadınlar da hamile kaldıktan itibaren bu tarz kanamalarla karşılaşabilirler ve bu kanamalarını düzensiz bir periyotta ilerlediğini düşünebilirler ve hamile olduklarını çok geç öğrenebilirler. Ancak bu tarz kanamalar, hamile kalındıktan sonra bir kaç kez ya da her ay çok az gelecek şekilde görülebilir. Böyle bir durum hamile bir kadında istisnai bir durumdur.

Hamilelik esnasında gerçekleşen; yerleşme kanaması, düşük tehlikesi kanaması, servikal enfeksiyon, yara–lezyon ile alakalı olan bir kanama, plasenta yerleşim durumu ile alakalı olan kanamalar bu kanamaların arasına girebilir. Bu kanamalar hormonsal değişikliklere bağlı oluşan vajinal kanamalardır. Böyle bir durum da, kadınlar tarafından, halk dilinde de çok fazla karşılaşılan “üste adet görme” olarak tanımlanabilir.

“Üstüne adet görme”, “üste adet görme”, “üste regl olma” ifadeleri, kadınlar arasında çok fazla kullanılan ve hamile oldukları halde adet görmeye devam etmelerini belirten bir terimdir. Böyle bir kanama hamile kadınların, hamileliklerinin ilk üç ayında yüzde yirmilik bir kesimde görülmektedir.

Bu kanamalar bir düşük tehlikesi, anne karnında bebeğin ölmesi veya dış gebelik olup olmadığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden hamilelik esnasında bir kanama görüldüğünde, bir doktora gidilmeli ve durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Özellikle bu tarz kanamalar, bebeğin sağlığı ve yaşayıp yaşamadığı açısından çok önemlidir. Çünkü düşük tehlikesinin ve düşüğün en önemli belirtisi bir kanamanın olmasıdır. Bu neden ile, böyle bir kanama yaşandığında mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

Bu tarz kanamalar hamile ve hatta hamile olmayan her kadında da görülebilir. Hamile bir kadında görülen kanama adet kanaması değildir. Altında bir çok sebepler yatıyor olabilir ve araştırılması gerekmektedir.

Hamile olmayan bir kadında da kanama görülmesinin altında bir çok sağlık sorunları bulunabilir. O yüzden bu tarz kanamaları normal kabul etmemeli ve mutlaka üzerinde durmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz