Hamilelik Döneminde Sık Görülen 4 Şikayet

hamilelik döneminde şikayetler

Hamilelik dönemi boyunca yaşayacağınız süreçte, pek çok şikayet ile doktorunuza başvurmanız mümkün. Zira, hamilelik süresince vücudunuzda oluşacak anatomik ve fizyolojik değişiklikler, sizi ve bebeğinizi bedensel olarak değiştirecek, bir o kadar da geliştirecektir. Bunların yanında ruhsal dinginlik yahut yüksek sinir halleri de olmazsa olmaz durumlardan birkaçını oluşturur. Bugün, sizlerle Hamilelik Döneminde Sık Görülen 4 Şikayet durumunu inceleyecek ve bu durumlara karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini anlatacağız.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, aşağıda yazacağımız her şikayet vücudunuzda tetiklenmeyebilir; bu sebepten kesinlikle endişelenmeyin; ancak, ne tür bir şikayetiniz olursa olsun, doktorunuza başvurmanız –aşağıdaki şikayetlerde dahi– elzemdir. Unutmayın ki hamilelik döneminin ilk üç ayı en hassas ayları oluşturur ve bu süreç, baba ve anne adayı için; oldukça dikkatli geçmesi gereken süreçlerdendir.

Bulantı

Sık sık mide bulantısı yaşamanız olağan bir durum olarak görülse de, bunların kötüye gittiğini hissettiğiniz anda, doktora başvurmalısınız. Aile hekiminizin kararı akabinde herhangi bir tıbbi müdahaleye başvurabilir yahut kendinizi bazı gıdalardan uzak tutmanız gerekebilir. Buna, aile hekiminize danışarak karar vermeniz yerinde olacaktır. Bulantı, özellikle Hamilelik Döneminde Sık Görülen 4 Şikayet durumundan biri olarak bilinir.

Bebeğin Hareket Etmemesi

Özellikle evhamlı anneler ve ailelerde oluşan bu durumun hemen hemen her aile adayının başına geleceğini bilmekteyiz. Bebeğiniz, belli bir olgunluğa eriştiğinde var olduğu bölgede hareket etmeye başlar ve sizi rahatsız eder. Bu dürtmeler, durduğunda bir an kuşkuya düşmeniz, gayet olağandır ancak bunun akabinde doktora başvurmanız, çok daha sağlıklı bir durumdur.

Akut Nefes Darlığı

Özellikle hamilelik sürecinin son dönemlerinde yaşanan bu şikayetin kaynağı elbette bebeğinizin büyüyüp size yer bırakmamasından kaynaklanır. Pek çok anne adayı bu durumu yaşar ve bu da oldukça olağan şikayetler arasında yerini alır. Hamileliğin son dönemlerinde zaten sık sık gideceğiniz aile hekiminize şikayetinizi aktarmanız halinde gerekli her müdahaleyi gerçekleştirecektir. Nefes darlığı, ciddi bir durum olabilir ve bu duruma dikkat etmeniz gerekir.

Yalancı Doğum

Yalancı doğum dediğimiz olay, bebeğin doğmayacakken; doğum vaktinden epey önce su gelmesi hali olarak bilinir. Bu durumda elbette doktorunuza derhal danışmalı ve ona muayeneye gitmeniz gerekmektedir. Son yıllarda nadiren görülen bu olayda, bebeğin doğacağını zannederek heyecan yapan aile; soluğu doktorda alsa da; yalancı bir doğum olduğunu gören ailenin belli başlı tepkileri olabilir. Her biri, yine olağan durumlardır ancak yalancı doğum süresince doktorunuza muayene olmanız şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz