Hamilelik Döneminde Uykusuzluk Problemi

hamilelik dönemi uykusuzluk

Hamilelik döneminde birçok problem ile karşılaşırsınız. Hamilelik dönemindeki en önemli sorun ise uykusuzluk problemidir. Bu sorun ilk aylarda hormonsal değişikliklerden kaynaklanabilir. İlk dönemlerde hormonlarınızın değişimi vücudun da alıştığı düzenin değişmesi demektir. Bu yüzden de vücut uykusuz kalabilir. Daha sonra ki dönemlerde ise hamilelik dönemi ilerlediği için karın şiştiğinden nefes alıp verme de zorluk çekebilirsiniz. Yatış pozisyonu da oldukça önemlidir.

Doktorların önerdiği en bilinen yatış pozisyonu sola dönük yatmaktır. Diğer yönler sizi daha fazla rahatsız edebilir. Bu durum bebeğinizi de etkileyebilir. Bebeğinizin diğer yönler de beslenme ve nefes aktiviteleri doğru olmayabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak yatma pozisyonunuzu da düzenleyebilirsiniz.

En Önemli Nedeni Stres

Özellikle son aylarda yaşanan uykusuzluk problemi, bebeğin büyümesi ve gelişmesi ile ilgilidir. Bu durumda endişe, heyecan ve sabırsızlık da uykusuzluk nedenleri arasında yer alabilir. Hamilelik dönemi ve sonrasında da uykusuzluk çekebilirsiniz. Özellikle hamilelik dönemi sonrasında oluşan lohusa dönemi, uykusuzluk, stres gibi etkilerin de olduğu dönemdir. Bu dönem de eşinizin de yardımı ile uyku probleminizi çözmelisiniz. Özellikle hamilelik döneminde vücudunuzun uykuya da ihtiyacı oldukça fazladır.

Uykusuzluğun nedeni hamileliğiniz de olabilir. Bebeğinizin hareketleri ya da bebeğiniz geleceği için yaşadığınız heyecan da buna etki edebilir. Fakat hamilelik döneminde özellikle kafeinden uzak durmanız uykusuzluk probleminizi de bir nebze azaltacaktır. Bu durum bebeğiniz için de faydalı olacaktır. Çok fazla kahve ya da çay tüketmeniz de uykunuzu kaçırabilir. Uykunuzun kaçmaması için böyle şeylerden uzak durmalısınız. Bunun haricinde uyku ilacı içmeyi düşünmemelisiniz.

Uyku ilacı da dahil olmak üzere bir çok ilaç bebeğin gelişimini etkilemektedir. Olumsuz etkilenen bebek, erken doğabilir ya da gelişimi durabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurup eğer sorununuz devam ederse de doktorunuza başvurmaktan çekinmemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz