Hamilelikte İshal Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

hamilelik döneminde ishal

İdrara normalden fazla çıkma, idrar seviyesinde artış, idrarın sulu dışkı halinde gelmesi gibi durumların söz konusu olması haline ishal denir. Diğer adı diaredir. İshal çeşitleri akut ve kronik olarak adlandırılır. İshale sebep ise üşütme, soğuk algınlığı, akciğer, kalp, karaciğer hastalıkları, virüs ve bakteriler, fazla alkol tüketimi vb. şeklinde sıralanabilir. Hamilelikte ishal olmanın sebebi genellikle besin zehirlenmesi olarak karşımıza çıkar. Ve genellikle kısa süreli, bağırsak krampları şeklinde kendini gösterir. Özellikle yaz aylarında mayonez, yumurta, et gibi süt ve süt ürünleri hamilelik döneminde ishali tetikler.

Bu tip besinlerin tetiklediği ishal durumları özel bir tedavi yöntemi uygulanmadan zararlı etkinin vücuttan atılmasıyla düzelir. Hamile kalındığında insan vücudu yiyeceklere daha duyarlı hale gelir ve buna karşı bir direnç mekanizması oluşturmaya başlar. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında ishal olma gayet normal bir durumdur. Bu dönemde ishale iyi gelen muz, elma, pirinç ve tost gibi bazı yiyeceklerin tüketimine daha da özen gösterilmelidir. İshal döneminde vücudun susuzluk ihtiyacını karşılayabilmek hem de zengin beslenmek adına gün içinde öğünlerde azar azar et suyu ve çorba yenilebilir.

Bununla birlikte başta süt ve süt ürünlerinin ishali tetiklediği bahsedilmişti fakat bu bahsi geçen süt ve süt ürünleri grubuna yoğurt dahil değildir. Bilakis yoğurt ishal olunduğunda sindirim sistemini yumuşatma konusunda çok etkilidir. Tüm bunların yanında bol bol su tüketmeye büyük özen gösterin. İnsan vücudunun normal zamanda bile suya çok fazla ihtiyaç duyduğunu düşünürsek hamilelik döneminde ve özellikle ishal durumlarında bu ihtiyaç daha da artar.

Bir de gebeliğin başında sizi ishal eden yiyeceklerin bir listesini tutup o yiyecekleri tüketirken daha dikkatli davranırsanız hamilelik döneminde ishal ile bir probleminiz kalmaz.

Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yaşayabileceğiniz problemlerden biri de ishaldir. Büyük güne yaklaştıkça ishale nelerin sebep olabileceğini  ve bunun hakkında neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum yaklaştıkça rahim kaslarınız doğum evrelerine hazırlık amacıyla gevşemektedir. Bu gevşeme rahim kaslarınızla birlikte ince bağırsak kaslarınızda da olmaktadır. Bu durum ishal oluşumunu tetikleyerek anne adayının rahatsız olmasına sebebiyet vermektedir. Bazı uzmanlar, bağırsaklarınızı boşaltmanızın sebebinin doğanın bebek için yeterli boşluğu sağlama amacı olduğundan şüphelenmektedir.

Bilmeniz Gerekenler

İshal, erken doğumun yaygın ve normal bir parçasıdır, yani buna alışmaya çalışın. Evet, hoş olmayan bir durum fakat bebeğinizle tanışma gününüz yaklaştı demektir. İshale ek olarak, hamileliğin son aşamalarına girdiğinizde az sonra sıralananlardan birkaçıyla veya tümüyle karşılaşabilirsiniz:

  • Adet benzeri kramplar,
  • Hamilelik sırasında mide ekşimesi,
  • Sırt ağrısı,
  • Karnınızda ılık bir his ve hamileliğin sonuna doğru mukusla birlikte vajinaya geçen kan.

Neler Yapabilirsiniz?

  • Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Su, hamilelikte en iyi arkadaşınızdır.
  • Gücünüzü toplayabilecek kadar ve hafif yiyecekler yiyin. Tavuk suyu, tost ya da meyve gibi besinlerin sindirimi kolay olacaktır. Yağlı olanlardan (et, tam yağlı süt ürünleri ve kızartma olan her şey), fazla lifli olanlardan (kepekli kek) ve asitli olanlardan (portakal suyu) kaçının.
  • Sakin kalın ve lavaboya yakın olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz